• 22-12-2020, 12:45:27
  #1
  Başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerindeki ralli sayesinde, piyasaya büyük bir ilgi çekti. Ne yazık ki, bu ilgi aynı zamanda kötü niyetli hacker’ların da faaliyete geçmesine sebep oldu. Popüler kripto para borsası Exmo, bir güvenlik ihlali yaşadığını açıkladı.
  Exmo borsası yaptığı açıklamada, bir kimsenin sıcak cüzdanlarından büyük miktarda Bitcoin taşıdığı şüpheli bir para çekme telaşı fark ettiğini belirtti. Borsa, bilgisayar korsanlarının büyük miktarlarda XRP, ZCash, Ethereum Classic ve Tether‘i de taşıdığını ekledi. Sıcak cüzdanlarındaki fonların tüm varlıklarının sadece yüzde beşini oluşturduğunu açıklasa da, hemen para çekme işlemlerini kapattı. Exmo ayrıca, saldırıya büyük olasılıkla dahil olan bazı cüzdanların bir listesini de sunarak, küresel borsalardan herhangi bir ek işlem yapmalarını engellemelerini istedi. Borsa bunun yanında Londra polisi ile bir soruşturma başlattığını ve kullanıcıların etkilenen cüzdanlara herhangi bir para yatırmaması gerektiğini bildirdi.

  Exmo, Londra’da yıllardır faaliyet gösteren bir kripto borsası. 2013 yılında kurulan şirketin ayrıca Moskova, Barselona ve Kiev’de ofisleri bulunuyor. Borsa, 2018 yılında Kanadalı bir halka açık holding şirketi olan GoverMedia Plus Canada tarafından satın alındı. Satın alma, GoverMedia’nın Exmo’ya sahip olmasına izin verdi, ancak borsa o zamandan beri neredeyse bağımsız olarak çalışmaya devam etti.

  Bununla birlikte mevcut saldırıda Exmo’dan gerçekte ne kadar kripto çalındığı belli değil. CoinMarketCap’te listelenmediği içinde, mali durumuyla ilgili ayrıntılar bilinmiyor.
  Borsadaki iş geliştirme başkanı Maria Stankevich, endüstri haber kaynaklarına saldırının o kadar da ciddi olmadığını söyledi. Yönetici, bilgisayar korsanlarının soğuk cüzdanlara girememesi nedeniyle, kullanıcıların fonlarının çoğunun güvende olduğunu yineledi.

  Dikkat Etme Zamanı


  Hack’ler ve diğer ilişkili sorunlar, kripto alanında daha da yaygınlaşmaya başlıyor. Geçen hafta, merkezi olmayan finans (DeFi) kapsama protokolü Nexus Mutual, bilgisayar korsanlarının CEO’su Hugh Karp’ın cüzdanına girdiğini duyurdu.

  Nexus Mutual yaptığı duyuruda, Karp’ın Ethereum tabanlı en iyi cüzdan platformu MetaMask’ı kullandığını açıkladı. Bilgisayar korsanları, CEO’yu tüm NXM token’ları kontrol ettikleri bir cüzdana yeniden yönlendiren bir işlemi imzalaması için kandırarak cüzdanın ele geçirilmiş bir sürümünü kurmayı başardılar. 370.000 NXM token çalındı, olayın bildirildiği tarihte token’ların değeri yakalaşık 8.2 milyon dolar’dı.

  Bilgisayar korsanları kısa süre sonra token’ları ETH’ye dönüştürmeye başladı. Nexus Mutual, hacker’ın için içeriden biri olacağını açıkladı. Ancak, soruşturmalar halen beklemedeyken, bilgisayar korsanı henüz bulunamadı.

  Kaynak: KoinFinans
 • 22-12-2020, 12:48:46
  #2
  Bu borsayı ilk defa duyuyorum. Binance'dan vazgeçmeyin.
 • 22-12-2020, 13:22:00
  #3
  Bitexen iyi mi?