Ülkedeki dijital paralın vergilendirmelerini düzenlemeyi amaçlayan Milliyetçi Parti Yisrael Beiteinu’nun dört üyesi tarafından hazırlanan yeni bir yasa tasarısına göre İsrail, Bitcoin’i bir para birimi olarak tanımayı düşünüyor.

Oded Forer liderliğindeki dört üye, Bitcoin’de %25’lik sermaye kazancı vergisinin modasının geçmiş olduğunu düşünüyor. Mevcut Gelir Vergisi Yönetmeliğini, dijital varlıkların ve işlemlerinin, gerçekliğini yansıtmadığı gerekçesi ile yeni bir sürüm ile değiştirilmesini içeren yasa tasarısı, kripto para dünyasında oldukça ses getirdi.

Gelir Vergisi Yönetmeliğine öncelikle dijital para biriminin bir varlık olarak değerlendirildiği yeni bir bölüm eklenecek. Bu sayede herhangi bir dijital varlığın alım satımını veya sermaye kazançlarına tabi olan fiat para birimlerine dönüştürülebilmesinin önü açılacaktır. Yasa tasarısını hazırlayan dört üye yaptıklarını açıklamada;

“İsrail’deki düzenleyici gerçeklik, sahadaki mevcut gerçekliğe adapte edilmemiştir.” söyleminde bulundu.

Yeni yasa tasarısı, dağıtılmış bir dijital para biriminin, bir para birimi olarak kabul edilebilmesi için dört özelliğe sahip olması gerektiğini belirtiyor. Bitcoin gibi belirlenen kriterleri karşılayan herhangi bir kripto para, hem ticaret hem de vergilendirme amaçları için, bir para birimi olarak kabul edilebilecek.

İlk olarak, devlet veya finans kurumları gibi merkezi bir varlık değil, dağıtılmış bir düğüm ağı tarafından çalıştırılma şartı bulunuyor. Ağ, geliştirme ve işlemleri yönetme konusunda ise fikir birliği ile işleyişini sürdürmeli.

İkinci olarak, para birimi olarak tanınacak kripto paranın piyasa değeri minimum 287.4 milyon dolar olması gerekiyor. Ayrıca kullanılacak kripto paranın, genel bir kullanım amacına sahip olması ve belirli kullanımlar veya varlıklar için tasarlanmamış olması gerekiyor.

İsrail Teknolojiyi Yakından Takip Etmek İstiyor

Yeni yasa tasarısı, Bitcoin üzerindeki vergilendirmeyi azaltmanın yanı sıra, kendisini halihazırda küresel anlamda yüksek teknoloji gücü olarak gören Israil’deki blockchain teknolojisini de güçlendirmeyi amaçlıyor.

Üyeler, İsrail’in dünya ekonomik hakimiyetinin geleceğinde merkezi bir rol oynayacak dijital para inovasyonunda, lider ülkeler arasında yer alma kapasitesine sahip olduğuna inanıyor.

Ekonomik geleceğin belirsizliği koruduğu, sosyal mesafe şartları sebebi ile dijital ödeme seçeneklerine teşvik edildiği bu dönemde, İsrail’in bu hamlesi hem ülke açısından hem de kripto para topluluğu açısından oldukça önem taşıyor.

Kaynak: Bitcoin Haberleri