Kripto para borsası Bitfinex’te büyük varlıklara sahip olduğu bilinen tanınmış bir Bitcoin (BTC) balinası, perakende yatırımcıların kripto alanında yeni bir hareketin aldatmacasına kurban gittiklerini söylüyor.
Joe007 adındaki trader, Blockchain teknolojisini kullanarak çeşitli finansal ürünler sunan yeni bir ekosistem olan merkezi olmayan finansın (DeFi) bir Ponzi şemasının en son sürümü olduğuna inandığını söyledi.

“Altcoin’ler FOMO İle Büyüyor”

Bitcoin maksimalisti, altcoin’lerin sadece FOMO üretme yetenekleri nedeniyle büyüdüğünü söylüyor, bu da sonuçta birkaç “trader” için konsantre servet ve herkes için büyük kayıplar oluşturuyor. Joe007, yatırımcılara, tüm kripto varlıklarının aslında para olduğunu ve yeni şirketin geleceğinde bir hisse almadıklarını anlamaları gerektiğini söyledi.
DeFi alanındaki projelere gelince, Joe aslında tipik bir Ponzi şemasından daha tehlikeli olabileceğini düşünüyor.
“DeFi projeleri Ponzi programlarından daha risklidir. Proje kurucuları tarafından beklenen sahtekarlığa ek olarak, dış oyuncular tarafından beklenmedik şekilde saldırıya uğrayabilirler.”
Joe, altcoin geliştiricileri tarafından keşfedilebilecek herhangi bir teknik atılımın günün sonunda yine de BTC’ye yarayacağını söyledi.
“Bazı altcoinlerin ilginç yenilikleri bile var. Bu yeniliklerin geliştirilmesi kripto para sahipleri tarafından karşılanıyor, ancak sonuçta Bitcoin’e fayda sağlayacak.”

Kaynak: Bitcoin Haberleri