• 25-03-2020, 09:53:29
  #1
  Bitcoin, bildiğimiz üzere 11 yıl önce piyasalara adımını attı. Bu adım sonrasında dolar karşısında büyük değer kazanan Bitcoin, büyük bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Bu gelişmelerin ardından ABD, dijital doların piyasaya sürülmesinin zamanı geldiğini düşünüyor. Bu gelişme, birçok kişinin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ününün iyice yayılması anlamına geliyor.
  Dijital Dolar’ın Özellikleri

  Hafta başında Bloomberg Law’da yayınlanan habere göre, Temsilciler Meclisi Demokratlarının, dijital dolar depolanması beklenen bir dijital cüzdan sistemi oluşturmayı düşündüklerini belirtti. Bu düşünce, House Financial Services Committee Başkanı Maxine Waters tarafından bizzat Pazartesi günü yayınlanan yasama metninde ortaya çıktı.
  Bu gelişmeleri bir tarafa bıraktığımızda paylaşılan metinin içerisinde dijital dolar tanımı şu şekilde yapılıyor.
  • Dijital defter kayıtlarından oluşan bir dolar değeri olarak ifade edilen bir bakiye.
  • Uygun bir finans kurumu tarafından kullanılabilen elektronik bir değer birimi.
  ABD, coronavirus salgını sebebi ile vatandaşlarına ekonomik olarak yardımda bulunacağını açıkladı. Bu gelişme, vatandaşlara binlerce dolar ulaştırılması demek anlamına geliyor. Bu nedenden ötürü, dijital dolar fikri bu durumu oldukça kolaylaştıracak bir gelişme. Herkesin dijital cüzdanına rahatlıkla tanımlanabilen dijital dolar, bildiğimiz kripto para anlayışı çizgisinde ilerlemiyor.
  Bloomberg, bu durumu şu şekilde özetliyor;
  ” Büyük Federal Rezerv bankaları ve diğer finansal kurumlar, şu anda tarihi ekonomik yardım paketinde görüşülmekte olan doğrudan devlet acil durum ödemeleri için uygun bireylere ve ortak vergi dosyalarına dijital cüzdanlar sağlamak zorunda kalacaklar. “
  Dijital Dolar, Bitcoin’e Katkıda Bulunabilir mi?

  Ünlü kripto para analisti Nathaniel Whittemore’a göre bu durum, Bitcoin’e destek olabilir. Whittemore, teorisini şu şekilde açıkladı;
  • Teşvik ödemeleri için dijital dolar çıkarılır.
  • Yüz milyonlarca Amerikalı ilk dijital cüzdanını alır.
  • Krizin beklenenden daha uzun sürdüğü ve beklenenden daha fazla ekonomik etkiye sahip olduğu varsayılarak, trilyon dolarlık teşvik, doların değer kaybına yol açar.
  • Bitcoin, dolara karşı bir hedge olarak artışa geçer.
  Tüm bunların yanı sıra ABD’nin aldığı ekonomik önlemler dahilinde Bitcoin yüzde 10’dan fazla değer kazandı.

  Kaynak: https://cointral.com/tr/dijital-dola...-etki-eder-mi/
 • 25-03-2020, 10:21:01
  #2
  İlginç bir haber paylaşım için teşekkür ederim. Burda şöyle bir soru ortaya çıkıyor. Acaba Amerika bu dijital doları çıkartmak ve piyasaya sürmek için böyle bir salgın oluşturmuş olabilirmi? Dijital para gelmesiyle bu sefer varlıklı ailelerin ne kadar varlığı olduğunun bilgisini gizlemek için çıkartıyor olabilir mi? Bu soruları biraz daha arttırabiliriz.