ABD Merkez Bankası (FED), dün gece (15 Mart Pazar) kritik bir açıklamayı duyurarak faizleri sıfırladığını kamuoyuna sundu. Ayrıca piyasaya 700 milyar dolar değerinde yardım paketini de hazırlanmasını duyuran kurum, bu gelişmeleri açıkladıktan sonra Bitcoin’de büyük bir yükseliş yaşandı. Ancak bu yükseliş kısa ömürlü oldu ve yeniden Bitcoin 5.000 doların altına geriledi.
Manipülasyon İhtimali Olabilir

Lider kripto para birimi Bitcoin, FED kararından sonra kısa bir zaman içerisinde 600 dolar civarında yükseliş yaşadı ve 5.900 dolar seviyesine dayandı. Bitcoin’deki bu yükseliş kısa sürdü ve gerilemeye başladı. Amerikan piyasalarına baktığımızda FED’in aldığı bu karar ekonomiye etkisinin düşük olduğu vurgulandı. Tüm bu gelişmelere baktığımızda FED’in yaptığı sıfır faiz politikasının şu an itibariyle işe yaramadığını söyleyebiliriz.
Kripto para piyasaları tarafına baktığımızda, yaşanan gelişmeleri sorguladıkları görülüyor. FED’in bu denli ciddi parasal genişlemeler yaptığı ortamda Bitcoin fiyatının kısa süre artış yaşadıktan sonra düşüşe geçmesi kafalarda soru işaretleri bırakmaya neden oldu. Bu konu ile ilgili ünlü trader Alex Krüger, dikkate alınması gereken bir tweet attı. Krüger’e göre, BTC vadeli işlemleri sunan CME Group’un dahil olması ile birlikte BTC fiyatındaki rallinin bittiğini düşünüyor.

Krüger’in tweet’inde şu ifadeler yer aldı:
” Geleneksel ürün sınıfları ve merkez bankalarının yapacakların dikkatli bir şekilde takip etmek, kripto paraları başka bir yere boyuta sürüklüyor. Bitcoin FED’in kararınının sonrasında yükselirken, bir anda CME açılınca, keskin bir düşüş yaşamaya başlamış. “
CME Group ve Kripto Para Sektörü

Chicago Mercantile Exchange (CME) Group, standart piyasalarda önemli olduğu gibi kripto para sektöründe de son derece önemli bir şirket. Geçmişte de bilindiği üzere şirket önceki dönemlerde Bitcoin vadeli işlemleri kurumsal yatırımcılar sunan ilk şirketlerden biri olarak öne çıkmıştı.
Bitcoin’in rekor tarihi olan Aralık 2017 tarihinde Bitcoin vadeli işlemlerini açan CME Group, bu işlemleri başlattığında Bitcoin 20.000 dolar seviyelerinde işlem görmekteydi. CME Group’un vadeli işlemleri açmasından sonra Bitcoin fiyatında sert kırılmalar yaşandı.
CME Group’un lider kripto para birimi Bitcoin’e kötü etki ettiğini savunan kişilerin sayısı bir hayli fazla. Krüger’in attığı tweet’in altındaki kullanıcı yorumları, CME’nin Bitcoin dostu olmadığı üzerine olduğu gibi manipülasyon yapıldığını da destekler nitelikte.
Bitcoin ve diğer altcoin fiyatları, bu dönemlerde çok daha konuşulacak gibi gözüküyor.

Kaynak: https://cointral.com/tr/bitcoinin-yu...n-mu-durdurdu/