• 13-03-2020, 12:21:56
  #1
  Kripto para piyasaları son günlerde büyük bir düşüş trendinin içine girmiş durumda. Dün ABD gösterge endekslerinin yıllar içerisinde en büyük günlük satışı yaşamasının ardından Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de aynı şekilde düşüş yaşadı.
  ABD’nin merkez bankası FED, şirketlerin sermaye erişimi endişelerini yatırmak amaçlı piyasalara yoğun bir likidite yüklüyor. FED’in 1.5 trilyon değerindeki sermaye enjeksiyonu, kripto para analistleri tarafından büyük bir koz olarak görünüyor. Bu hareketle birlikte Bitcoin ve diğer dijital varlıklar etkilenebilir.
  ABD gösterge endeksleri, yoğun bir kayıp gösterdi. S&P 500 ve Nasdaq %9 civarında düşüş yaşarken, Dow Jones %10 oranında değer kaybetti. 1987 market çöküşünden bu yana, dün marketler en kötü günlerini yaşadı. Hızla yayılan Corona virüs la ilgili histeri, devam eden satışlara neden oldu.
  Panik havasının yönettiği bu satışlar FOMO ile birleşince bu durumlar kaçınılmaz oldu. Altın, gümüş gibi değerli madenler düşüş yaşarken, dijital varlıklarda yıllar sonra günlük olarak büyük bir kayıp yaşadı.
  FED, piyasaları niceliksel rahatlatma adı verilen Treasuries repurchasing (hazine bakanlığı geri alımı) programı ile marketlere 1.5 trilyon dolar pompalamakta.
  Bianco REsearch başkanı James Bianco, FED’in yaşanan market düşüşünün hızını kesme amacıyla yaptığı son hareket hakkında demeçler verdi. Bianco bu olayı “nükleer silahların ateşlenmesi” olarak betimledi.
  “ FED tümüyle dahil oldu. Nükleer silahlarını ateşledi. Bunu yaptılar çünkü finansal marketler tutukluk yapıyor. Marketlerde hiç likidite yok. Bu durumu açmayı deniyorlar.”

  FED’in bu kararı Bitcoin’i ne ölçüde etkiler?

  Geride bıraktığımız haftalarda Bitcoin, finansal marketlerdeki gösterge endeksleri ile birlikte hareket ettiğinden dolayı yeni bir QE’nin, ilerleyen günlerde kripto para fiyatlarını desteklemesi oldukça yüksek bir ihtimal olarak göze çarpıyor.
  Bu ihtimal ile birlikte yatırımcılar, sermaye enjeksiyonunun devam eden düşüş trendini tersine çevirme ya da yavaşlatma için yeterli olduğuna inanmalarına bağlı. Ancak henüz istenen etkinin oluşmadığı görülüyor.
  Önümüzdeki günlerde çalkantılı günler bizi bekliyor. Yaklaşan Bitcoin Halving, coronavirus ve küresel gelişmeler ile fiyatların volatilitesi yükselmiş durumda. Daha fazla bilgi için sosyal medya kanallarımızı takip edebilir ve web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  Kaynak: https://cointral.com/tr/fed-karari-b...-yukseltir-mi/
 • 13-03-2020, 12:37:03
  #2
  fed para basarsa yıne tl karsın da değer kaybeder petrolde değer kaybederse 2 yıl ıcınde 3 tl ye gerı doner benzın