Ortaya çıkan son haberlere göre Japonya, Çin’in güçlü bir baskıyla dijital yuan konusunda ilerlediğini ifade ediyor. 7 Şubat’ta yayınlanan bir Reuters raporuna göre, ülkedeki üst düzey milletvekilleri bu yıl G7 Zirvesi’nde dijital para birimlerinin bir gündem maddesi olarak yer almasını istiyor.
Bunun yanında eski ekonomi bakanı olan ve iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin önde gelen bir üyesi Akira Amari, bir grup milletvekilinin bu konuyu görüşmek üzere toplandığını dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:
Japonya, ABD ile yakın koordinasyon içinde çalışmalıdır. Bu tür çabaların bir parçası olarak Birleşik Devletler’den G7 gündemini başkan olarak belirlemesini istemeliyiz.
Doların Küreselliğinin Sonu Mu?

G7’nin 2020’deki toplantılarına liderlik eden ABD, dijital yuan ihtimalinin doların hegemonyasına meydan okuyabileceğini ifade ediyor ve Akari de bu noktanda hareketle şu açıklamayı yapıyor:
Dolar ödemeleri önderliğinde istikrarlı bir dünyada yaşıyoruz. Böyle istikrarlı bir ortam çökerse ve Çin’in hamlesi para üstünlüğü mücadelesine yol açarsa nasıl cevap vermeliyiz?
Kaynak: ​https://www.bitcoinhaber.net/2020/02...i-istiyor.html​​​