En büyük 10 kripto para serisine devam ediyoruz. (En büyük 10 kripto para – 19 Ocak 2020)

Bitcoin geçtiğimiz hafta gösterdiği performansı devam ettirerek 8600 dolar fiyatla alıcı buluyor. Bitcoin bu hafta içerisinde 9100 doları geçerek yükselişler yaşamıştı ancak yatırımcıların satışlarıyla fiyat 8600 dolar seviyelerine iniş yaptı. Bitcoin dominasyonu %66.6 seviyelerine iniş yaparak altcoinlerin canlanmasında etkili bir rol oynadı. Bitcoin'in market hacmi geçtiğimiz haftaya göre 9 milyar dolar artarak 157 milyar dolara ulaştı. Altcoin fiyatlarının artmasındaki en temel sebep ise kripto para piyasasına sıcak para girişininin olmasıdır. Bunu da verilere bakarak rahatlıkla anlayabiliriz. Geçtiğimiz hafta toplam market hacmi 218 milyar dolarken şu an 236 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

Bu Hafta Yaşanan Kripto Para Gelişmeleri
  • 2.95 milyar dolarlık market hacmine sahip olan EOS, 2. büyük güncellemesini aldı. EOS v2 güncellemesi yayınladı. Tüm kripto paralar içerisinde şu an en çok yatırımı almış 7. kripto para olan EOS, güncellemesiyle birlikte fiyatla gözle görülür bir artış yaşandı. EOS geliştiricisi Block.one şirketi EOS.IO 2.0 ismini verdikleri güncellemeyi yayınladı. Bu güncelleme sayesinde EOS işlem ağı daha hızlı olacağı ve daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi yaşatacağı belirtildi. Ayrıca bu güncelleme sayesinde EOS ağı daha güvenli olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.
  • Venezuela hükümeti Petro'nun ülkeye yayılmasını ve ulusal para olan Bolivar yerine kullanılmasını istiyor. Bu sebepten dolayı geçtiğimiz Noel'de kamu çalışanlarına ve emeklilere 0.5 Petro (30 dolar) hediye verilmişti. Kamu kurumlarında da kullanımın arttırıldığı gelen haberler arasında yer alıyor. Son olarak ise Venezuela'nın başkenti Caracas'taki havalimanından kalkan tüm uçaklar ihtiyacı olan yakıtı Petro ile satın alabilecek. Ülkedeki vatandaşlar dışında havayolu firmalarını da Petro kullanmasını isteyen Venezuela, kullanımı arttırmak istiyor.
  • Senegal asıllı Amerikalı ünlü şarkıcı Akon kripto para şehri kuruyor. Akon, attığı tweetle duyurduğu projesinin en önemli kısmı kurulacak olan şehirde kripto paraların kullanılacak olması. AKON CITY ismiyle kurulacak olan şehire herkesi davet eden Akon, tamamen kripto para altyapısına uygun bir şehir olacağını da belirtti.
  • Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanlığı himayesinde ATO Congresium'da düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'nde konuştu. Belediye Başkanları için düzenlenen oturumda konuşan İbrahim Altay, alım satım yapılabilecek, vergi toplanabilecek bir 'şehir coin' projesi için çalıştıklarını anlattı.
  • Telegram'ın kripto parası çıkmaza girdi. Gram coin ICO evresinde 1.7 milyar dolarlık bir fon elde etmişti. Elde edilen ciddi miktardaki gelir ABD'de yankı uyandırmış, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) İcra İdaresi Başkan Yardımcısı Stephanie Avakian yaptığı açıklamada, “Telegram'ın ABD pazarlarını yasa dışı olarak sattığını iddia ettiğimiz dijital jetonlarla doldurmasını önleme amaçlı” olduğunu belirtmişti. Telegram'ın ICO'yu durdurması gerektiğini de açıklamalara eklenmişti.
https://teknokupur.net/en-buyuk-10-k...-19-ocak-2020/