En büyük 10 kripto para serisine devam ediyoruz. (En büyük 10 kripto para – 5 Ocak 2020)
Bitcoin bu hafta içerisinde yükseliş göstererek bir yatırımcılarını sevindirdi. Bitcoin şu an 7522 dolardan alıcı buluyor. Bitcoin dominasyonu %68 seviyelerine iniş yaptı. Bitcoin'in market hacmi artık gösterek 136.5 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Toplam market hacmi ise gerileyerek 200.4 milyar dolar seviyelerine geldi.

Bu hafta kripto para piyasasında birkaç gelişme yaşandı. Bunlarda ilki Tron Vakfı'nın yeni yıl itibariyle 33 milyar TRX'in kilidini açarak piyasaya sürmesiydi. Piyasaya sürülecek olan TRX'lerin ne amaçla kullanılacağının bilinmemesi yatırımcılarını endişelendiriyor. Yatırımcılar piyasada hali hazırda olan miktarın yarısı kadar TRX'in piyasaya sürülmesinin fiyata olumsuz etki yapacağını düşünüyor. Ancak bazı yatırımcılarda kilidi açılan TRX'lerin yakılacağını (sahibi olmayan bir cüzdanda sonsuza kadar kalmasını) düşünüyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren Takasbank Blockchain tabanlı ödeme sistemini tanıttı ve kullanıma sundu. Bir hayli ilgi göreceği düşünülen ve BiGA ismi verilen kripto para sayesinde yeni ve yerli bir transfer sistemi daha ülke ekonomisine kazandırıldı.

Bir diğer gelişme de Google Chrome üzerinde çalışan bir eklentinin Ethereum cüzdanlarının bilgilerini çaldığı ortaya çıktı. Birçok kişinin bilgilerinin çalındığı ve tehlikenin hala devam ettiği de aktarılmıştı.

En son gelişme de Çin'den geldi. Çin yeni bir kripto para yasası çıkardı. Dünya üzerindeki Blockchain hamleleri ve yatırımlarıyla en önde yer alan Çin, merkez bankasının geliştirdiği Dijital Yuan'ın kullanımına hızlı bir şekilde başlanması için gerekli altyapıyı içeren yasayı çıkardı.

https://teknokupur.net/en-buyuk-10-k...a-5-ocak-2020/