Ethereum Vakfında araştırmacı olarak çalışan Virgil Griffith, FBI tarafından tutuklandı.

Ethereum Vakfında aktif olarak görev alan, 36 yaşındaki Virgil Griffith, Kuzey Kore’ye yardım ederek, ABD yasalarını çiğnediği gerekçesiyle tutuklandığı bildiriliyor. Virgil Griffith, Kuzey Kore’ye ABD yaptırımlarından kaçacak şekilde, üst düzey teknik bilgileri verdiği iddia ediliyor.

Daha önce kripto paraların nasıl kullanılacağı ve blockchain teknolojisinin avantajları hakkında bir sunum yapmak için Kuzey Kore’ye giden Virgil Griffith, ABD New York Güney Mahkemesi tarafından tutuklandığı duyuruldu. Griffith’in Nisan ayında Kuzey Kore’ye yaptığı bu ziyaret için, ABD Dış Bakanlığından da izin almadığı söyleniyor. Yetkililerden izin almayan araştırmacının, Kuzey Kore’ye Çin üzerinden geçtiği iddia ediliyor.

New York Güney Bölgesi Savcısı Geoffrey Berman konuyla alakalı şöyle konuştu:

“Virgil Griffith’in, para aklama ile alakalı ve Kuzey Kore’nin yaptırımlarından kaçınması için bazı teknik bilgiler verdiği iddia ediliyor. Eğer bunlar doğruysa, Virgil Griffith, Devlet Başkanın, Kuzey Kore’nin tehlikeli rejimine karşı uyguladığı yaptırımları, tehlikeye attı demektir.”

Griffith, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasasını ihlal etmek suçundan en fazla 20 yıllık hapis istemiyle yargılanacağı gelen söylentiler arasında…

Kaynak: https://www.koinfinans.com/ethereum-...de-tutuklandi/