• 09-07-2019, 16:05:35
  #1
  Ekonomik olarak yıllardan beri Amerika’nın ambargosuna maruz kalan İran’da halkın önemli bir kısmı Bitcoin ile işlem yapıyordu. İran Merkez Bankası’ndan bugün yapılan bir açıklama ile İran’da Bitcoin yasaklandı.
  Açıklamayı yapan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasir Hakimi, Bitcoin’in göründüğü kadar masum olmadığını söyleyerek insanları riskler konusunda uyardı. Bitcoin’in çok dalgalı bir hareket sergilediğini ve bu yüzden içerisinde yasal riskler de barındırdığını söyleyen Hakimi, vatandaşların oyuna getirilerek bilinçli bir şekilde para kaybetmelerinin sağlandığını belirtti.
  Hakimi yaptığı açıklamada Bitcoin işlemlerinin yasaklanmış olmasına karşın Bitcoin üretimininhenüz yasaklanmadığını da ekledi.

  iran Katı Kuralları İle Tanınıyor

  Diğer taraftan bir açıklama da Mal ve Döviz Kaçakçılığıyla Mücadele Kurumu Başkanı Ali Mueyyidi’den geldi. Mueyyidi, başkent Tahran’da yaptığı basın açıklamasında bundan sonra Bitcoin ile ilgili her türlü işlemin İran sınırları içerisinde yasaklandığını ve bu yasağa uymayanlar hakkında ciddi yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Bilindiği gibi İran yıllardı Amerika yaptırımları ile karşı karşıya. Bu da özellikle uluslararası ticaret konusunda sorunlar yaşanmasına sebep oluyor. Bitcoin fiyatının son altı ay içinde artmasıyla birlikte kripto para işlemlerinde de önemli bir artış gözlemlendi. Bu da İran devletinin hoşuna gitmeyen durumlardan bir tanesi. Çünkü inanların Bitcoin kullanması ve Bitcoin işlemleri yapmaları ciddi anlamda yasal suçlar doğurmakta. Bunlardan en önemlisi ise insanların Bitcoin üzerinden sağladıkları kazanç için herhangi bir vergi vermemeleri.
  Devletin bu kadar vergi peşine düşmesi genellikle gelişmemiş ya da gelişmekte olan ekonomilerde görülen bir durum. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan devletler vergiler ile ciddi bir kazanç sağlamaktalar. Vergisiz yapılan her türlü alışveriş ve para transferleri İran devleti tarafından ciddi şekilde kontrol altında tutulmaya çalışılıyor.
  Kaynak : https://kointimes.net/iranda-bitcoin-yasaklandi/
 • 09-07-2019, 16:07:52
  #2
  Üyeliği durduruldu
  iranda insan olmak yasaklanacak yakında
 • 09-07-2019, 16:09:12
  #3
  haysev adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  iranda insan olmak yasaklanacak yakında
  ne kadar baskı o kadar direnç artar
 • 09-07-2019, 16:10:51
  #4
  Beklenmedik bir şey değil bu. Neyse ki tarihte her yasak, her sansür bireyin üretim sürecini hızlandırmıştır. Nihayetinde bundan zarar gören yine diktatorya olmuştur. Yakında IRcoin falan çıkarsa şaşırmayın.

  1979 darbesi öncesindeki İran'a selam olsun!
 • 09-07-2019, 16:15:41
  #5
  Kimlik doğrulama veya yönetimden onay bekliyor.
  Göstermelik bir yasak, iran bitcoin üzerinden iyi para kazanıyor.
 • 09-07-2019, 16:22:48
  #6
  dedemir85 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Göstermelik bir yasak, iran bitcoin üzerinden iyi para kazanıyor.
  kesinlikle katılıyorum. ne zaman iran ve abd arasında sorun çıkıyor bitcoin uçuş moduna giriyor iran ve bitcoin ayrılmaz bir bütün