İpucu: Site İçi Linkleme & Alışveriş Siteleri Analizi - R10.net
 • 16-08-2010, 10:30:58
  #1
  Yorumları da en az yazı kadar değerli olan bu yazı seoros'dan alınmıştır.

  Hakang’la bir msn muhabbetimizde, arama hacmi büyük kelimelerde bazı sitelerin “alt sayfalarının” o kelimelerle açılmış siteleri geçtiğini farkettik. Ben yabancı sitelerde bu durumu gördüğümü söylemiştim. Hakan da Türkçe sitelerden örnekler verdi ve özellikle “alışveriş sitelerinin” çok kullandığı bir taktik olduğunu söyledi. O taktik şu :

  Site içi linklemeleriniz alt sayfalarınız için zannettiğinizden daha değerli. Teorik gitmeye gerek yok, Türkçe ve İngilizce sitelerden örneklerle devam edelim :

  “Toshiba Laptop” kelimesi ayda “tam eşlemede” 18.000 civarında aranıyor. Bir alışveriş sitesi için mükemmel bir rakam olsa gerek. Bu aramada İstanbul Bilişim Firmasının şu alt sayfası 4. sırada.

  Bu alt sayfanın backlinklerini size daha önce verdiğim backlink inceleme aracıyla inceleyeceğiz : Online Backlink Analyzer . ( Bu araç, şayet kullandığınız sırada yoğun olarak kullanılıyorsa sonuç yokmuş gibi gösteriyor, haftasonları veya gece yarısından sonra denerseniz sonuçları gösterme oranı artıyor, backlinkleri yahoo’dan çekip gruplandırıyor ) Bu alt sayfanın backlinkleriyle ilgili ortaya çıkan görüntü şu :  Bu da ne : Aylık 18.000 arama kapasitesi olan kelime grubunda dışarıdan tek link almadan 4. sıraya gelmiş İstanbul Bilişim !. Yüzlerce örnek verilebilir alışveriş sitelerinin bu uygulamasıyla ilgili, ancak sadece site içi linklemeyle böylesi bir yükselişin nasıl olabileceğiyle ilgili temel bilgilere geçelim :
  • İstanbul Bilişim’in backlinklerini incelerken rakamların üstüne gelin ve hangi alt sayfalarından bu toshiba sayfasına link verdiğini görmeye çalışın, dikkatinizi çekmesi gereken alt linklemelerin %90′ının Toshiba’yla ilgili sayfalardan geldiğini görürsünüz. İstanbul Bilişim bunu hazırlattıkları sitelerin alt yapısından dolayı otomatik olarak yapıyor olabilir, sizin böyle bir imkanınız yoksa, yükselmeye oynadığınız her yazınızdan sonra, yükselmeyi istediğiniz kelimelerden birinin veya birkaçının başlıklarda geçtiği eski yazılarınızı editleyin ve yeni yazınıza link verin.
  • İstanbul Bilişim örneği ve birazdan vereceğim ingilizce site örneği için “bunların ana sayfaları çok güçlü, bu yüzden dış linke gerek kalmadan sadece alt sayfalardan olayı götürebiliyorlar” diyebilirsiniz. Evet doğru. Ama diğer alışveriş siteleriyle yarışta oldukları kelimelerde dış link de alıyorlar, alışveriş sitelerini peşimize takmamak için bu kelimeleri ve örnekleri vermeyeceğim arasanız bulursunuz. Yapmanız gereken warchild’ın sıklıkla söylediği, backlink alımlarınızın dağılımına dikkat etmek. Ben ana domainime ve alt sayfalara link alırken yarı yarıya kuralını uygularım genelde, bir tanıtım yazısında bir ana domaine, bir alt sayfaya, başka bir tanıtım yazısında bir ana domaine, bir veye iki başka bir alt sayfaya backlink almak gibi. Alt sayfalarınızı böylelikle güçlendirmiş olacaksınız. Site içi linklemede bu dışarıdan güçlendirilmiş alt sayfalar çok işinize yarayacak.
  • Ana domainize alt sayfalardan link verirken “ana sayfa” şeklinde link vermeyin, kelimelerinizi kullanın. Mesela “Mutfak Dolapları Ana Sayfa” gibi.

  İngilizce örnek de şu: Retailmenot.com sitesinin ana sayfası çok güçlü. Başkalarının yüzlerce backlink aldığı “american eagle coupons” kelimesinde hiç dış link alımı ihtiyacı hissetmemiş ! ve 2. sırada.  Site içi 286 linklemeyle olayı halletmiş. Zira bu sayfasına link verdiği her alt sayfasını güçlendirmiş.

  Bu güçlendirmeyi alışveriş siteleri 2 şekilde yapıyor ( makalenin bu kısmı için hakang’a teşekkürler ) :

  1- Alt sayfalarının dış linklenme dağılımlarını iyi organize ediyorlar
  2- Bu daha ilginç : Alt sayfalarını güçlendirmek için alt sayfalarına ana sayfadan link veriyorlar. Yeterince güçlendiğine kanaat getirdiklerinde de ana sayfadan bu alt linki kaldırıp başka bir alt sayfayı ana sayfadan linkliyorlar. Hakang, site içi linklemede ana sayfadan linkin kaldırılmasından sonra dış linklerin kalkması gibi etkisinin gitmediğini test ettiğini söylüyor. Deneme aşamasındayım, kendim test etmedim, yalnız alışveriş sitelerinin bunu yaptığına şahit olduk.
  • Sitenizin alt sayfalarından ana sayfanıza link verirken kelimelerinizi kullanın.
  • Alt sayfalarınızı dış linklerle ve özellikle ana sayfanızda destekleyin ve güçlendirin.
  • Alakalı alt sayfalarınızı birbiriyle bağlayın, öyleki, her alt sayfanız minimum 10 diğer alt sayfanızdan “ilgili kelimelerin türevleriyle” link alsın.
  • Bunu şimdiye kadar yapmadıysanız, şimdi başalayın ama site içi linkleme işlemlerinizde de aynı dış linklendirme işlemleri gibi dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Google, blogger’daki bir blogumu sadece bu sebeple banladı, spam olarak algılanmıştır diye mesaj gönderdi. Tek yaptığım birkaç saat içinde bütün alt sayfaları diğer alt sayfalardan 4-5 linkle beslemekti. Dış link alımında olduğu gibi yavaş ve artan bir periyodla gitmenizi tavsiye ederim. Bu belirttiğim son durumun teorik olarak bir dayanağı yok, ama yaşanmış tecrübesi var. Dikkate alın.

  Kaynak : http://www.seoros.com/blog/site-ici-...eris-siteleri/
 • 16-08-2010, 12:55:03
  #2
  =blog ve forumlarda "Benzer yazılar" ve "Benzer konular" uygulamaları. Servere +yük gerekçesiyle fazla kullanmayanlar olsa da SEO için çok önemli. Başarılı bir yazı olmuş.
  +rep
  Havadan Sudan
 • 16-08-2010, 13:39:28
  #3
  bloglarda benzer yazilar gibi bolumler hic yoksa bile kullaniciyi sayfada tutmaya ve site icerisinde gezdirmeye yariyor. seo acisindan faydasi oldugu kadar reklam tiklama oranlarina da etkisi olan bir yontem.

  anasayfadan alt sayfalarin desteklenmesine kesinlikle katiliyorum. onemli bir aramada sadece anasayfadan verdigim link sayesinde 2. sirada cikiyorum, disaridan herhangi bir link ile beslemedim.
  #Gece
 • 16-08-2010, 17:05:39
  #4
  site içi linklemeyi sidebardan mı yapmalı ? yazı içinden mi? farkı olur mu
 • 16-08-2010, 17:19:52
  #5
  @osmanbey
  eğer belirli bir konu üzerinde siteniz varsa ( tek içerik ) konudan linkleme yapmanız daha makul her link konu ile %100 ilintili olacaktır.
  sidebar ve footer linklemelerine karşı pek inancım kalmadı desek yeridir.
  Aynı dili konuşabildiğin kadar varsın...
 • 16-08-2010, 21:21:16
  #6
  Verdiğin sitelerin linklerine bakınca alakası yok resimdekilerle.Yanlışlık var sanırım.
 • 16-08-2010, 21:36:23
  #7
  PaylasimCity adlı üyeden alıntı
  Verdiğin sitelerin linklerine bakınca alakası yok resimdekilerle.Yanlışlık var sanırım.
  Bahsi geçen konu site dışı değil. Site için linkleme.
  Backlinklere nereden baktığını bilmiyorum fakat site içi linkleri göstermediği kesin.
 • 16-08-2010, 21:40:28
  #8
  andyou adlı üyeden alıntı
  @osmanbey
  eğer belirli bir konu üzerinde siteniz varsa ( tek içerik ) konudan linkleme yapmanız daha makul her link konu ile %100 ilintili olacaktır.
  sidebar ve footer linklemelerine karşı pek inancım kalmadı desek yeridir.
  Hocam benim gibi ana sayfasını blog degilde konu başlıgı veya konu resmini kullanarak tasarlamışlar için sidebar veya footer dışında link vermek imkansız. Faydanın neresinden faydalanırsak kardır düşüncesiyle üstte çıkmak istedigimiz konularda anasayfanın uygun yerinden link vermek caizdir sanırsam.
  Baymak Kombi
 • 16-08-2010, 21:59:22
  #9
  seoros adlı üyeden alıntı
  Bahsi geçen konu site dışı değil. Site için linkleme.
  Backlinklere nereden baktığını bilmiyorum fakat site içi linkleri göstermediği kesin.
  online-utility.org buradan bakıyorum linklere ayrıca domain linklerine bakmadım tabi ki verdiğin alt sayfanın linklerine baktım deneyebilirsin.