İpucu: Google’ın yeni algoritması Web sitelerinin yapısını değiştirecek - R10.net
 • 23-06-2010, 17:45:37
  #1
  Google, geçen haftalarda yeni algoritması Caffeine’e tamamen geçiş yaptığını açıklamıştı. Google’ın yeni algoritması’nın ayrıntılarına “Google yeni algoritmasını sonunda açıkladı. Google Caffeine” isimli yazımda yer vermiştim.

  Google’ın bu yeni algoritması’nda en önemli nokta sitelerin indexlenme hızı’nın artmasıydı.

  Peki, bu yeni algoritma ile sitelerin anlık olarak indexlenmesi, arama sonuçlarında ve site yapılarında ne gibi bir değişiklik oluşturacak?

  İlk olarak arama sonuçlarında oluşturacağı farklılıklara göz atalım;

  - Google ilk açıldığı zamanlarda indexlerini 1-2 ayda bir güncelliyordu. Bu süre şimdiye kadar geçen süre de gittikçe azaldı ve Google, siteleri artık anlık olarak indexleyecek. Bunun sonucu olarak Google‘da arama yaptığımızda anlık sonuçlarla karşılaşacağız.

  Örnek ile anlatacak olursam;

  Eurovision akşamında Google‘da Eurovision ile alakalı aramalarınızda yeni içerikler ile karşılaşacaksınız ve istediğiniz bilgiye ulaşacaksınız.

  Ancak eskiden Eurovision akşamlarında yapılan aramalar da eski senelerde olan Eurovision’larla ilgili sonuçlarla karşılaşılıyordu.(ya da Eurovision‘dan 1-2 hafta yayınlanan haberler çıkıyordu.)

  Fakat bu anlık sonuçlar benim öngörüm, ileri ki zamanlar da sadece yan kelimeler için geçerli olacak. Google‘ın bu yeni algoritması ile artık web siteleri’nin içerik genişliği tamamen darlaşacak ve hedef içerik barındıran siteler oluşacak.

  Bunun ayrıntısına girmeden önce bir örnek ile biraz daha anlaşılabilir olmasını istiyorum;

  Şuan Google’da “Eurovision Videoları” diye aratttığımız da sonuçlar da Eurovision videoları‘na ulaşabileceğimiz video sitelerinin alt sayfaları çıkıyor.

  Ancak ileri ki zamanlar da eurovisionvideolari.com – eurovisionvideolari.net vs. gibi sitelerle karşılaşabileceğiz.

  Örnek’ten de anlaşılacağı gibi artık web siteleri genel içerik’ten tamamen hedef içerik’e dönüşecek.

  Peki ileri de ne olacak.

  - Kullandığımız web site sayısı artacak. Bir site de her türlü içerik değil sadece belli bir konuda içerik yer alacak.

  - Genel içerik barındıran sitelerin bir çoğu artık ayakta kalamayacak. Neden;
  İndexlenme hızı arttığından dolayı her konu da sürekli olarak güncel içerik
  oluşturmak zorunda olacaklar. Tabi ki bu da çok zor hatta imkansız bir durum olacak web siteleri için(Özgün içerik‘in değeri artacak). Bunun yerine domain ve title‘da anahtar kelimeler kullanılarak hedef içerikler de bir çok site açılacak.Bu siteler, çok fazla güncel olmasalar bile, ilk sırada daha kolay şekilde kalıcı olabilecekler.

  Bu iki madde’den sonra bir örnek daha vermek istiyorum.

  Son zamanlarda açılan 2 site ;
  Wifinerede.com
  Taksinerede.com

  İki site’de aynı kişiler tarafından yapılıp, aynı sistem kullanıldı, ancak içerikler farklı. Bu iki site, tek bir site halinde açılabilir ve alt bölümler halinde kullanıcıya sunulabilirdi. Ancak yeni algoritma ile bu sitenin Google’da hem wifi aramalarında hem de taksi aramalarında çıkması çok zor olurdu. Bu yüzden domain ve içerik uyumu sağlanmış 2 ayrı site olarak açılması, hedef ziyaretçiyi sitelerine çekmeyi kolaylaştıracak.

  -Bu yeni algoritma Tekel sitelerin oluşmasını engelleyecek. Yine Eurovision ile ilgili bir örnek verirsem; şuan Eurovision ile ilgili bir içerik için Müzik siteleri kullanılırken, ileri de direk istediğimiz içerikle ilgili siteleri kullanacağız.
  Bu sayede günlük 100 bin hiti olan siteler yerine(örnek : müzik) 10′ar bin ziyaretçisi olan bir çok site olacak(örnek : eurovision, pop, rap vs). (rakamlar tamamen uydurmadır.)

  -Klasik bir tabir olacak ancak Bilişim Sektörü büyük bir hızla büyüyecek ve genişleyecek. Rekabet inanılmaz derece de artacak.
  Benim fikrim şuan içinde bulunduğumuz süreç, genek içerikli sitelerden hedef içerik’li sitelere geçişte başlangıç aşaması. Bir sonra ki süreç’te ise bu hedef içerikli siteler de dahi rekabet oluşacak.

  Yine bir örnek vereceğim bu konu da;

  şuan için çok fazla ziyaretçi hacmine sahip olmamasına rağmen son zamanlar da bir çok toplu fırsat sitesi açıldı.

  “sehirfirsati, grupanya, markapon…”

  Ve çok büyük bir rekabet var şuan bu alanda. Zaman geçtikçe de bir çok içerik’te bu rekabet’i göreceğiz.

  Sonuç olarak benim önerilerim;

  - Genel siteler açmayın

  - Dar içerikler de az ama düzenli giriş yapan ziyaretçi oluşturacak siteler açın.

  -Bu siteler’e E-ticaret entegre edin. Örnek : Kozmetik sitesi açmak yerine Ruj ve oje sitesi açın. Bu içerik’te arama yapan tüm ziyaretçiyi çekmeniz daha kolay olacaktır(domain ve title katkısı vs). Giren kullanıcılara ruj ve oje satın veya satan şirketlerle anlaşıp, satıştan komisyon alın. (Siteye 1000 ziyaretçi girse, iyi bir pazarlama ile bu ziyaretçilerin hepsine satış yapabilirsiniz)

  -Ve son önerim; niş sektörler bulmaya çalışın ve o sektörler de siteler açın. Sektör’de ilk site olmak her zaman avantaj getirir. Sitenize az ziyaretçi bile girse aksiyon/ziyaretçi oranı yüksek olacağından siteniz değerli olacaktır.
  Bir de unutmadan, bayan ziyaretçilerin daha sadık olduğunu (girdiği siteye tekrar girme olasılığı erkek’lere göre daha yüksek) ve bayan ziyaretçilerin alışveriş’te daha cesur davrandığını unutmayın. Bayanlara yönelik bir site açarak, bu sitenizden daha kolay satış yapabilirsiniz.

  ÖZET

  “Google web sitelerinin yapısını değiştiriyor;

  -Genel siteler —-> Hedef siteler

  -Tekel siteler —-> Birden fazla rakip site

  -Az rekabet —-> Çok rekabet

  -Reklam’dan kazan —-> Satış’tan kazanç

  -Spam içerik —-> Kaliteli kişiye özel içerik

  -Değer kavramı değişiyor ( çok ziyaretçi —-> hedef ziyaretçi )

  -(şuan önemi yüksek, gittikçe azalıyor)Backlink —-> Kaliteli içerik(şuan önemi düşük, gittikçe artıyor)”


  Serhat Bıçakçı - http://bleqo.com
  Yazının yayınlandığı adres : http://bleqo.com/googlein-yeni-algor...istirecek.html
  Adwords ve SEO Makaleleri - http://bleqo.com
 • 23-06-2010, 18:30:22
  #2
  Google'ın algoritması bilinmiyor ki Nasıl yeni algoritmayı yayınlıyorlar anlamadım... :s
 • 23-06-2010, 18:38:15
  #3
  Bunu açıklamak google algoritmasını çözmek demek oluyorsa, bu algoritma çözülemiyorsa ee o zaman bir çelişki var ortada

  Bilgi için teşekkürler..
  Hosting ve Domain BLACK FRIDAY indirimleri ($1 Domain/Host)
 • 23-06-2010, 19:03:19
  #4
  Ne iş olsa yaparım dönemi de bitse keşke..
 • 23-06-2010, 19:03:43
  #5
  Güzel makale olmuş.

  "Genel içerik barındıran sitelerin bir çoğu artık ayakta kalamayacak."

  Bu cümleye katılmıyorum. Herzaman için özgün, güncel içerikli olup kullanıcıyı memnun eden siteler kazanacaktır. Googlenin yeni algoritmasının nedenide bu. "ziyaretçiyi memnun etmek"
 • 23-06-2010, 19:19:06
  #6
  Gerçekten güzel bir makale olmuş, teşekkürler.Fakat genel içerikli sitelerin değeri düşecek cümlesine katılmıyorum çünkü mynet,ok.net,ekolay gibi siteler genel içerik barındırıyor bu siteler düşmez.
  Kurumsaltasarım - Kişisel Arayüz Tasarım ve Yazılım Hizmetleri
 • 23-06-2010, 19:20:00
  #7
  Bana göre caffeine algoritması sadece sitelerin güncelliği ile alakalı yayınladığınız içeriği hızlı bi şekilde indexleye bilmesidir, kısmende sosyal imle siteleriyle alakalı bişi olduğunu düşünüyorum şöyle düşünün bir video siteniz var bu sitenizin sürekli girip çıkan kişiler facebook, digg vs gibi sosyal imle sitelerinden sürekli paylaşıyorlar hani link vermenin mantığı referanstır ya a sitesi b link verir önerir google'da sizi sırlamada üst sıralara çıkıarır kullanıcılarda sizleri öneriyor ve bunlar size + olarak geri dönüyor yanı google amca diyor ki bu adam bunun sitesinden sosyal imle sitelerinden arkadaşlarına girmesi için ileti gönderip burayı gözden geçirmesini istiyor tavsiye ediyor demekki burada bişiler var biz bunu sıralamada biraz daha yükseltelim.. Mantık bu diye düşünmekteyim Yanı Caffenie sayesinde girdiğiniz içerik botlar tarafindan biraz daha çabuk indexlenmektedir ve sitelerinizin konuları sosyal imle sitelerinden paylaşıldıkça sıralamanız bi okadar iyi gitmektedir.
  Çok büyük ihtimal dikkatınızı çekmiştir diye düşünüyorum.


  Neden sıralamalarda inip çıkıyorum diye soruyorsanızda.

  Zamanında kasılan dofollow & nofollow linkler, düzensiz kalitesiz link alımı, linklerin süreksizliği. . .
 • 23-06-2010, 21:41:06
  #8
  trktun adlı üyeden alıntı
  Güzel makale olmuş.

  "Genel içerik barındıran sitelerin bir çoğu artık ayakta kalamayacak."

  Bu cümleye katılmıyorum. Herzaman için özgün, güncel içerikli olup kullanıcıyı memnun eden siteler kazanacaktır. Googlenin yeni algoritmasının nedenide bu. "ziyaretçiyi memnun etmek"
  Google genel içerikli sileleri silip atamaz ancak bir çok c/p siteyi sandboxa yollayacak gibime geliyor yeni allogaritma ile.
  Geri Geldik
 • 24-06-2010, 01:09:45
  #9
  o değilde "yabancı program indirme" sitelerinin caffeine ile bizim pazarda daha fazla yer almaya basladı..ılk 2 sayfa da full turk sıtelerının yer aldıgı programlarda yarıya yakını yabancı siteler yer almaya basladı..sinir olmaya basladım bu mevzuya
  Program indirme sitelerinden Link alınır + Satılır + Değişim yapılır.