• 15-08-2012, 20:27:06
  #1
  Üyeliği durduruldu
  Merhaba
  Gerek bu forumda gerek çevremden aldığım sorularda, bu soru ile çok karşılaştığım için böyle bir yazı hazırlama gereği duydum.
  Genel olarak web işlerine yeni girmiş dostlarımın bu başvuru reddi karşısında şaşkınlığa girdiğini görüyorum. Hatta bazen uzun süredir web işinde bulunan kişilerin bile "Kabul Edilmeyen İçerik" sorunu karşısında sinir küpüne döndüğüne şahit oldum.

  Bazı webmaster arkadaşlar "Kabul edilmeyen içerik" uyarısını görünce akıllarına hemen illegal içerik geliyor. Hemen sitelerinde terör, uyuşturucu, silah satışı vb. illegal içerikler aramaya koyuluyorlar. Ancak söylemeliyim ki Adsense başvurusunda "Kabul edilmeyen içerik" uyarısı sadece bu sebepten dolayı yapılmaz. Eğer sitenizde illegal içerik mevcutsa sebep olarak bunu görebilirsiniz ancak bu tür içerik hazırlayıp yayınlamayacağınızı düşünüyorsanız paranoyak bir şekilde sayfaları gezmenize gerek yok.

  Adsense başvurusu yaptığınızda öncelikli olarak Adsense botları sitenizi ziyaret ederler. Sizde kabul edersiniz ki internet ortamında fazlaca içerik bulunmakta. Bu yüzden her başvurunun ilk aşamasını adsense çalışanlarının kontrol etmesi çok acımasızca olur. Bu yüzden botlar sitenizi baştan sona tararlar. İşte çoğu başvuranın "Kabul edilmeyen içerik" hatası ile karşılaşmasının sebebine geldik. Google botlarının gelişmişliği ne kadar fazla olursa olsun henüz bazı dosya biçimlerinin içeriğini algılayacak seviyede değil. Örneğin resim, video, mp3 veya flash dosyalarının içeriğini botlar okuyamazlar. Sitenizde bulunan içeriğin büyük bir çoğunluğu bu tür dosya biçimlerinden oluşuyorsa "Kabul edilmeyen içerik" uyarısını bu yüzden almış olabilirsiniz.

  Bunların haricinde bu uyarıyı almanın bazı sebepleri şunlar olabilir;
  • Telif hakkı bulunan içerikler
  • Şiddet ve vahşet içerikleri (Şiddet kategorisine doğal afet görüntüleri de dahil olmakta.)
  • Cinsel saldırı veya istismar haberleri
  • Uyuşturucu ve silah ile ilgili içerikler. (Uyuşturucu nedir?, Nasıl yetiştirilir? vb. konularda dahil.)
  • vb.
  Adsense başvurusu sonrasında "Kabul edilmeyen içerik" uyarısı yapılmasının bir çok sebebi olabilir. Ben sadece akılları karıştıran bir iki açıklama yaparak bu karışıklığı gidermek istedim. Adsense yasaklanmış içerik ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  İyi kazançlar.
 • 15-08-2012, 21:29:55
  #2
  + adsense botları resimleride okumaz.. Bu sebeble sadece resim içeren sayfalara reklam eklenmemelidir.
 • 16-08-2012, 02:38:46
  #3
  Üyeliği durduruldu
  Developer adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  + adsense botları resimleride okumaz.. Bu sebeble sadece resim içeren sayfalara reklam eklenmemelidir.
  Aynen hocam artı olarak konuya resimleri de ekledim. Genel olarak multimedya dosyalarını botlar okuyamıyor.
  Teşekkürler.