• 04-11-2010, 15:14:55
  #1
  KONU PASİF.


  Merhaba arkadaşlar,

  Daha önceki önerilerim gibi, bu önerim de herkeste işe yaramayabilir; tamamen bir rastlantı da olabilir.

  Ancak benim işim bu, sürekli deneme yanılma yöntemleri yaparım. Başarılı bulduklarımı, daha doğrusu işe yarayanları da sizlerle paylaşıyorum.

  Google adsense panelinde gezerken Hesap ayarları kısmında bir madde dikkatimi çekti.

  "İlgi Alanına Dayalı Reklamlar Tercihi" adlı bir madde mevcut, ve ben bu maddeyi biraz araştırmaya başladım.

  Çıkan mantıksal sonuçlar ;

  İnternet kullanıcısının en çok neye ilgisi varsa(*); girdiği bütün sitelerde adsense reklamları o şekilde çıkıyor.

  Yani mesela kullanıcı Google de en çok "müzik" diye aramış olsun ve özellikle bu alanda bir adsense reklamına tıklamış olsun. Bu süreçten sonra kullanıcıya sürekli olarak girdiği bütün sitelerde "müzik" reklamı çıkmaya başlıyor. (Cookie sayesinde )

  Ancak biraz mantık yürütelim, siz bir sanatçısınız örneğin ve doğal olarak müzik ile ilgilenip bu alanlardaki sitelere giriyorsunuz. Ancak burada bir sorun var, ilk etapta kullanıcı bilgiye doyacak ve müzik ile ilgili olarak aradığı siteleri zaten yanına not etmeye başlayacaktır. Bir süreden sonra bu müzik ile ilgilenen arkadaşımız; müzik ile ilgili adsense reklamlarına karşı duyarsızlaşmaya başlayacaktır. Aranızda psikoloji okuyan varsa, duyarsızlaşma tanımını anlayacaktır.

  Veya diğer bir sorun da, bu müzik ile ilgilenen arkadaşımız haliyle biraz birikim yapmıştır ve finans sitelerinde parasını nasıl değerlendireceğini öğrenmek için girmiş olsun; siteyi gezerken adsense reklamlarında yine müzik reklamları çıkacaktır. Ama bu kullanıcıya o sitede finans reklamları göstersek daha iyi olmaz mı ? Hem müzik reklamlarına duyarsızlaşmıştır, hemde parasını değerlendirmek için o sitede buluyor, müzik ile ilgili bişey aramıyor ki ?

  Ve diğer bir sonuçta; Türkiye'de biliyorsunuz ki internet cafe kullanımı oranı çok fazla yüksek, biraz araştırdım; kayıtlı olan 20 bin civarı internet cafemiz mevcut(kayıtlı olmayan da bunun en az 2 katıdır). Bu her gün milyonlarca insanın internete; internet cafelerden bağlanarak girdiğini gösteriyor. Peki internet cafelerde, sizce sitenizde hangi reklamlar çıkıyor ?

  Ben kendi finans sitem için konuşayım, bu ayardan önce finans reklamı dışında herşey çıkıyor, çünkü o gün sizden önce o pcye geçen kişi Google'de ne aramışsa o alanalarda reklamlar çıkmaya başlıyor. Bu da Google'nin bu sisteminin, bu konuda yetersiz olduğunu gösteriyor. Çünkü sizden öncekinin ilgi alanına göre reklam çıkarıyor, halbuki ben başka bir kullanıcıyım ve benden önceki ile aynı reklam türüyle ilgilenme olasılığım çok az bir ihtimal..

  Bende bu mantık(lar) çerçevesinde Adsense'nin panelinde "İlgi Alanına Dayalı Reklamlar Tercihi" ni pasif duruma getirdim.

  Bu ayarı pazar gecesi yaptım, ve ondan sonraki 3 günün sonuçlarına birlikte bakalım(analytics).. Ayrıca bugün şu saatte de(15:00) diğer günleri %30 geçecek gibi görünüyor.


  Toplamda oransal olarak son 3 günün diğer günlere oransal farkları ;
  Hitim ve adsens gösterimi 3 aşağı, 5 yukarı aynı.
  Adsense tıklama oranım %17 yükseldi.
  Adsense geliri %29 oranında yükseldi.  Umarım sizde aynı şekilde başarıya ulaşırsınız, bol kazançlar.

  İyi çalışmalar.
 • 04-11-2010, 15:20:22
  #2
  waw benimde bu aklıma gelmişti sonra dedim belki zararı olur yapmamıştım hemen kapatıyorum +rep
 • 04-11-2010, 15:20:58
  #3
  Üyeliği durduruldu
  teşekkürler...

  İlgi Alanına Dayalı Reklamlar Tercihi demişsin tam olarak nereden yaptın bunu hesap ayarları kısmında öyle birşey göremedim.
 • 04-11-2010, 15:22:44
  #4
  Denemekte yarar var aslında.

  Teşekkürler hocam.
 • 04-11-2010, 15:23:26
  #5
  Üçüncü Taraf Reklamları Tercihi bunudamı kapatsak acaba?
 • 04-11-2010, 15:23:29
  #6
  Bilgi için teşekkürler bende deneyeceğim.
 • 04-11-2010, 15:26:25
  #7
  mantıklı birşey yaptım bakalım faydası olacakmı teşekkürler arkadaşım
 • 04-11-2010, 15:31:29
  #8
  "Kullanıcı ilgi alanı veya demografik kategorilerine dayalı reklamlar gösterilmez. Sitelerimden alınan ziyaret bilgileri, ilgi alanı kategorileri veya demografik kategoriler oluşturmak için kullanılmaz."

  bunumu seçmemiz gerekiyor?
 • 04-11-2010, 15:32:03
  #9
  Açıklayıcı ve güzel anlatmışsın hemen kapattım.