• 01-07-2010, 11:37:03
  #1
  Merhaba arkadaşlar.. Uzun zamandır bu konuyu açmak istiyordum fakat şimdi nasip oldu.. Yıllardır forumlarda, bloglarda hatta günlük yaşantıda bile şu konu geçiyor; "Adsense Türk sitelerine ya da Türkçe Sitelere tıklama başı çok az miktar veriyor"

  Arkadaşlar bu mantık tamamıyla yanlış ve içi kurutulmuş eksik bir cümledir.
  Adsense mantığı tamamıyla AdWords sisteminde gelen uyarılar sayesinde tıklama başı ücret miktarı ayarlanmaktadır.

  Web sitenizin içeriğine girdiğiniz genel kelimeler sayesinde AdWords reklam verenleri AdWords panelinde yaptıkları anahtar kelimelere ve verdiği herbir anahtar kelimenin fiyatına göre bu fiyatın % belirli bir kısmını adsense kendi kazancı olarak görüp diğer kalan kısmı ise Adsense Reklam yayıncılarına verir.

  Bu olay hem AdWords reklam vereninin o anahtar kelimeye biçtiği değer hem
  de sizin Reklam gösteriminiz ile ilgili bir durumdur. Bazı arkadaşlar Caps koyarak günlük 10K Gösteririmim var ama tıklama başı ücret çok az diye şikayet ediyorlar.Bu reklam gösterimini birazdan açıklayacağım. Öncelikle Türkiye içerisinde neden Türkçe sitelerin az kazandığını söylemek istiyorum;

  Arkadaşlar, düşünün ki bir Web tasarım Firmasısınız. Siz Google'a reklam veriyorsunuz. Reklamınız Web tasarım kelime gruplarından oluşuyor. Google AdWords panelinden reklam verirken web tasarım kelimesinin 5$'a çıktığı zaman sizi en üst sıraya taşıdığınızı görüyorsunuz peki bu durumda siz neden bir kelimeye 10$ veresiniz ki? Zaten Web tasarım olarak en fazla 10 tane Reklam veren bulunmakta(Sayılar hayal ürünüdür )

  Fakat diğer yandan yine bir Türk AdWords veren müşteri olsun.. Bu adam da web tasarım ile ilgili bir firması var ve Reklam vermek istiyor. Fakat bu adam sadece Türkiye de değil Dünya üzerinden müşteri koparmak istiyor bu yüzden de Sitesinde ingilizce dil seçimi de mevcut hatta belkide sadece ingilizce. O yüzden bu insan Adwords panelinde web tasarım değilde Web Design olarak kelimeyi seçmek durumunda.. Fakat dünya üzerinde binlerce web tasarıam firması olduğu için Reklam veren de çok olacaktır. Bizim adammımızda en azından kısa bir süreliğine de olsa üst sıraya geçebilmek için 50$ olan web design kelimesine 55$ vererek en üste çıkmak istiyor. En üste çıkan bu adam aynı zamanda içerik reklamlarında da görüntüleniyor. Fakat tıklama değeri 55$.. Web tasarım içeriği sunan ingilizce bir blogda da Web Design kelimesi fazlasıyla geçmesi gerekiyor. E bir de üzerine güzel bir reklam yerleşimi ile Adsense Reklamları koyunca Bizim Web Tasarım Blogunun kazandığı paranın 10 katını Web Design Blogu kazanmış oluyor.

  Yani anlayacağınız arkadaşlar Adsense (Google)' in Türkiye ya da Türk Sitelerine karşı bir düşmanlığı yok olay sadece AdWords Reklam verenlerinde bitiyor.

  Hatta boş içerikli ya da hiç AdWords reklam verenlerinin kullanmadığı kelime ve kelime öbekleriyle dolu bir sayfaya Adsense reklamı yerleştirdiğinizde Yazısız ve resimsiz Kamuya yararlı reklamların ya da Spam reklamların çıktığını göreceksiniz. Bu da Adsense ve AdWords'un birlikte çalıştığına kanıttır.

  Şimdi Gösterim olayına gelelim;

  Arkadaşlar nasıl ki r10 da bir gün amansız paylaşım yapıp forumu konu bombardımanı tutar ertesi gün hiç foruma bile uğramazsanız bu yaptığınız şey spam olarak nitelendirilir, ya da başka bir örnek vermek gerekirse, Hotfile den upload yaparak kazanan arkadaşlar nasıl ki Cooper seviyesinden kurtulabilmek için 15 günlük bir deneme sürecinden kurtulmaları, dosyalarının indirilme oranı ekleme oranına göre değerlendirme yapılıyorsa Adsense Reklam Gösterimlerinizde bir kaç gün gösterim yaptınız diye artmaz. Bu göstreim amacı Sayfa TO denilen olayla birebir örtüşmektedir.

  Fakat bu sitelerinizin çok gösterim fakat az tık olursa daha iyi kazanacağınız anlamına gelmiyor tam olarak. Buradan kasıt, Reklam gösterimlerinizin ne kadar çok olursa o kadar yüksek kazanç sağlayabileceğiniz anlamı taşıyor. Tıklamalarınızı çokluğu Gösterimleriniz ile orantılı olmalı. Zaten Günde ortalama 50 tık alan bir adsense reklam vereni, 3 gün boyunca günde 500 tık alırsa bunu Adsense yetkililerine bildirmeli çünkü çoğu zaman bu sıkıntıdan dolayı Adsense Ban yiyen arkadaşlar mevcut.

  Konu çok yoğun bir konu olduğu için sürekli konudan konuya geçiş yapmış olabilirim, kusur ve hatalarım varsa yorumlarda düzeltiniz.. Bunlar benim fikirlerim, Sizlerinkini de bekliyorm.
 • smm panel
 • 01-07-2010, 11:45:40
  #3
  MuGi adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Adsense degil turk reklamcilar az veriyor (:
  Zaten Konuda da Dediğim Gibi Adsense veya Google'ın bir ilgisi yok.
 • 01-07-2010, 12:06:15
  #4
  Doğru olay tamamen Türklerin adworsa az vermesiyle alakalıdır. Yaklaşık 4 yıldır bu sektörün içindeyim. Daha hala kimseye anlatamadım.
 • 01-07-2010, 13:34:29
  #6
  Hem fikiriz zaten burada açılan az veriyor konusunda hep suçlanan google olmasına rağmen halbuki alakası yok.Türk site ziyaretçileri,reklamlardan sipariş verse yada ziyaretçilerin belirli bir bölümü reklamları bilinçli bir şekilde ziyaret etse bilgi sahibi olsa reklam verende bunun geri dönüşümünü aldıkdan sonra niye tık başı 3$ vermesinki,buda zamanla oturacak birşey fakat insanları reklamlara tıklamaya teşvik ederek kandırarak Türk ziyaretçiler artık reklamlardan korkar hale geldi buda reklamların verimliliğini düşürdü bu yüzden adwords reklam verenlerde yüksek rakamlar vermiyorlar ve tık başı adsense geliride ister istemez düşüyor
 • 01-07-2010, 13:38:42
  #7
  Güzel anlatım Teşekkürler Kardeşim.
 • 01-07-2010, 15:50:21
  #8
  Reklam kelimesine en yüksek ücreti verenin reklamı önce yayınlanır. İngilizceyi dünyada 4-5 milyar kişi kullanırken Türkçeyi 300-400 milyon kişi kullanıyor. Doğal olarakta bizde kelimelerde rekabetler düşük oluyor. Yoksa yabancılar tık başı 50 cent verebilecekken çıkarıpta baba hayrına 2 dolar vermiyor. Rekabet nedeniyle öyle veriliyor. Bizde rekabet çok düşük. Yoksa Türkçeyi şuan 4-5 milyar kişi kullansa heralde sitemizden aylık 5000 falan kazanırdık. Yabancılar ingilizce normal bir blogda binlerce dolar kazanıyor doğal olarak.
 • 01-07-2010, 18:46:38
  #9
  Türkler adwors dan kaçıyor Türk aklı 2 krş verip 5krş ister hesabı, az veriyorlar sonra niye çok vermiyor diyorlar..