• 12-06-2010, 19:34:42
  #1
  webmaster ve site sahibi arkadaşlar lütfen sonuna kadar okusun. Denizde belki bir damla ama ben sitelerimdeki google reklamlarını kaldırdım sizede öneririm..

  Alıntı
  Bilişim Teknolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Hasan Tezgel, Google ile son dönemde Türkiye arasında yaşanan sıkıntıları ve bunun perde arkasını Haber 7 için değerlendirdi.

  İşte o yazı:

  Google bize ne dedi?

  Son günlerde sıcak gelişmeler oluyor.

  Bu yazımda sizlere bunun sizlerin anlayacağı şekilde teknik detayı sunacağım.

  Mavi Marmara gemimize yapılan İsrail saldırı sonrası internet mecrasında yaşadığımız sıkıntılar oluşturuldu. Bu problemlerin perde arkasında dünyaca ünlü arama motoru Google var.  Youtube.com’u satın alıp artık web-medyada da kendi yerini perçinleyen Google, özel bir şirket olmasına rağmen devletler üstü bir şirket olma yolunda ilerlemektedir. Bu gelişmeler endişe vericidir. Ulaştırma Bakanımız Binali YILDIRIM'ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye' den giden telefonlara bile bakmaya tenezzül etmiyorlar.

  Youtube en son 05 Mayıs 2008 tarihinde verilen mahkeme kararı ile Telekomunikasyon İletişim Başkanlığı'nca kapatıldı. Bu işlem TİB tarafından Layer 7 dediğimiz katmanda engellenmesi gereken Youtube.com adresi daha kolay ve daha az yatırımla yapılan Layer 2 seviyesinde basit bir yöntemle You Tube’un IP’leri bloke edildi.

  TİB’İN YAPTIĞI YANLIŞ NEYDİ?  Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. “Neden bu şekilde yapıldı?”. Mantıklı olan Youtube.com’un internet tarayıcımızın adres satırına yazdığımız web adresinin bloklanması varken neden IP bloğu bokelendi?

  Firewall tarafından software tabalı olarak blokelenmesi gereken web adresi routerler tarafından IP bazında bloke konuldu. Çünkü daha kolay ve çok çok daha az bir maliyetle bu işlem yapılabiliyor.

  Burada TİB’in bir eksikliği oldu. Firewalllardan site bloklaması yapması gerekirdi. IP bloklamak gibi kolayca bir yöntem bize şu andaki durumu oluşturdu. Bu yöntemde farklı DNS adresleri kullanarak yine de youtube'ye girilebilmektedir. Yazılımsal olarak bloke konmuş olsa idi hiç bir şekilde erişim olmayacaktı.

  Atatürk'e yapılan hakaratleri içeren videolar sebebiyle kapatılan Youtube, yetkilileri ile defalarca görüşülmesine rağmen Youtube tarafından olumlu bir adım henüz atılmış değil.

  GOOGLE’IN KÖTÜ NİYETİ BURADAN BELLİ

  Biz yasak taraftarı değiliz. Son gelişmelerde işte tam da bu noktada çatlak verdi. Youtube'un kapalı olan IP’leri üzerinden Google firması bazı serverislerini Hükümeti zor durumda bırakacak bir haince girişimde bulundu. Yasaklı olan Youtube IP’leri üzerinden bazı ücretsiz hizmet verdiği servislerin IP adreslerini değiştirdi.

  Sonrasında Türkiye Hükümeti Google’ı yasakladı- yasakçı zihniyet - şeklinde sansasyonel asparagas haberler ile çalkalandık. Aslına bakarsanız İsrail'in vurdumduymaz saldırgan zihniyeti Google’un kurucu iki ortağından biri olan İsrailli Larry Page’in milliyetçilik ruhu Google’a yansıdı.

  Bu bir siber teknoloji gücüdür. Google neden reklam sisteminin IP’lerini yasaklı IP’ler üzerinden geçirmiyor? Hiç aklınıza geldi mi? Ücretsiz hizmet verdiği ve çok önemli ve gerekli dokümanlarını Google’da tutan docs sitesi, translate ve feedburne siteleri blokeli IP’lere aktararak Türk Hükümetini yasakçı zihniyet ile itham edilmesine neden oldu.

  GOOGLE, NİYE REKLAMI DEĞİL DE HİZMET TARFINI KAPATTI?

  Peki reklam sistemi vs diğer ücretli ve para kazandığı servisleri yasaklı IP’lere aktarmadı. Para kazandığı servisler ve ciddi olarak Türk reklam verenlerinden ciddi para kazandığı bu servisler Google’ın yüzde 99 gelirini oluşturan hizmetlerdir.

  Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. Bakın ufaktan gösterilen bu diş aslında durumumuzun ne kadar vahim olduğumuzun işaretidir. Türkiye'de hala etkin kullanılan bir Türk arama motoru yoktur.

  Var olmak isteyen arama motorlarını Google indexlememektedir. Kendisne rakip çıkmasını istememektedir. En son yayılan bir habere göre, Yahoo ve MSN, Türkiye’de 5 yıl aktif rol oynamama kararı aldı. Sebep ise Google Türkiye' nin en çok kullanılan arama motoru olmasıdır.

  Her ülke kendi arama motorunu yapma gayreti içerisindedir. Google bir Amerikan arama motorudur. Çoklu dilli olması Türkiye' nin arama motoru olmasını gerektirecek bir durum değildir.

  Son kargaşada Google bize bilmemiz gereken bir şeyi yani dijital dünyada yerimizi acilen almamız gerektiğini söyledi. Bu artık yarın yaparız denilecek bir durum değil. Bugün bu çalışmaların başlatılması gerekir.

  GOOGLE TÜRKİYE İLE DALGA GEÇİYOR

  Google’ın Türkiye ofisi vardır. Kendi sitesinde belirttiğine göre bir ofis adresi var fakat reklam birminin. Yani parayı alan parayı dağıtan birimin. Yönetim ve firma temsili merkezinin değil. Ve bu ofisin telefonu malesef yok. Listedeki ülkelerin tamamına yakının neredeyse telefon numarası varken malesef Türkiye ofisinin telefon numarası yok.

  Arama motoru çok çok önemli stratejik bir üründür. Ülke insanlarının ne aradıkları , hangi kullanıcının ne aradığı hangi ürünü hangi hizmeti aradığı kayıt altına alınıyor ve bu bilgi stratejik olarak ticari değeri olan bilgidir.

  Bu arama bilgileri aynı zamanda ülkenin aleyhine kullanılacak çok değerli verilerdir. Bu verileri elde etmek de mümkün değidir. Tek bir yolu ise etkin kullanılan bir Türk arama motorumuzun olması ile mümkündür.

  Sizin önünüze getirilen sonun ğeki nedir? Kolanın formülü hikayesi gibi Pagerank sistemi dayatılan bir hikayeden öte gidememektedir.

  Siz sitelere 1 ile 10 arası bir değer vereceksiniz bunun adını da Pagerank koyacaksınız ve bu 10 tane seviye, sitelerin gerçek değerini verecek. Bakın reklam sisteminde slogan net olmalı.

  Pagerank, sloganı netleştiren sadeleştiren algıyı toparlayan tek noktaya toplayan bir görüntü verir. Çok basit bir test yapın. Google’da bir arama yapın karşınıza çıkan listedeki web adreslerini pagerankına bakın.  NEYİ SATIN ALACAĞIMIZI BİLE GOOGLE BELİRLİYOR

  Pagerankı çok düşün olan ilk sırada çıkabiliyor. Bütün bunları geçtik. Size verilen aram sonuçları gerçekçimi acaba. Bir liste getiriliyor bunun görünen tarafı şu; size verdiğimiz arama sonuçları bizim istediğimiz sonuçlardır deniliyor.

  Biz Google’ın ya da yabancı arama motorlarının verdiği sonuca göre cep telefonu, televizyon dergi ya da gazete ya da başka ürünler ya da hizmetler ile alakalı firmaları buluyoruz. Onlar bizi yönlendiriyor. Bakın bu firmayı ben size buldum. Biz de o firmadan ürün ya da hizmet almak durumunda kalıyoruz..

  Bakın bu çok önemli bir konudur. Google istediği firmayı meşhur istediğini zelil eder bir yapıya geldi. İlk sayfada çıkmak arama motoruna bağlı bir sistemdir.

  Ülke kaynaklarının siber teknoloji çağında dışa akması kadar başka savurganlık yoktur. Reklam gelirleri Google’a akarken devletimize tek kuruş vergi gelmemektedir.

  Bu vatanın kobisinden, esnafından, şirketlerinden, alınan paranın vergisi ülke sınırları içinde devlete dönmesi gerekir. Bu şuna benziyor tavuğu besliyoruz fakat başka kümese yumurtluyor.

  Dünyadaki ilk 10 sitenin 8’i arama motoru. Bu 8’den 6 tanesi Amerika'ya ait 2 tanesi de Çin'e ait.

  Yakın tarihte 2 tane internet firması ilk 10 içerisine girdi. Bu devrim niteliğindedir. Çağımızda herşeyin hızla değiştiği bir zamanda 10-15 yıl çok uzun zaman dilimleridir. Farklı ülke sitelerinin listeye girmesi domino taşı etkisi yaparak farklı ülkelerin internet sitelerinin popülerleşmesi demek olacak. Neden ilk 100’de bizim internet sitelerimiz olmasın.

  TÜRKİYE’NİN İLK 100’ÜNDE 60 YABANCI VAR

  Türkiye listesine baktığımızda ilk 100 sitenin 60 tanesi yabancı internet siteleri işgal etmiş durumda. Bu da halkımızın dış kaynaklar tarafından yönlendirilmesine sebep olmaktadır. Halk içerde, Türkiye sınırları içerisinde, yönetim de dışarda gibi bir olgu.

  Firewall cihazı alıyorsunuz Checkpoint onbinlerce dolarlık para veriyosunuz ve yapan firma İsrail. Sonra sizin insani yardım kuruluşunuzu dünya üzerindeki ürünlerine sakıncalı site diye web adreslerini blokeliyor, veritabanına yazıyorlar. Artık uyanmaz zamanı geldi. Türkiye'de çok fazla paralar vererek aldığınız bu cihazları üreten Tübitak destekli firmalarımız ve onların da ürünleri var.

  6 milyonluk İsrail’in 7 milyarlık dünyada avazının çıkması hoşgörü ile karşılanacak bir durum değil.

  YENİ YÜZYILIN PETROLÜ DATADIR

  Devletimiz tarafından yurtdışına ödenen trilyon TL’ler yurtdışına akan bu vatanın evlatlarının alın teridir. Vatandaşlarımız tarafından reklam ya da herhangi bir ad altında yurtdışan çıkan paralar bu toprak insanlarımızın geleceğidir. Geleceğimizi satmayalım.

  Bu ülkede çok çok yetenekli yazılımcılar varken ülke kaynaklarının içerde kalması çok önemlidir.

  Unutmayalım 21. yüzyılın petrolü datadır. Bu veriyi , datayı kullanmayı bilen ülkler ayakta kalacaklardır. Herzamanki gibi şaibeli olan Google, bize hiç de masum olmadığını gösterdi.
  Kaynak : Haber7.com
 • 12-06-2010, 21:12:39
  #2
  baya demogoji yapmışlar, şunu bir kere kesin olarak herkesin anlaması gerekiyor.

  adsense ve adwords ikisi googleye bağlı AYRI BİRER ŞİRKETTİR. docs, translate maps, ıvır zıvır şirket değildir.

  googlenin ayrı şirketlerinin ayrı ipler kullanması gayet doğal. ben olsam bende aynısını yapardım.

  "Reklam gelirleri Google’a akarken devletimize tek kuruş vergi gelmemektedir." denilmiş yanlış, googlenin yukarıda bahsedilen istanbul ofisi aslında google adwords ofisidir. Google değildir. ve vergilerini ödemektedir. Önceki yıllarda zaten bu ofisin işlemleri incelenmiş ve 71 milyon tl vergi borcu kesilmiştir.

  Bu gayet normal ve kanuna uyuyor, burda sorun Ulaştırma Bakanı Binali Beyinde söylediği gibi, maliye bakanlığının kanunsuz bir şekilde VERGİ MÜKELLEFİ OLMAYAN bir kuruluş olan YOUTUBE INC'e 30 milyon tl vergi borcu kesilmesi. işte tüm sorun burda başlıyor. (nasılki siz siteleriniz için amerikaya vergi ödemiyorsanız youtube da türkiyeye vergi vermek zorunda değildir.)

  Neyse daha uzun uzun yazardım da boşverin nasılsa birşey değişmeyecek...
 • 12-06-2010, 21:25:43
  #3
  Türkiye arama motorunu yapsın.

  Aklına gelemeyecek kadar site kaydı yapılır.

  Yeter ki yapsın. (:
 • 13-06-2010, 00:13:24
  #4
  Üyeliği durduruldu
  Cnkrt adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Türkiye arama motorunu yapsın.

  Aklına gelemeyecek kadar site kaydı yapılır.

  Yeter ki yapsın. (:
  millimotor.com gibi bişey mi
 • 13-06-2010, 00:21:07
  #5
  Nio
  Üyeliği durduruldu
  Güzel yerlere değinilmiş. Eline sağlık.
 • 13-06-2010, 00:25:29
  #6
  valla güzel yerlere değinmiş ama adamlar şuan için tekel. bing ve yahoonun türkiyedeki kalitesi de ortada yani mecburen kullanıyoruz. haber7 güzel yazmış da çözümü yazmamış biz google a mecburuz.
 • 13-06-2010, 00:37:04
  #7
  Merhaba,

  Bence kaldırmamıza gerek yok neden mi ? Bunlar benim düşüncem ;

  1) Aylık sabit iyi miktarda para elime geçiyor.Bu parayı Türk firmalarından almak zor..
  2) Google yahudilerin onlardan para kazanmak beni ayrıca mutlu ediyor..
  3) İstihtama katkı sağlıyor..

  Bu gibi sebepler ve uzayıp gidebilir..Birde Türk arama motoru açabilirmiyiz tabiki açarız devlet destekli aynen çinlilerin yaptığı gibi olabilir, googlenin yaptıgının aynısını bizde yapabiliriz bu olursa herkes googleyi bırakır ama bunlar olmazsa kimse bırakmaz..Haksızsam söyleyiniz.
 • 13-06-2010, 00:37:38
  #8
  Herkez söyler ama bu yazan adamın bile ara sırada olsa google kullandığına o kullanmasa çocugunun kullandığına eminim. Türk motorunun oluşturulması iyi güzelde google kadar kaliteli ve onun kadar geniş bir motor oluşturabileceğimizi sanmıyorum. Belkide bu adam şuanda bu yazısının nerede yayımlandığını görmek için google üzerinden yazının içindeki keyword leri arıyordur.
 • 13-06-2010, 00:43:44
  #9
  Hocam hiç güleceğim yoktu, tamamen haklısınız katılıyorum..