• 29-01-2007, 17:23:07
  #1
  Uzunca bir aradan sonra merhaba;

  2 sitem var, bunlardan bir tanesinde hali hazırda Google adsense reklamları var ve oradan para geliyor. Diğer siteme de google adsense reklamları koymak istedim ve bugün Google Adsense'de biraz arama yaptım. Yazılana göre, bir adsense hesabımızı birden fazla site için kullanabiliyormuşuz. Google dayı diyor ki, biz hangi siteden tık'landığını anlayabiliriz. Peki dedim ve yeni bir reklam oluşturarak 2. siteme ekledim. Ekledim eklemesine de, bu sefer de aklıma şu takıldı;

  Raporlar bölümünde elde edilen toplam gelir mi yazacak yoksa x domainindeki reklam şu kadar görüntülendi, şu kadar tıklandı, şu kadar kazandınız, y domainindeki .... şeklinde mi yazacak? Zira, bana 2.'si lazım. Yani her domainimin reklam raporlarının ayrı ayrı olması lazım. Ve ödemelerin de ayrı ayrı yapılması lazım. Çünkü 1. sitemden gelen parayı, o siteyi beraber yönettiğim ortağıma gönderiyorum, masraflarımızı karşılamak için. 2. site şahsıma ait olduğu için, oradan gelecek para bana kalacak. İşte bu sebepten ötürü, raporların ve ödemelerin ayrı ayrı olması lazım. Bu mümkün müdür? Değilse ne yapmalıyım?

  Cevaplarınızı beklemekteyim efendim.
  Saygılarımla...
 • 29-01-2007, 17:35:12
  #2
  Hoşbulduk HaRuN23, okul sebebiyle vaktim kısıtlıydı, kısıtlı vaktimde sadece kendi sitelerime bakabiliyordum, r10 ve diğer sitelere giremiyordum. Hazır tatildeyken, ihmal ettiğim sitelere bir bakayım dedim, iyi de ettim.

  Kanal'ı önermişsin, benim de en başta aklımdan geçen oydu. Fakat bildiğim kadarıyla kanallar, tek domain üzerindeki farklı sayfalar için kullanılıyor. Yani xyz.com/x.htm ile xyz.com/y.htm 'deki reklamların sonuçlarını göstermekte kullanılıyor. Hâl böyleyken, ben bu kanal sistemini, 2 farklı domain için kullanırsam, bir problem oluşur mu? Google dayı çıkıp da "hooop, birader, orada dur bakalım! Ben bu kanal sistemini 2 farklı domainde kullanman için yapmadım." derse, hatta daha ileri gidip hesabımı banlarsa, halim nice olacaktır?

  Saygılarımla...
 • 29-01-2007, 17:37:35
  #3
  Şöyle yap.Adsense Kurulum-Kanallar,Alttan Url Kanallar sekmesine tıkla ve domaini yaz.Reklam kodunda hiçbir değişiklik yapmadan sitene koy.
  Panelde kazan raporunda r10.net diye otomaik kanal yapıp kazançlarının gösterir.
  Eğer o giriş yapmıyorsa ona ekran görüntüsü atarsın ve ana domaini parasını paylaşırsınız.Yani kazançlar karışmaz
 • 29-01-2007, 18:10:17
  #4
  @Varista, dediğin yöntemi uyguladım. Bu arada, 2 sitemin reklam kodlarını karşılaştırdım, google_ad_client = "pub-24********"; kısımları birebir aynı çıktı. Yani yeni bir client oluşturmamış bana, aynı client üzerinde çalışıyor. Bu de tahmin ettiğim gibi 2 farklı sitemden gelen paraların tek hesapta gözükmesi anlamına geliyor. Yapılması gereken, sanırım senin de söylediğin gibi kanal oluşturmak, ödeme zamanında da toplam ödemeden, kanalın ödemesini çıkartıp kalan parayı ortağa göndermek, kanaldan gelen parayı da kendi cebime koymak.

  @HaRuN23, hayır, kesinlikle illegal bir şey yok sitelerimde.