• 11-01-2007, 13:36:46
  #1
  Pek çok kişi ilk defa burda duyuyor olacak benim de aklima gelen ama adını koyamadigim (ki adi smart pricing mis) yeni bir Google terimi. Türkçeleştirmek gerekirse zekice/akıllaca fiyatlandima denebilir smart pricing için. Buna göre google her yayıncıya her click başına aynı fiyatı odemiyor. Yani aynı reklam icin bana 15 cent oduyorsa sana 2 cent oduyor gibi.

  Veya bir siteniz var bu sitede bir sayfada dijital fotoğraf makineleri ile ilgili incelemeler, makinenin ozellikleri gibi bilgiler var bir diğer sayfada ise fotoğrafçılık ile ilgili bilgiler yada ipuçları var. Google bu iki sayfadan ilkinde yapılan tıklamalara daha fazla ödüyor. Nedeni ise ilk sayfadan gelen ziyaretçinin reklamverenin sitesinde alım yapma olasılığının daha fazla olması.

  Google Adsense hesabınız ile birden fazla sitede reklam yayınlıyorsanız ve sitelerden birinin smart pricing yuzdesi yüksekse tüm hesabınıza aynı muamelenin yapılacağı da söylentiler arasında. Söylenti diyorum çünkü Google bu bu tip fiyatlandırma ile ilgili ser veriyor sır vermiyor. En azından bu konuda disarda okudugum bazı yazılardan anladığım bu.

  Kendi deneyimlerimden yazacak olursam. Text içeriği fazla olan sayfalarımdaki tıklamalardan kazandığım miktar resim yada video içeren alanlardan kazandiğimdan fazla. Sayfada en üstte olan reklamlardan kazandiğim miktar text içerisine gömülü kare reklamalrdan kazanfığımdan fazla.

  Yukarda yazdıklarımdan yola cikarak soyle bir deneme yapmaya karar verdim. Bana asıl para kazandıran sitelerimdeki reklamları tutacagim ama gunde 1-2 dolar getiren sitelerimden reklamları tamamen kaldiracagim. Böylece adsense reklamları sadece üç sitemde yayınlanıyor olacak. Neden böyle bir denem yapıyoru peki? Eğer reklamları çıkardığım sitelerden biri smart pricing e tabi ise tüm hesabım bu sekilde fiyatlandırılıyormu onu anlamak istiyorum. mesela yılbaşından once teklama sayım bugunkune kıyasla çok daha az olmasına ragmen daha fazla kazaniyordum. Simdi gunluk tıklama miktarida ziyaretçi sayısı da arttı ama gelirde aynı artış olmadı. Smart pricing bunun nedeni olabilir.

  Bu konuda başka bilgisi olan varmı?
 • 11-01-2007, 14:36:24
  #2
  ilk kez duydum,
  sonucda içeriğe gore reklam çıkıyor bırıne fazla bırıne az diye bir şey yabancı ıcerıklı sıtede olur, yabancı yayıncı reklama para yatırıyor turkıyede pek yatırım yok fıyat uçurumu burdan bence
 • 11-01-2007, 15:53:20
  #3
  adsense de reklam fiyatları değişkendir. bunu zaten birçok kişi biliyor. adwords de maliyet belirlenirken maksimum tıklama başı maliyet belirlenir. google, adsense yayıncılarında reklam değerlerini değişken tutar. örneğin bazen ingilizce içerikli reklam Türkçe sitede çıkıyorsa içerikte pek fazla ingilizce kelime olmadığı için düşük ücret uygulayabilir. bu sadece bir örnek fiyatlar nasıl belirleniyor bilmiyorum. ama ikinci söylediğin diğer sitelerine göre fiyatların artması dırımını bilmiyorum. doğru olabilir tabi google siteleri ayrı ayrı değerlendiriyorsa kullanıcıları da değerlendiriyordur herhalde.
 • 11-12-2007, 15:44:07
  #4
  Üyeliği durduruldu
  adsense yeterli verimi alamazsa smart pricinge sokuyor sizi. smart pricing kanala ya da domaine uygulanmaz, hesaba uygulanır. hesaptan domaini başka hesaba taşırsanız kurtulursunuz. bunun yanında resim reklamlar göstermek, siteden reklamları bir süre kaldırmak bir çözüm yoludur.