@trt

internet üreticilerilerini ikiye ayırabiliriz. genel ahlak kurallarına uyanlar ve uymayanlar. genel ahlak kurallarına uyanlar p*ornodan , w*rezden , spamdan medet ummayan , yaşam tarzlarına bunları yakıştıramayan kendilerinin vicdan bekçileri olan insanlardır. genel olarak tüm faaliyetlerinde herhangi kural dışı bir yaklaşıma girmeyen , kurallara biraz uyan biraz uymayan siteler yapmayan veya yöntemler kullanmayan , külliyen genel ahlak kurallarına uymayan her türlü yaklaşıma karşı çıkan üreticilerdir. bu üreticiler irade sahibi insanlardır. medeni insanlardır. bu raddeye gelebilmek zordur. bunu şöyle açıklayabiliriz ; herhangi bir cafede masanın üstünde 50 ytl bulup bunu cebinize koymayı aklınızdan bile geçirmemek , direk olarak yetkili kişiye vermek iradesine sahip olabilmek kolay değildir. size bedava sunulan birşeye hayır demek sizi zorlar. bu bir anlamda güçtür. sonuç olarak böyle bir iradeye sahip değilseniz , internette de önünüze gelen her açığa saldırırsınız.

Eğer bir sitenin iletişim formu bozuksa bunu kullanıp zarar verirsiniz , scriptlerin açıkları var ise zarar verirsiniz , site içeriklerini kopyalayarak kendinizin gibi kullanabilirsiniz , diğer siteleri crawllayarak spam yapabilirsiniz , haketmediğiniz yerlere genel ahlak kurallarına uymadığınız için kolay yoldan gelebilirsiniz , eğer herhangi bir açığı kullanabilme şansınız var ise bunu kullanmak ya da kullanmamak tamamen sizin iradenize bağlıdır. bu da sizin yaşam tarzınızı belirler. nasıl ki internette kalitesiz spam yaparak insanların zamanını çalıyorsanız , normal hayatta da bir ihaleye katılarak kalitesiz hizmet verip insanlara eziyet edebilirsiniz. insanlar kendi çizgilerini kendileri belirlerler.

önemli olan çizginizi koruyabilmeniz ve kendinize saygı duyabilmenizdir. bu noktada hiç kimseye laf anlatilabileceğini sanmıyorum. bu bir seçim meselesidir. ya filmdeki iyi karaktersiniz ya da kötü karakter.

bu bağlamda bağsettiğiniz spamların insanlara ne kadar zaman kaybettirdiğini , bu zaman kaybına denk gelen site kazancının ne olduğunu ve bu kazancı insanların kaybettirdiği zamana oranlayan bir erol taş karakteri , bunu oranlayabilme yetisine sahip olabilseydi zaten bu spamı yapmazdı. yani yaptığınız spam başına kaybettirdiğiniz zamanın karşılığında aldığınız para toplamda bir kazanç mı zarar mı ? siz de ( spamcılara bir sesleniş ) internette araştırma yaparak aradığınız birşeyi bulurken spamlarla karşılaştığınızda zaman kaybetmiyor musnuz ? bu da sizin daha çok üretebilmenizi engellemiyor mu ?

yani anlatmak istediğim şudur , zaten spam bilinçsizce yapılıyor , binlerce ziyaretçi alan ve kar etmesini bilmeyen , kaybettirdiği zamanın farkında olmayan , o kadar iradesiz spamcı var ki bunlara kişisel çabalarınız ile engel olamazsınız. çünkü bu kişiler analitik düşünemiyorlar. zaman/para oranını idrak edemiyorlar.

bu bağlamda da spam siteleri kişisel olarak bildirmek , sembolik anlamda insana rahatlık verebilir. ama şikayet ile engellenebilecek bir kavram değildir. zaten tüm dünyanın gözlerinin üzerinde bulunduğu bu marka konu üzerinde bizden çok daha akıllı mühendisleri ile çalışmakta. tabi bunu siz de biliyoırsunuz. sizinki bir haykırış. haklı bir haykırış. ama google spam report bölümünü sembolik olarak yaratmıştır. tamamen otomatik teknoloji üstüne kurulmuş bir sistemde manual yaklaşımlar kesinlikle semboliktir.

sonuç olarak ya google mühendisleri daha hızlı davranacaklar , ya da insanlar iradelerini güçlendirecekler.

tabi bu işin biraz popüler boyutu. yani genel olarak herkesin farkında olduğu rahatsızlıklar. asıl önemli bulduğum konu wikipedia. konuya çok güzel bir şekilde yaklaşmışsınız. google'ın torpilleri başta sempatik ya da ingilizcesi "smart" olarak adlandırılabilecek boyuttaydı. açık kaynak ve google destekçileri her zaman bu sempatik davranışları ( torpilleri ) normal karşıladıkar. hatta desteklediler. ancak bilginin kalitesi , destek verilen markanın yönetimi ile ilgili olduğundan google ya da açık kaynak destekçileri zor durumda kalıyorlar. kotrol edilemez halde genişleyen bilgi çöplükleri oluşmaya başlıyor. artık bu sempatik torpiller haddini aşıyor.

bir örnek de ben vereyim. google wordpress destekçisidir. wordpress desteklenmesi gerek bir projedir kabul ediyoruz. ancak wordpress yönetimi bir yanlış yaparak sıralama değerini spam article sayfalar yaparak adsense aracılığı ile paraya dönüştürme hatası içine düştüler. bir anda wordpress sitesinin binlerce içi reklam dolu makalesi googleda ilk sıralarda gözükmeye ve yüksek ziyaretçi almaya başladı. tabi olay duyuldu ve çok tepki topladı. google zor toparladı. wikipedia da da böyle bir durum olabilir. yakında bilgi çöplüğü adı altında haberler artarsa wikipedia da desteğini kaybedebilir.

en güzeli bizim de google'ın da genel ahlak kurallarına saygılı olmamızdır.