Son zamanlarda sitelerimizdeki birçok sayfada reklâmların görünmeyişi veya geç yüklenmesi, birçoğumuzun gelirlerini çok düşürdü. Google bu konuda hiçbir açıklama yapmıyor. Herkes gibi ben de kendimce çözümler denedim, Reklâm kodlarını değiştirmekten, WP eklentilerini kaldırmaya kadar, denemediğim kalmadı, ama hiçbiri işe yaramadı. Günlerdir, yabancı webmaster forumlarında konuyla ilgili araştırmalar yapıyorum. Elde ettiğim bilgi kırıntılarından bir bütün oluşturmaya çalıştım. Sonunda kafamda netleşen birşeyleri, burada paylaşmak istedim.

Özellikle Buradaki ve buradaki yazılardan, bu yazılarda linki verilen çok sayıda diğer yazılardan ve bunlara yazılan yorumlardan toparladığım senaryo şöyle:

Aslında tüm bu yazılarda anlatılanlar da birer tahmin olmakla birlikte, ortaya koydukları varsayımsal durum, pek de mantıksız değil. Buna göre, Google tüm indeksini yenileyerek, "better-ads" standartlarına göre yapılandırılmış yeni bir indeks sistemine geçmeye çalışıyor. Bu aşamada, sitelerimizin henüz bu yeni indekse girmemiş olan sayfalarında reklâmlar görünmüyor. Eğer sitemizin bir sayfasını açıp 30-40 dakika beklersek, bu süre içinde Adsense, Google botlarını çağırarak, o sayfanın indekslenmesini sağlıyor ve bu nedenle, 20-30-40 dakika sonra sayfayı yenilediğimizde reklâmların geldiğini görebiliyoruz. Aynı mantıkla, sitelerimizin zaten sıkça ziyaret edilen sayfaları yeni indekse girebildiğinden, bu tür (çok ziyaret edilen) sayfalarda reklamlar görünüyor. Bu yeni indeks oluşturmanın ne zaman sonuçlanacağı belli değil. "Mediapartners-Google botları" tüm interneti tarayıp, "better-ads" standartlarına uygun yeni indeksi tamamlayınca, en azından bu sorunumuzun ortadan kalkacağını sanıyorum. Darısı, diğer Adsense sorunlarımızın başına...
Bu aşamada biz ne yapabiliriz? "Delinin posteki sayması" gibi olsa da, sitelerimizin tüm sayfalarını 5'er 10'ar açıp, 20-40 dakika sonra yenileyip reklâmların geldiğini görmeye çalışmak, tüm saçmalığına rağmen tek yol gibi görünüyor.
Ayrıca, bu yeni indeks oluşturulduktan sonra da, reklâmların bundan sonra sadece sık ziyaret edilen sayfalarda gösterilecek olmasından endişe edenler de var. Hayırlısı deyip bekleyelim bakalım.