• 02-01-2018, 23:33:49
  #1
  Arkadaşlar sitemde şöyle bir reklam yerleşimi yaptım. Diyelim ki sayfada 4 tane reklam alanım var ve her reklam alanı için farklı ama aynı formatta reklam birimi oluşturdum ki, tıklama oranlarını göreyim test edebileyim diye. Bunun herhangi bir zararı olur mu ? TBM ve kazancı etkiler mi?
 • 03-01-2018, 00:14:29
  #2
  Reklam birimlerinin farklılığı rekabeti etkilemez, bu yüzden teknik olarak kazancı da etkilemez.
  Ancak teknik kısımla iş bitmiyor, çünkü bazı reklam birimlerinin tıklanma oranları çok daha yüksek. Mesela içeriğin üstündeki, başlığın altındaki yere link reklamları koyduğunuzda tıklanma oranı yükselmeye başlar. Mesela "Fransızca Öğrenmenin Yolları" diye bir içerik girdiğinizde, burada "Fransızca Öğren" gibi bir link reklam çıkar ve kullanıcının buna tıklama ihtimali çok yüksektir. Ancak link reklamlarınızın sitenizle de ahenk içerisinde olması çok önemli (Adsense'in izin verdiği ölçülerde). Her zaman Türkçe sitelerde metin banner reklamların diğer reklamlardan daha fazla tıklandığı da bir gerçek.
  Ancak link reklamlarda rekabet olayı çok fazla değildir.
  Ancak şu durumlarda geliriniz kesin olarak düşebilir: adsense panelinden yapacağınız reklam sektörü kısıtlaması, sadece metin reklam, sadece görsel reklam, responsive olmayan reklamlar.
 • 03-01-2018, 00:43:46
  #3
  Arkadaş güzel anlatmış bize birşey kalmamış.
  adsense hesabında deneme olayı var onuda deneyin derim.
 • 03-01-2018, 11:12:50
  #4
  Her reklam alanı için ayrı bir birim ve tür seçebilirsiniz. Bunda bir sıkıntı yok. Ancak burada önemli olan seçeceğiniz tür. Kendinizi kullanıcı yerine koyun ve sitenize girdiğinizde hangi reklam türü nerede dikkatinizi çeker bir düşünün.