• 20-09-2017, 15:50:49
  #1
  Arkadaşlar blogumda yayınladığım ve normalde ücretli bir şekilde yaptığım adsense reklam yerleşimi konumu buraya da taşıamak istedim. Daha detaylı anlatım için sitemiz ziyaret edebilirsiniz.

  Reklam yerleşimini iki şekilde anlatacağım birincisi Ad-Inserter reklam yerleştirme eklentisi ile yerleşim, ikincisi ise eklentisiz kod ile reklam yerleşimi.
  Ad-Inserter ile Reklam Yerleşimi
  Ad-Inserter; reklamları desktop, tablet ve mobil olarak üç farklı ortamda, yazının dilediğimiz noktasında yayınlamamıza olanak sağlayan wordpress’in en iyi reklam yerleşim eklentilerinden biridir.
  Ad-inster ile reklam yerleşimi için öncelikle yapmamız gereken şey Eklentiler -> Yeni Ekle -> Ad-Inserter -> Hemen Yükle adımlarını izleyerek eklentiyi kurup etkinleştirmek. Daha sonra Ayarlar -> Ad-Inserter ile etkinleştirdiğimiz eklentinin ayarlarına gidiyoruz. Ayarlar kısmında bizi aşağıda bulunan görseldeki ekran karşılıyor olacak bu ekranda kırmızı ile yazdığım alanlar önemli hususlar, biraz daha aşağıda bu yazdığım yerleri ve ayarları detaylıca anlatmaya çalıştım.

  Burada Block 1, Block 2, Block 3 …. alanlarını göreceksiniz buralara reklam kodlarını yerleştirip, her Block’a ayarları ayrı ayrı yapıyoruz. Yapmamız gereken ayarları, aşağıda bulabilirsiniz. Bu ayarlarda yazı içi reklam yerleşimini tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştık.
  a. Automatic Insertion Ayarları (Paragraf öncesi, sonrası, yazı öncesi, sonrası)
  Aşağıdaki seçeneklerden hangisini seçerseniz reklamınız o alanda çıkar.
  a.1 – Before Post:Bu seçenek içeriğin yazı başlığından önce gelmesini sağlar *After seçenekleri sonra gelmesini sağlar.
  a.2 – Before Content: Bu seçenek content divinden önce gelmesini sağlar. Genelde içerik başlığının altına gelir. *After seçenekleri sonra gelmesini sağlar.
  a.3 – *Before Paragraph: Bu seçenek içeriğin X paragrafından önce gelmesini sağlar.
  Bu seçenekte Paragraph number(s) alanı açılır bu alana paragraf sayısını (X) yazarsınız. Yani 1 yazarsanız eklediğiniz reklam kodu 1. paragraftan önce çıkar.
  a.4 – *After Paragraph:Bu seçenek içeriğin X paragrafından sonra gelmesini sağlar.
  Bu seçenekte Paragraph number(s) alanı açılır bu alana paragraf sayısını (X) yazarsınız. Yani 1 yazarsanız eklediğiniz reklam kodu 1. paragraftan sonra çıkar.
  En önemli özellikler bu 4’ü diğerleri pek kullanışlı değil.

  b. Reklam Hangi Sayfada Görünecek? (Yazı içi, anasayfa, kategori)
  Bu alanı aşağıdaki görsel anlatmak daha doğru olacak. Aşağıdaki görseldeki alanda dilediğiniz bir tiki işaretlediğiniz reklam o sayfada çıkacaktır.

  c. Reklam Hangi Cihazlarda Görünecek ? (Desktop, tablet, mobil)
  Bu alanda reklamın mobilde mi desktopta mı görüneceğini seçeceğiz. Yani adsense mobil reklam yerleşimini ve desktop reklam yerleşimini ayrı ayrı yapabileceğimiz bel kemiği noktamız burası.
  Buradaki ayarları açabilmek için Devices butonuna tıklıyoruz. Tıkladığımızda panelin aşağısında aşağıdaki görseldeki gibi bir alan açılacak. Bu alanda işaretlediğiniz hangisi ise reklamınız o cihazda çıkacaktır.

  d. Ad-Inserter ile Tavsiye Ettiğim Mobil Reklam Yerleşimi
  Evet reklam yerleşimi yapmayı öğrendik, şimdi reklam yerleşiminin nasıl olması gerektiğinden bahsedelim. Benim özellikle mobil için önerdiğim reklam şekli şöyle;
  1.Reklam
  -Reklam Boyutu: 336×280 Görsel
  -Paragraf Ayarı: After Paragraph 1 (Yani 1. paragraftan sonra görünecek)
  -Cihaz Ayarı: Mobil
  2. Reklam
  -Reklam Boyutu: Esnek Bağlantı
  -Paragraf Ayarı: After Paragraph 3 (Yani 3. paragraftan sonra görünecek). *Eğer paragraflarınız çok uzun ise burayı 2 yapabilirsiniz.
  -Cihaz Ayarı: Boş bırakın hepsinde çıkabilir.
  3.Reklam
  -Reklam Boyutu: 336×280 Görsel
  -Paragraf Ayarı: After Paragraph 5 (Yani 5. paragraftan sonra görünecek) *Eğer paragraflarınız çok uzun ise burayı 3 yapabilirsiniz.
  -Cihaz Ayarı: Mobil
  4.Reklam
  -Reklam Boyutu: 336×280 Görsel
  -Paragraf Ayarı: After Paragraph X (Yani C. paragraftan sonra görünecek) *Burada özgürsünüz hatta bu reklamı yazının sonuna da (after content) koyabilirsiniz. Hiç koymayadabilirisniz.
  -Cihaz Ayarı: Mobil
  Bu yerleşimin aynısını Desktop içinde uygulayabilirsiniz. Hatta cihaz ayarını boş bırakırsanız her ikisi içinde bu yerleşim geçerli olacak. Desktop yerleşimi için ek olarak sidebarlara 300×600 ve 160x600px boyutlarında reklam yerleştirebilirsiniz.
  Evet ad-inserter ile reklam yerleşimi yapmak bu kadar kolay. Yok ben eklenti almayayım siteyi kasmayayım diyorsanız aşağıda kod ile adsense reklam yerleşimi yapmayı anlattım.
  Kod ile Eklentisiz Reklam Yerleşimi
  Kod ile yerleşim yapmak özellikle mobil reklam yerleşimi yapmak oldukça zor görünebilir fakat sizlere vereceğim kodlar ile reklam yerleşimi yapmak çok ama çok kolay olacak. Bende bu kodları internetten araştırarak buldum ancak bulmanın zorluğunu görünce bu konuyu yazmaya karar verdim, sadece mobil için olan kısmı kendim yazdım.
  Aşağıda verdiğim kodları temanızın functions.php dosyasına yapıştırmanız ve “X. PARAGRAFTAKi REKLAM KODU” alanlarına adsense reklamlarınızı eklemeniz gerekmektedir. Bu “$after_content, 1, 0, $text” alanlardaki “1, 3, 7” kısımları reklamların bulunacağı paragraf sayılarını ifade ediyor. Eğer pragrafların sayısını değiştirmek istiyorsanız bu alanları değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  function belli_karakter_sonrasi_reklam($content) { $yazi_uzunlugu = 1; $az_karakter = 100; if (is_single() && strlen($content) > $yazi_uzunlugu) { $before_content = substr($content, 0, $az_karakter); $after_content = substr($content, $az_karakter); $after_content = explode('</p>', $after_content); $text = '1. PARAGRAFTAKi REKLAM KODU'; $text2 = '3. PARAGRAFTAKi REKLAM KODU'; $text3 = '7. PARAGRAFTAKi REKLAM KODU'; array_splice($after_content, 1, 0, $text); array_splice($after_content, 3, 0, $text2); array_splice($after_content, 7, 0, $text3); $after_content = implode('</p>', $after_content); return $before_content . $after_content; } else { return $content; } } add_filter('the_content', 'belli_karakter_sonrasi_reklam');
  Eğer reklam kodlarınız sadece mobilde görünsün istiyorsanız aşağıdaki kodları “style.css” dosyasına kaydettiken sonra.
  Mobilde görünmesini istediğiniz reklam kodu için aşağıdaki;
  <div class="desktopgizle">BURAYA REKLAM KODLARI</div>
  Masaüsüntünde görünmesini istediğiniz reklam kodu için aşağıdaki;
  <div class="desktopgizle">BURAYA REKLAM KODLARI</div>
  Style.css dosyasına kaydedilecek kod;
  @media only screen and (max-width: 768px) { .mobilgizle{display:none !important;} .desktopgizle{ display:inherit !important;}} .mobilgizle{ display:inherit;} .desktopgizle{display:none;}
  Aklınıza takılan en ufak soruyu bile çekinmeden yorum bölümünden sorabilirsiniz. Severek cevaplamaya çalışacağım.

  Kaynak: http://www.yasinergul.net/google-ads...yerlesimi.html
 • 20-09-2017, 15:54:06
  #2
  güzel miş teşekkür ederim
 • 20-09-2017, 15:59:18
  #3
  güzel bir eğitim olmuş teşekkürler
 • 20-09-2017, 15:59:56
  #4
  Eline sağlık hocam
 • 20-09-2017, 16:09:44
  #5
  kaç gündür adsense ile kavga ediyorum resmen. Hocam teşekkür ederim hemen uygulayacağım umarım iyi olur
 • 20-09-2017, 16:16:18
  #6
  Peker adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  kaç gündür adsense ile kavga ediyorum resmen. Hocam teşekkür ederim hemen uygulayacağım umarım iyi olur
  kaç gündür adsense de sorun var zaten bende fırsat bu fırsat siteye komple seo ve cache cpu optimizasyonu yaptırayım dedim
 • 20-09-2017, 16:20:35
  #7
  DraqoN adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  güzel miş teşekkür ederim
  TR5online adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  güzel bir eğitim olmuş teşekkürler
  serdardulger adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Eline sağlık hocam
  Peker adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  kaç gündür adsense ile kavga ediyorum resmen. Hocam teşekkür ederim hemen uygulayacağım umarım iyi olur
  Rica ederim burada çok fazla düzenleyemedim. Gelecekte daha düzenli şekle getirmeyi düşünüyorum. Şuan için daha düzenli anlatım için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
 • 20-09-2017, 16:31:22
  #8
  Teşekkürler.
 • 20-09-2017, 16:37:02
  #9
  yasin sağolsun aynı uygulamayı benim siteme daha önce yapmıştı ciddi bir gelir artışı oldu :=)