Adwords TBM ile kelime belirlerken Hata mı yapıyoruz ? - R10.net
 • 26-02-2017, 19:15:50
  #1
  Merhabalar. Aklıma bir soru takıldı. Gördüğüm kadarıyla r10'daki bir çok arkadaşımız adwords keywords planner ile sektör belirlemesi yapıyor.
  Örnek vermem gerekirse : Modern salon kelimesinin tbm'si 2,23 aranma oranı aylık 8100 olarak gösteriyor ve biz bu tbm oranına bakarak sektörü seçip çalışmaya başlıyoruz.

  Fakat sitelere adsense reklamı eklendiğinde reklamlar ziyaretçilerin son yaptığı aramalara , aradıkları ürünlere vs. göre şekilleniyor. Mesela ben en son GG üzerinden "şişme yatak" ürünlerine bakmıştım. Şimdi adsense reklamı olan hangi siteye girsem şişme yatak reklamları görüyorum. şişme yatak kelimesinin adwords'da önerilen teklifi 0,25 TL. Yani bu demek oluyor ki o reklama tıklandığında reklam verenden 0,25TL alınıyor ve google komisyonu kesildikten sonra yayıncıya ödeme yapılıyor. Buda 0,15 - 0,17 gibi bir tutar yapıyor ve yayıncıya bu para ödeniyor. O zaman bu durumda bizlerin adwords önerilen tekliflere göre sektör seçmesinin hiç bir anlamı kalmıyor.

  Eğer google aranarak gelinen kelimeye göre ödeme yapıyor desek bu kez de şişme yatak için 0,25 TL ödeme teklifi veren bir firma sırf siteye modern salon diye arama yapılıp gelindiği için 2,23 ödeme yapsın.

  Yani biz TBM 20 olan sektörde site bile açsak tık başı 0,10 ödeme yapan kişinin reklamları yayınlacak sitede ve tık başı 0,6 ödeme alacağız

  Peki tahmini kazanca göre sektör seçimi nasıl yapılabiliyor? Yoksa hangi sektör olursa olsun projeye başlarken TBM 0,01 - 0,10 arası olacak diye mi hesaplanmalı.

  NOT : Sadece aklıma takıldı. Hitli sitem de yok adsense hesabımda yok
 • 28-02-2017, 22:52:01
  #3
  Adsense, ziyaretçilere reklamı iki şekilde çıkarıyor. Panelde de bunun ayarı vardı ama nerde bilmiyorum şuan.
  -içeriğe göre
  -çerezlere göre
  İşte tam da burada eğer adsense den kazanılmak isteniyor ise sektörwl bir aite ile ilerlemek en mantıklısı.
  ⭐TripAdvisor Hizmetleri⭐ Otel, Restaurant Cafe ve Diğerleri İçin
 • 28-02-2017, 22:55:41
  #4
  evet bencede mantıksız keyword planera göre bakmak ama hiç bakmamaktan iyidir diye düşünüyo herkes, ordaki fiyat ve rekabet arama ağı reklamları için adwords görsel reklamları ilgilendiren bi durum yok.
  Çıktığım adwords reklamlarında arama ağında 1tl verdiğim reklama görüntülüde 0,1 Tl teklif veriyorum, çoğu kişide böyle yapıyor. Zaten 2 TL de versen ki bunuda denedim. Adwords te görüntülü reklam çıkıp 2tl teklif verdim ve sadece kendi sitemde gösterdim reklamı ama 10 kuruş aldı tıklama başına. Durum böyle yani. Şehir efsanesi bence orası