• 27-12-2016, 10:52:14
  #1
  Değerli arkadaşlar 2016'nın son günlerine geldik.

  Herkes verdiği emeğini karşılığını almak için çırpınıyor...
  Tabi web işinde başka gelir kaynağınız yoksa, yardımınıza dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Google adsense en büyük destekçimiz olarak halen alternatifsiz olarak ilk sırada duruyor...

  2017'nin flaş siteleri responsive yani mobil uyumlu siteler olacak. Google buna çok önem veriyor. Daha önce mobil için ayrı, web için ayrı alt yapı ve stiller hazırlayanlar site sahiplerine yönelik, responsive uyumunu sürekli hatırlatan google, bu konuda adsense'ye de ayrıcalıklar getirdiğini izlenimlerinde rahatlıkla görebiliyorum

  Özellikle CPC (TBM) - tıklama başı maliyetlerin gelirlerinize doğrudan en yüksek etki ettiğini, bu oranın 0.10'dan başlayarak ne kadar çok yukarıya tırmandırabilirseniz gelirinizin de bu oranda çok ciddi kadar artışlar olduğunu göreceksiniz. Responsive uyumsuz bir sitede cpc oranı 0,10-0,15 aralığında iken responsive ile bunu 0,20'lerin üzerine çıktığını, aradaki gelir farkını varın siz düşünün.

  Diğer bir konu, ise kaç reklam koyacağız, bir defa şunu çok iyi anlamamız gerekiyor, okuyucuyu yoracak, içeriğin yarısından fazla reklam ile sayfanızın her tarafını reklama asla boğmayın.. Temiz içerik, yerleşime uyumlu bir kaç reklam yeterlidir. Çok reklam koyarak okuyucunun bunlara kesin tıklama olayını bir kere kesinlikle kafanızdan çıkarın.

  Bir diğer konu ise, responsive altyapılı bir site sonrası sitenizde ki adsense reklamların yüzde 90'ı esnek reklamlardan oluşacak. (Yani ölçüye göre otomatik ayarlanan)

  10 yılın üzerinde tek bir adsense hesabı ve tek bir site ile tatmin edici bir gelir.

  Bunun dışında üstünde durduğum en önemli konuların başında gelen asla hileye, şuna buna ihtiyaç duymayın. Kafanızı sürekli sitenize okuyucuyu daha ne şekilde çekebilirim konusuna ağırlık verirseniz kazançlı çıkan siz olursunuz.

  Bu iş sabır ve çok çalışma gerektiren bir iştir. Sürekli araştırıp takip halinde olun, diğer siteleri inceleyin, bu işi bilenlerden destek alın... CG


  wmaracı'da 25 Kasım 2016 tarihinde paylaştığım burada da arkadaşlarımın faydalanması için 1-2 küçük destek diyelim...

  Değerli forum üyeleri kardeşlerim,
  Yaklaşık 14 yıldır web sitelerle haşır neşir durumdayım.
  10 yıldan fazladır da adsense hesabına sahibim.

  Şimdi gelelim konuya;
  Herkesin amacı verdiği çabaya karşılık bir şeyler kazanabilmek, çok çok azı bu işi hobi olarak yapıyordur.
  Kazanç olarak da en iyi yolun Adsense olduğunu sanırım rahatıkla söyleyebiliriz. Bunun dışında yine google reklamlarını da pazarlayan gruplar var, ben denedim kazançları çok düşük olmakla birlikte adsenseyide bariz şekilde düşürdüklerini gözlemledim.

  Peki Adsense den para kazanılır mı?
  Zaten kazanmasak şimdi hiç birimiz burada olmazdık.

  NASIL KAZANACAĞIZ, NELER YAPMAK LAZIM

  1- Öncelikle hangi konuda olursa olsun, mutlaka temiz bir site. Yani sağdan-soldan, copy past, yan gel yat Osman tipi değil, çalışacağız. Uğraş vereceğiz ki karşılığını alabilelim. Bu işi de en iyi tartan, değerlendiren, takdir eden sadece GOOGLE'dir.
  2- Asla Google yi kandıramazsınız, milyar dolarlık bütçesiyle, dünyanın en büyük ilk 5 şirketinden biri bu şirketin yazılım mühendisleri kadar sanırım bu işleri daha iyi bilemeyiz. O nedenle hile, hurda yok, temiz bir site istiyoruz.
  3- Peki temiz site yaptık başka neler yapacağız, bundan sonrası deneme yanılma ve tecrübe ile reklamlardan daha nasıl çok kazanırız, bunu sürekli takip edeceğiz.
  4- Reklam yerleşimi, bu konuda sitenizde sürekli hangi reklamın daha çok getiri yaptığını, hangisini işe yaramaz olduğunu bunları sürekli değerlendireceğiz.

  Örneğin ben neredeyse her gece 23.30 24.00 arası reklam gelirlerini değerlendiriyorum. genel anlamda, bu saatler dışında reklamlara dokunmayın hatta mümkünse adsense sayfasına dahi girmeyin. Bırakın o gün az kazanın gece 23.30 sonrasını bekleyin.

  5- Kategori olarak en az kazanan grupta olmamıza rağmen 10 yılda çok iyi bir gelir elde ettiğimi söyleyebilirim. Ve bu geliri her yıl ikiye katlayamıyorsanız bence en büyük hata sitenizin reklam optimizasyonlarının yetersizliğidir.

  6- Kesinlikle sayfanızda bulunan içeriğin boyutunda daha çok reklam olmasın. Adam 2-3 yeni içerik giriyor, her tarafı reklama boğmuş. Google bundan asla hoşlanmaz. Çok içerik girebiliyorsan site içerik boyutunun yarısını değişik yerlerde adsenseye ayırabilirsin.

  7- Yaptığım değerlendirmede, büyük reklam tiplerini her zaman çok iyi gelir getirdiği, bunun dışında sitenin dikey boyunu 10 olarak düşünün, 3 veya 4. kısımdan sonra koyduğun reklamlar boştur. Genelde en tepe değil, sitede en üstte bulunan yeni içeriklerin hemen altından başlamalısın. Sağ taraf üst kısım mutlaka reklam koy, detay kısımlarında yine yeni içeriğin hemen altına, sonra detay biter bitmez bir tane daha reklam koy. yine sağ detayın hizasında bir reklam daha koy. Ama mutlaka yeni içerikler devamlı girilmelidir. Yat uzan para kazan yok.

  8- Reklamları mutlaka her yer için ayrı ayrı isimlendir, örneğin 300x250 sağ üst1, 650x300 detay alt 2, veya 970x250 ana sayfa en üst vs. vs. her bölümün reklamı ayrı olsun. Reklam yazım Renklendirmesinde bunu sitenize uydurarak çok değişik renkleri denyerek en iyi sonucu bulabilirsin.

  9- Kendi reklamlarına asla tıklama, başka kimselere de tıklatma, hileye hurdaya kaçma. Bir şeyler yap mutlaka kazanacaksın. 10 yıl sonunda aylık çok iyi bir gelir oluştu. Bunları hiç bir şey bilmeden sadece deneme yanılma metodları ve özellikle WM aracı sitesi, R10 sitesi bu siteleri çok iyi takip et, güvendiğin bilen kardeşlerimiz var. Onların yazılarını takip ediyorum. Herkesin dediğini değil, güvenebileceğin aklına yatan, araştırarak bulduğun şeyleri dene, korkma..

  10- 50 tane site alıp uğraşma, bir tane olsun sağlam olsun, ben belki 100 lerce site elime geldi geçti, hepsini hayatımdan çıkardım. Zaten zamanımızda buna yetmiyor,, onu bırak tek siteye bile zaman yetmiyor. bütün odaklamayı tek siteye verdik. Sonuç mükemmel.

  ASLA VAZGEÇME MUTLAKA KAZANACAKSIN
  11- Her ay ayın 21 i olur olmaz merkez bankasından çok daha sağlam bir şekilde ödemelerin tıkır tıkır hesabına gelir .GOOGLE IRELAND hesabınıza şu kadar yatırdı lütfen kontrole din diye mailini 1 gün öncesi mutlaka alırsın.

  Bana göre TÜRKİYE'NİN EN WM sitesi burası. 50 yaşına merdiven dayamış, 14 yıllık bir tecrübe ve buradaki bir çoğunun abisi olarak (Benden büyüklerde belki vardır) burada bazı tecrübelerimi sizinle paylaştım. Umarım işinize yarar. Başka yerlere çok gitmiyorum. eskiden burada en az 3-4 saat geçirirdim, şimdi zamanım çok yok o nedenle hafta 1-2 gelip inceliyorum.. Kazanamassam asla bu işleri 1 dk dahi yapmam. Her şeyin bir bedeli olmalı DEĞİL Mİ?

  herkese sevgi, saygılarımı gönderiyorum..


  Bundan sonraki bilgiler, web'den alınmıştır, bana ait değildir... herkese hayırlı kazançlar diliyorum..

  CTR – (TO) : Tıklama oranı ifadesinin kısaltılmış halidir. Yani gösterilen sayfa sayısına karşılık ne kadar reklam tıklanmış ifadesinin göstergesidir.Örneğin 100 sayfa gösteriminiz var ve 10 tıklama yapılmışsa (tıklama sayısı / sayfa gösterimi) TO’nuz %10 olacaktır.Bu oran size okuyucularınızın sitenizde görüntülenen reklamlarla ne kadar ilgilendiğini gösterir.

  CPC – TBM : Tıklama başına maliyet ifadesinin kısa halidir.Adsense her tıklama için aynı ücreti vermez.Reklam verenler kendi ürünlerine göre tıklama başına daha yüksek bir bedel ödemeyi sunabilirler.Bu da sizin daha az tıkla daha çok kazanç elde etmenize imkan verir. Tahmini kazancın tıklama sayısına bölünmesi ile elde edilir.

  RPM – (BGBG) : Bin gösterim başına gelir ifadesinin kısaltılmış halidir. Bin gösterim için ne kadar kazanç elde ediyorsunuzun göstergesidir.Örneğin 5 bin gösterime karşılık 40 TL kazandıysanız BGBG ‘ niz 8 tl olacaktır.Bu değer sizin gelir elde etme başarınızı gösterecektir.
 • 27-12-2016, 11:18:31
  #2
  Elinize sağlık yazınızı keyifle okudum. Web sektörünü herkes vur kaç olarak gördüğü için kalitesiz çöp siteler oluyor.

  Dediğiniz gibi sabır ve yeterince emek verildikten sonra karşılığı alınmayacak hiç bir çalışma yoktur benim gözümde de..
 • 27-12-2016, 11:59:43
  #3
  güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık. Bende deneyimlerime dayanarak bir şeyler söylemek isterim.

  Siteyi reklama boğma demişiniz kesinlikle haklısınız, bir sitemde reklama boğulmuş bir görüntü bir diğerinde ise 1 adet kare reklam kullanıyorum. Reklama boğulan sitenin hiti yüksek ama geliri düşük. Diğer sitem sadece gösterimden alıyor diğerinin tıklamalarla alabildiğini... Kesinlikle reklama boğulmamalı site...

  Bir diğer deneyimim ise wp yada herhangibir hazır script yerine kendi çabalarınızla yaptığınız script yada tema farketmez webmasterlar arasında vasat denilse dahi, google tarafından ayrıcalıklı site kategorisine girdiğinizi unutmayınız. Hitiniz çok hızlı yükseliyor ayrıca gelirinizde yüksek oluyor. Deneme yanılma sonucu vardığım bir sonuçtur umarım işinize yarar.