• 14-04-2008, 00:34:21
  #1
  Adsense işine girdiğimden bu yana, yaşadığım tecrübeler beni ister istemez bu soruyu sormamı mecbur kıldı.

  Şimdi sporla alakalı bir sitem vardı hala da var, ilk adsense gelirimi bu siteden elde etmeye başladım. Zamanla farklı konularda, yemek tarifi, otel sitesi derken, şu an için adsense hesabım toplam 4 sitede yayınlanmaktadır.

  Tecrübem şu;

  Her gün değişmek üzere, mutlaka bu 4 siteden biri o gün prim yapıyor, yani kazancın neredeyse %50-75' ini o site elde ediyor. Diğerleri ise yerlerde sürünüyor bu anlamda. Diğer gün ise geri kalan 3 siteden biri şaha kalkıyor. Yani aynı gün içinde iki sitenin şaha kalktığı çok çok nadirken, 4 sitenin de yerde süründüğü çok olmuştur. Yani bir şekilde büyük oranda, gelirim günlük aşağı yukarı aynı oluyor veya aynı kalıyor diyelim.

  İster istemez aklıma şu soru geliyor: Acaba diyorum adsense siteye değil de hesap sahibinin ortalama değerine(!) göre mi reklam kalitesi ortaya koyuyor. Ortalama değer derken, böyle bir tabirden kastım, webmaster sitelerini oluştururken, araklama mı yapmış, kopya içerik mi kullanmış, yoksa hakikaten özgün bir tarzı mı var?

  Bu tür kıstasların varlığına inanıyor musunuz? Ne kadar siteniz olursa olsun tek bir adsense kodu yerleştirdiğiniz, bir şekilde bizlere verilen not oranınca (artık neyse), tüm siteler bundan etkileniyor mu?
 • 14-04-2008, 13:45:59
  #2
  Dediğinize olduğu gibi katılıyorum.

  Bana göre Adsense bir hesaba değer biçiyor. Bu hesap ayda 500 dolar eder diyor, ay sonuna kadar 500 doları tamamlıyor.
  1- Ayın ilk günleri, günlük genel ortalamaya bakıyor hızlı gidiyorsanız, ayın sonuna doğra ucuz reklamlar gönderiyor.
  2- Ayın ilk günleri günlük ortalamanız düşükse bu sefer ay sonu kadar pahalı reklemler gönderiyor, 500 doları tamamlıyor.
  3-Bir aksilik oldu siteniz bir müddet kapalımı kaldı, açılır açılmaz pahalı reklamlar çıkmaya başlar.
  4-Siz istediğiniz optimizasyonu yapın, biraz tıklama oranınınız artsın, bu sefer reklam fiyatlarınız düşer, ay sonu 500 USD alırsınız.
  5-Çok kötü yerleşim yaptınız, tıklamalar çok mu düştü? Bu sefer daha az tıklamaya daha fazla para alırsınız, ay sonu 500 dolarınız cepte.
  6- İkinci bir sponsordan reklam mı aldınız? Hımmm bu aldığı reklam ayda 200 dolar eder, ben bu yayıncıya ay sonu 300 dolar vereyim der.

  Siz hiç bir şey yapmayın en iyisi, kredi notunuzu yükseltmeye çalışın, Adsense'in gözüne girin, hilesiz güncel içeriğiniz olsun, ay sonu aynı para cepte.
  Eğer arama motoru trafiğiniz artarsa işte o zaman aylık 500 dolarınız artar. Ya da düşerşe düşer.
  Yukarıda yazdıklarımın hiç bir bilimsel açıklaması yoktur, 3 senelik Adsense kankalığımızın ürünüdür!
 • 14-04-2008, 15:49:14
  #3
  hay ağzına sağlık hocam. basit bir matematik örneğinden hareketle;

  Adsense kodum tek bir sitede yerleşmiş olsun. bunun da ortalama günlük kazancı 5 dolar olsun misal. İkinci bir siteye bu kodu yerleştirdiğinde biraz gözlemle, ortalama 5 dolar getiren site birden bakıyorsun 3,5-4 lere düşmüş, diğer sitede işte aradaki 1,5 doları kapatıyor, hadi bilemedin 1-2 dolar da kendi katıyor fazladan, oldu sana 6-7 dolar.

  İkinci siteyi aynı reklam yerleşimi ile bir başka hesap altında kontrol etsen, eminim farklı bir tepki verecektir.

  Yani 5+5=7 gibi bir netice çıkıyor karşına.

  Ne dersiniz katılıyor musunuz bu görüşlere?
 • 14-04-2008, 18:38:28
  #4
  %100 katılıyorum.

  Matematikte 5+5=10 eder ama google'de 5+5=5 eder.
  Sen ağzınla kuş tutsan istediğini alamazsın. Ancak Google istediğini verir.
 • 14-04-2008, 19:12:31
  #5
  sayfa gösterimine tık oranı sizin fikirlerinize geliyor.Yani 500 görüntüleme 50 tık 5$ veriyorsa 1000$ görüntüleme 100$ 5$ verebilir.Yinede Bir insana dışarıdan baktığınızda ne kadar zeki biri olduğunu tahmin etmek zorsa google'a da dışardan baktığınızda mantelitesini anlamak o kadar zor.