Aspire
Koineks
 • 12-08-2008, 12:12:12
  #1
  1/2
  Bu gece gökyüzünde şölen var. Saatte ortalama 80 meteorun gözlenebileceği tahmin ediliyor.  AA muhabirinin AÜ Rasathanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, halk arasında 'kayan yıldızlar' ya da 'akan yıldızlar' olarak bilinen gök taşları, gök bilimin en çok ilgi çeken konularından birini oluşturuyor.

  'Gök taşı yağmuru' da denilen bu gökyüzü şöleni, gökyüzü meraklıları için keyifli anlar yaşatırken, Dünya için bir tehdit oluşturmuyor. Perseid gök taşı yağmuru, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı tarafından bırakılan kalıntıların içinden Dünya'nın geçmesi sonucu oluşuyor. Atmosfere çok büyük hızlarla çarpan parçacıklar yanarak, yıldız kayması denilen meteor yağmuru olayının gerçekleşmesine neden oluyor. Atmosferde yanan meteorun bıraktığı izler, gökyüzünde tek bir bölgeden geliyormuş gibi görüldüğünden, meteor yağmurları, saçılma noktaları denilen bu bölgede bulunan takım yıldızlara göre adlandırılıyor.

  Perseid yağmurunda, radyant noktası Kahraman (Perseus) takımyıldızı doğrultusuna denk geldiğinden eğer bir kayma olayı başından sonuna kadar izlenmek istenirse bu doğrultuya bakılması gerekiyor. Uygun koşullarda, saatte 80'e varan sayılarda gözlem yapılması mümkün oluyor.

  BU GECE DİLEK TUTUN

  Bilim insanları, gök taşlarından özellikle bir asteroid (küçük gezegen) ya da bir kuyruklu yıldız ile ilişkili olanların yörüngelerini,
  büyüklüklerini ve atmosfere giriş hızlarını çok iyi hesapladıklarından, bu gök taşları bulundukları bölgeden her yıl geçiyor.
  Bu nedenle her yıl aynı zamanlarda bir kuyruklu yıldız ya da küçük gezegen kalıntısından kaynaklanan bir gök taşı yağmuru izlenebiliyor.
  Dünyanın yörüngesinin kalıntı olan bir bölgesinden her geçişinde buradaki kalıntı daha da azalıyor ve büyük gök taşlarının sayısı iyice düşüyor.
  Bu gece gerçekleşecek gök taşı yağmurunda da Dünya'nın atmosferine büyük bir gök taşının çarpması beklenmiyor.
  Yıldız kaymasında, çok küçük çakıl taşları büyüklüğündeki gök taşları, atmosfere girip yandıklarında bıraktıkları izler olarak görülüyor. Bu izleri izlemek ve her izden sonra belki de bir dilek tutmak bir yaz gecesinin keyfini de katlıyor.

  RASATHANEDEN ŞÖLENE DAVET VAR


  AÜ Ahlatlıbel Rasathanesi, Perseid meteor yağmuru gözlemi için bu gece bir etkinlik düzenliyor.
  TÜBİTAK'ın desteğiyle düzenlenen ve katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte, teleskoplarla ve çıplak gözle gökyüzü gözlemleri ve konu hakkında sunular yer alıyor. Çıplak gözle her yerden izlenebilecek bu gök olayını Rasathane'den izleyecekler, şehir ışıklarından uzakta daha fazla sayıda akan yıldız görmek, uzman astronomlarla gök bilim konularında sohbet etmek ve gökyüzüne bir de teleskoplarla bakmak ayrıcalığına sahip olacaklar. Havanın açık ya da kapalı olmasına göre iki ayrı programın yapılacağı etkinlik, 19.00-02.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

  Ayrıntılı bilgi: AUG, Ankara Universitesi Gozlemevi
 • Sponsor Reklam
 • 12-08-2008, 12:15:12
  #2
  1/2
  Her gece gokyuzunu seyrediyorum. Bana cok esrarengiz geliyor.Hele bir yıldızım var. Hep aynı yerinde,hep en parlak yıldız.
  Bugun kacırmayacagım. İzleyeyim.
 • 12-08-2008, 12:32:25
  #3
  1/2
  falc0n adlı üyeden alıntı
  Her gece gokyuzunu seyrediyorum. Bana cok esrarengiz geliyor.Hele bir yıldızım var. Hep aynı yerinde,hep en parlak yıldız.
  Bugun kacırmayacagım. İzleyeyim.
  kuzey yıldızı olmasın o

  bende bakıcam bu gece uyanık olursam. bi kaç dilek tutalım bari, gerçeğini kaçırdık nasıl olsa
 • 12-08-2008, 12:41:23
  #4
  1/2
  infinity adlı üyeden alıntı
  kuzey yıldızı olmasın o
  bende bakıcam bu gece uyanık olursam. bi kaç dilek tutalım bari, gerçeğini kaçırdık nasıl olsa
  edit : arastırdım kuzey yıldızıymıs
 • 12-08-2008, 12:48:11
  #5
  1/2
  bugünde bana mesaj geldi mars dolunay kadar büyük olacak diye
  Geçen senede aynı mesaj gelmişti fakat bişey olmadı
  Heralde bu olayı kastediyorlar...

  Yıldızları izlemek için çok güzel bi yerim var
  Arkadaşları topluyorum bu akşam
 • 12-08-2008, 13:03:49
  #6
  1/2
  gecenin karanlıgını çok sevıyorummm her türlü pisliği örtüyor.yıldızların verdıgı o muhteşem ısıltısı büyüleyici. hele birde şehirı gecenın karanlıgında ayaklarımın altına aldımı o huzuru asla değişmem.

  arkadaslar Tan'ın şu cıkardıgı albumunde ki '' Yıldızlarda Kayar '' parçasını hazırlamayı unutmayınn koparsınızz Yıldızlarda kayar parcası benden size gelsın
 • 12-08-2008, 13:08:19
  #7
  1/2
  Gecenin o sessiz,masum güzelliğini sabah ezanı ile birlikte izlemek gibisi yok her gece sırf bu güzellliği tatmak içi uyumuyorum ahh ahh birde yarim yanımda olacak daha ne isterim Allahtan
 • 12-08-2008, 21:16:04
  #8
  1/2
  Arkadaşlar yarım saat sonra gökyüzünü izlemeye başlamanızı tavsiye ediyorum

  Ben izleyemiycem sanırım işleri bitirmem gerekiyor
 • 12-08-2008, 21:44:09
  #9
  1/2
  gecemi olcak acaba ben şimdiye kadar bişey göremedimde