• 07-07-2024, 20:13:59
  #1
  Merhabalar,

  Sahte tıklamalar ile ilgili çözümleri araştırırken piyasada ip tespiti yapıp hariç tutma ya da gelen saldırının lokasyonuna göre şehir'in gösterimi yüzdesini düşürme yada komple şehiri hariç tutma gibi çözümler gördüm Cinsiyet ve Yaş belirsiz olanları kaldırıp gmail bağlı olanlara sadece gösterim yaptırma gibi. Hatta Otomatik Kurallar'da TO oranı belli bir yüzdeyi aştığında kampanyayı otomatik durdurma gibi Yüksek bütçeli kampanyalar için bir anda komple bütün bütçeyi eritmesini önlemek amacıyla çözümler araştırmalarım sonucu buldum ve uyguladım bugünümü bu işlere ayırdım fakat bazı profesyonel reklamcılar için yardımcı siteler de buldum mesela clickcease - clickmagick gibi bu siteler mesela sahte tıklamalarla ilgili premium çözümler yöntemler sunuyormuş kullananların söylemlerine göre ip bazlı rate limit gibi saldıran ipleri yada potansiyel saldırıları doğrudan rate limit gibi bu her kullanıcı 10 dakikada 3 kez girebilsin gibi özellikler gördüm. Fakat bu sitelerin bu özelliği vaad etmesi biraz ilginç geldi çünkü ADS panelinde sadece ipleri hariç falan tutabiliyorsun iplere özel kurallar falan oluşturulamıyor diye biliyorum. Bende bu sitelerin WAF tarzında gelen trafiğin request isteklerinin belli koşullar ve limitlerle yönetilebilen Cloudflare tarzında dns yönetim sistemi gibi gördüm çünkü sonuçta ADS panelinde olmayan özellikleri ancak sunucu ve yazılım ve dns gibi işlerle yapılabilir. Fakat aklıma takılan bir kısım var.

  Örnek Reklam URL : sitem.com/?gad_source=1&gclid=2345234234hDwARIsANfnkv9b7-lBeBEGoasdasdasdasdwI6H334534534534534EALw_qwe

  Siteye giriş yapıldığında böyle bir query yer almakta "gad_source" & "gclid" isminde mesela sahte click yenirse TO oranı gösterim veya tıklama uyumsuz oluyor mesela 100 gösterim fakat 500 tıklama gibi şimdi bu programlar botlar sanırım doğrudan url'e erişiyor gösterimler artmadığına göre doğrudan bu reklam id'lerindeki url'i tetikliyerek saydırıyor gibi düşünüyorum ben kendime bir sistem yazdım Cloudflare'dede var ratelimit özelliğini fakat ücretsiz olarak sadece 10 saniyelik periyotlarla kısıtlamalar engellemeler yapılabiliyor.

  Mesela şöyle çalışıyor Yukarıdaki Örnek URL ile siteme gelen kişi aynı gün içerisinde 3'den fazla kez o url ile geldiyse onu doğrudan "/" yönlendiriyor. Ve reklam id'sinden koparıp normal kullanıcı gibi siteye erişim sağlıyor. Çünkü o size ads güvenliği sağlayan siteler vermiştim clickcease - clickmagick bunlardada bu yaptığım sistem gibi özellikler mevcut bu özelliklerin karşılığı fakat ADS panelinde yok muhtemelen domain DNS' A Kaydı falan ekletilip o şekilde Cloudflare gibi bu işlemleri sağlatıyorlar acaba benim düşündüğüm gibi bir faydası olur mu yada düşündüğüm gibimi çalışır bu tıklama ve google ads bütçe harcatma kısımları kuşkularım var google bu tıklamaları yinede sayar mı merak ettim. Konuyuda çok uzattım kusura bakmayın
 • 07-07-2024, 20:20:26
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Bahsettiğiniz botlar Request sistemleri ile yazılıyor ve eklediğiniz yöntem bir çözüm değildir ^^
 • 07-07-2024, 20:26:14
  #3
  Sahte tıklamaları engellemek Google bazında maalesef ki mümkün değildir. Sabit bir ip üzerinden sürekli tıklama gelirse bu engellenebilir. Ancak, telefonu uçak moduna alıp kapattığınız zaman sağlayıcı size yeni bir ip adresi tanımlayacaktır. Bu da sahte tıklamaların önüne geçemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Demografik olarak bir ayar yaptığınızda bu sefer potansiyel gerçek müşterileri de engellemiş olursunuz. Piyasada sahte tıklama yapan yazılımlar ve botlar demografik ayarlarında önüne geçmektedir. Örneğin, 18-24 yaş kitlesini engellediniz, demografik olarak yazılım otomatik olarak diğer yaş kitlelerine saldırmaktadır. Ya da, bilinmeyenleri kapattınız bu sefer hem gerçek potansiyel müşterilerinizi kaybetmiş olacaksınız hem de saldırıları engellemiş olmayacaksınız. Çünkü, saldırganlar bu sefer de diğer demografik ayarlardan saldırmaya devam edecektir. Sektörünüz ne ise, kampanyayı manuel tbmye çekerek tıklama başı maliyeti düşük olan kelimelere yüksek değer, tıklama başı yüksek olan kelimelere ise daha az değer vererek en azından biraz da olsun bütçenizi kontrol altına alabilirsiniz.
 • 07-07-2024, 21:41:37
  #4
  Çok birşey anlamadım ama click id tıklanmışsa siten açılsın açılmasın o bir tıklama olarak sayılır ve bakiyenden düşülür. Analytics ile entegrasyonu sağlayıp sana özel kitle oluşturman lazım ve onları ads de istisna tutulan kitlelere eklemen lazım. artı dediğin programlardan ben birisini kullanıyorum memnunum .
 • 07-07-2024, 21:44:14
  #5
  Bu arada dönüşüm de kurman lazım yani sana nereden satış geliyor o çok önemli. Bende misal bir kelime var tıklama maliyeti 100 tl. ama o kelimeden aldığım dönüşüm çok az. o kelimeyi tıklayan ürüne bakıyor almadan çıkıyor. o yüzden dönüşüm aldığım kelimelere ağırlık veriyorum.
 • 07-07-2024, 22:15:44
  #6
  Sahte tıklamaları önlemenin %100 çözümü halen yok ne yazık ki... (Gerçi bu birilerinin işine de geliyor tabi ki) En güzeli Dönüşümler stratejisine geçerek mantıklı ve az anahtar kelime ile hareket etmek. Mümkün oldukça sahte tık almıyor o strateji.