Bugün geçen haftaki katıldığım game jam puanına bakmak istedim ve bakar bakmaz kafama kaynar sular döküldü. Bu durum canımı sıkıyor ama yine de içimi boşaltmak için boşa harcıyorum sanki yazısını yazıyorum.Uzun zamandır yani aralıklarla dahil olarak bir hiç uğruna 8 yılımı bu oyun geliştirmeye harcadığım için, kendimden şu an tiksindim desem yeridir. Bu meslekten gram kazanamadım. Elime sıcak $ görünümlü paralar gelmedi. Şahsen şu an birisi bana deseki; gel Ayhan seni seslendirme okuluna götüreceğim desin. Hiç düşünmeden tüm projeleri emek harcayanlara postalayıp, o adamın peşine düşerim. O derece istiyorum şu seslendirme işini.


Geliştirdiğim oyunu anlamadıklarına mı şaşırayım, yoksa text-based’ten grafik bekleyenlere mi? Ya da temayla uyumsuz değil diye işaretlediklerine mi yanayım? Bu oylamayı yapanların gramdan oyunlardan anlamıyor ve ya kültürsüz insanlar oyladığı için gülünç bir oylama çıkıyor. Bu da beni deli ediyor. O kadar saatte sıfırdan hikaye yazdım. Bu hikayeyi de oyuna yedirdim. Bu bana koydu yahu.


Bir de ağrıma giden ise, oyunu eleştimeden ve güzel öneriler bile söylemeden, arkamdan bu şekilde puanlar verilmesi. Cidden bu beni sarstı ama emin olduğum bir şey var. Bu meslekten tiksinmemek için çabaladığımı gördüm ama el kader mahkumuyum. Diğer işlerden gram anlamıyorum. Anlayacağın, durumum çok berbat. Hiç bir işten anlamıyorum, var mı bu deli-dolu adamı yanına alıp iş öğretecek bir babayiğit?
Boşa harcamaktan usandım ve o kadar az ilerlemeye çalışıyordum. İnsanlara oyunumu beğendiremiyordum. Oyunlarımı insanlara attığım zaman aşağıdaki yorumları alıyordum ve artık ona alıştığımı sanıyordum.
Bu oyun mu?
x kişi
Bu oyun zormuş.
y kişi
Oyunu anlamadım.
z kişi
Oyunu anlayamadıysan o zaman senin için bir tek şey diyeceğim. Senin içindeki araştırma ruhu ölmüş. NES oyunları sana yol göstermez. Senden o yolu bulmanı istemesidir. Benim oyunlardan anladığım tek şey bu ama alıştırmışlar insanları hazıra. Oyuncu git şunu yap, bunu yap diye ama o oyunu oynamıyor. Tam tersine o oyun seni oynuyor farkında değil kimse. Şahsen, oyunlarımı sevin diye çabaladığıma kızmıyorum. Çünkü herkes oyunun oynanmasını ister. Bu iyi veya kötü olarak yapılmış oyunlarda dahildir ama kimse oyunu oynamayınca üzülüyorum.

Resmi olarak sıralamalar açıklanmadı, şahsen bir gram beklentim kalmadı. Hayalimdeki oyunları yapıp bu mesleği kalıcı sonlandırmaya karar verdim. Bu süreçte oyunlarıma devam edeceğim ve geliştirici günlüğümü de kezâ aynı şekilde olacak. Bana yardım etmek isteyen varsa kapım açıktır.

Şimdilik bu kadar.