Merhabalar. Yakın bir arkadaşımın müteahhitten 3+1 diye satın aldığı daire projede 1+1 çıktı.
Edit: Binanın iskanı yokmuş.
Durumuşöyle izah edeyim:
Daire yapı olarak 3+1, lakin elektrikçi bir tanıdığının binanın elektriklerini kendisinin taktığını ve o dairenin projede 1+1 olduğunu belirtmesinin üzerine projeye baktırmışlar ve projede 1+1 olduğunu görmüşler. Müteahhit yan daireyi de bu şekilde başka birisine satmış. Yani iki daireyide bu şekilde satmış. Müteahhit ortalıkta yok. Sanırım daireyi sattıktan sonra ortadan kayboldu. Muhtemelen mütehhit üzerine hiç bir şey almamıştır. Çünkü bildiğiniz ************** yapmış. Bu durum nasıl düzeltilebilir ? Yasal hakkımızı nasıl arayacağız diyeceğim ama muhtemelen aradığımızı bulamayacağız, çünkü müteahhit yok ve bulunsa dahi büyük ihtimal üzerine birşey olmadığı için en fazla içeride yatıp çıkacak. Arkadaşımın ve diğer daire sahibinin maddi zararını temin etmenin bir yolu varmıdır ? Bu dairelerin belediye tarafından yardım edilerek 3+1 olacak şekilde projeye işlenmesi gibi bir durum olabilir mi ? (Çünkü dairelerde herhangi bir sorun yok yapısal açıdan, bildiğiniz 3+1 daire. Birisi bunun müteahhitler tarafından cezasının ödenerek 3+1 olarak işlendiğinden bahsetmişti, doğru anladıysam)
Konuyu r10'a açmamın sebebi; buradaki avukat, mühendis, mimar vb. olan ve bir çok tecrübesi olan değerli hocalarımızın görüşlerinden ve bildiklerinden faydalanmak. En büyük sorun ise; bunların bir şekilde halledilme ihtimali olsa da, daire sahiplerinden birisi yaşlıymış ve kalp hastasıymış. Durumu ona izah etmek sağlığı açısından da sorun çıkaracaktır düşüncesindeyim. Herkese tavsiyem; daire alırken her türlü ince detayına kadar bakın. Malesef bu tip dolandırıcılar ülkemizde kol geziyor. İnsanların emekleri ve sağlığını hiçe sayan insanların hiçmi evlatları, aileleri yok anlamıyorum. Bu yüzden birçok kişi maddi, manevi zarara uğruyor. Hatta üzüntüden vefat etme ihtimali bile yüksek. Bunu yapanların teröristten farkları yok bence. Konu hakkında yardımcı olacak değerli hocalarımıza şimdiden teşekkür ediyorum.