Soru 1 ile Soru 4 de sıkıntı var insanları yanlış yönlendiriyor olabilirsiniz. Siz yararlanında mahkemeye veririz hakkınızı alırız gibi davranmak yanlış. Olmasını isterdik fakat o kadar insan geri dönüş yaptı ve bunu olumsuz karşılamış olmalılar ki tebliği güncelleyip bunu da eklemişler. Bunu görmezden gelmek daha sonra mahkemelerle uğraşmak çok yanlış.

Tebliğde geçen;

Alıntı
(20) Sosyal ağ sağlayıcısı olarak kabul edilmeyen kişisel internet siteleri, elektronik ticaret siteleri, haber siteleri gibi etkileşim amaçlı içeriğin ikincil ve yan hizmet olarak sunulduğu platformlarda faaliyette bulunan kişilerin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar için mezkûr istisna hükümleri uygulanmayacaktır.

Örnek 12: Mükellef (J), kişisel internet sitesinde yemek tarifleri vermekte ve yemeklerin yapılışına ilişkin videolar yayınlamaktadır. Mükellefin faaliyette bulunduğu kişisel internet sitesinin belirli alanlarında reklamlar yayınlanmakta ve yayınlanan bu reklamlardan kazanç elde edilmektedir.

Sadece belirli bir kısmında sosyal etkileşim amaçlı içeriğe yer veren kişisel internet sitelerinin sosyal ağ sağlayıcıları kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmadığından mükellefin kişisel internet sitesi aracılığıyla elde ettiği kazanç istisna kapsamında değerlendirilemeyecektir.
Burda ikincil diye bahsedilen şey adsense dışında ki reklamlar değil bu siteleri komple ikincil ve yan hizmet olarak görüyorlar çünkü sosyal ağ sağlayıcısı içerisinde değil arama motoru olarak düşünmeyin tarayıcıdan hiç google yandex kullanmadan bile internet adresi yazılarak tarayıcı üzerinden ikincil yan hizmet sağlıyorlar. Vergi dairesinde ki şefe ben daha sormadan internet siteleri buna dahil değil diye kendisi de bana söyledi. Reklamları değil içeriği ikincil ve yan hizmet olarak değerlendiriyorlar buna çok dikkat etmek lazım.

Ödemeler adsense havuzundan ve tek noktadan yapılıyor olabilir fakat ceza yiyen arkadaşlar bilir ki adsense raporlarına kadar istediler. Banka kayıtları önemli değil onları zaten kendileri çıkartabiliyorlar, çoğu kişinin adsense raporlarını istediler veremeyenlere zaten cezai yaptırımları yapıştırdılar. (KDV ve üsülsüzlük cezası yanlıştı bunu bizde biliyoruz zaten çoğu kişi mahkemeye verdi burada bir sorun yok.)

Gelelim 4. soruya.

Burada da insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Vergi dairesi ve SGK ya sorduğumuzda ikiside net cevap veremedi fakat daha önce ki istisnaları bize örnek göstererek yüksek ihtimal isteğe bağlı bir prim ödeme olacak dendi. Esnaf muafiyet istisna belgesi alanlar bu dediğimi bilirler onlarda da isteğe bağlı prim ödemeleri yapılıyor.

Ayrıca vergi dairelerinde bizim bağlı bulunacağımız diğital vergi dairesi sistemi sanırım tam oturmamış durumda ki şuan çoğu kişiyi sisteme ekleyemiyorlar. Bunu normal vergi levhası alacaksınız normal mükellef olacaksınız gibi düşünmek çok yanlış. Herşeyden önce bu istisnadan yararlananlar işveren değil.

İşyeri adresine gelince bunu sizden kim istedi ? Ne vergi dairesi nede banka bizden böyle birşey talep etmedi ? İşyeri açacak olsam normal şirket açardım, bu yasayı tam olarak anlamak gerekiyor ne için çıktı neye teşvik ediyor.

(Ben ilerde internet siteleri için yeni düzenlemelerle bir istisna getireceklerine inanıyorum fakat şuan hayal satmak iyi bir şey değil çünkü bu tebliğde açıkca yazıyor)