msttug adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
Ben bir ütopyadan bahsetmiyorum burada.. Değişimden bahsediyorum.. O değişimi yaşayan benim gibi niceleri var burada da vardır.. Maksat sadece gizlilik değil.. 95-96 yıllarında disketlerde taşıdığımız oyunlardan bugün devasa çok oyunculu oyunlara evrildik.. Bundan sonraki süreçte karşımıza neler çıkacak kim bilir? Altavista'lardan bugün Google'a evrildiysek Google'dan Brave'lere evrilcez demek istiyorum.. Bunların yanında kişisel sınırlarını insanlar artık daha net belirliyor ve ona göre çizgisini çiziyor. Senin açından rahatsız edici bir durum olmayabilir ancak web dünyasıyla alakalı olmayan nice insan global şirketleri beslemeye devam ediyor bu onları daha da güçlü yaptığından hizmetleri sana cezbedici geliyordur, saygı duyarım kullan ya da kullanma bu kişisel tercih.. Benimkisi de öyle..

Kasmaya gerek yok derken var aslında.. Brave kullanmak teknolojiden soyutlanmak demek değildir.. Google'da tek başına teknolojiyi simgelemez.. Dropbox yerine Storj kullanmak teknolojiden uzak kalmak değil bilakis tercih meselesi ve bu alternatiflerin katkısı yanında senin bilgilerin umurlarında değil..

Sağlık kayıtları evet arşivlenir nedeni de öyküdür.. HAstalık öyküsü.. Doktor öykünü bilirse sana ona göre tedavi uygular.. Yani sağlık kayıtları bilişimin dışında da vardı..

saglik sistemindeki arsivden bahsetmiyorum, ilac ve diger sirketlere pazarlama icin verilen bilgilerinden bahsediyorum.

bir burun estetigi olduktan sonra farkli bildirim kanallariyla sms olur email olur vs. cilt bakim ve guzellik bildirimlerinin ardi arkasi kesilmez bunu demiştim. domtorlarin erişebildigi oyku degil.

ayrica google da bir zamanlar kisisel verilere saygiliydi. esdeger hizmeti herhangi bir kurumun vermesi için ayni guce ulasmasi lazim. o guce ulasan her sirkette babasinin hayrina ulasmaz. whatsapp orneginde oldugu gibi.

olay aslinda cok basit, bu tur teknolojilerin, servislerin arkasinda ciddi rakamlar olur. hicbirisi de hayir kurumu degil babasinin hayrina yapmiyor kural cok net aslinda, sana ucretsiz bir hizmet sunuyorsa, orada gelir modeli senin bilgilerin demektir.

google olur evrilir moogle olur. degisen birsey olmaz tam aksine her gecen asir cok daha gizliligini yitirecek insanoglu. bundan 500 yil sonra belki de sen farkinda olmadan dusuncelerin okunacak. iste evrimlesme diyeceksek buna demeliyiz. ve de bunun kacisi yok, suan surecin içerisindeyiz ve 2-3 nesil sonra suanki sorun ettigimiz gizlilik cok komik gelecek insanliga, cunku normal olan o olacak.

ben kendimce buyuk çerçeveden ve tarihsel akistan bakmaya calisiyorum bu tur konularda ve o nedenle de cok kasmiyorum.