SEOmuhendisi adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
neden google kullanıyorum:

cunku seviyorum, sayesinde kazanıyorum.

Ayrica alternatiflerinden ayni veriyi ve katki degeri saglayamiyorum. ne arama motoru olarak, ne tarayici, ne haritasi ne uygulama magazasi ne baska birseyi. adamlar yapıyor bu işi, ben de severek kullanıyorum.

kisisel verilerimi kullanip karsima aradigim seyin reklami çıkarması veya farkli sekilde paylasmasi pazarlamasi beni rahatsiz etmiyor. google un da, sosyal aglarin da. sonucta tuvalete kamera yerlestirmiyor, yatak odama girmiyor, kisisel verilerle ilgili muhabbetleri cok abarti buluyorum, tabi bu benim kendi cizgim, ödünüm, hassasiyetlere de saygi duyarim. herkesin sınırları farkli.

benim ilgi alanim, siyasi görüşüm, yazismalarim, tarayici faaliyetlerim vs takip edilmesi, verilerin filtrelenerek kullanilmasi su çağda cok da umrumda değil acikcasi, manuple edilebilecek bir kafada da değilim, reklamdan görüp araştırmadan veya ihtiyaç duymadan aldığım bir urun, reklamdan dinleyip sorgulamadan inandigim bir fikir ya da insan olmadi su ana kadar. olmayacak da.

ha bu elbette kullanilmasini desteklemek demek degil, ama bundan kacis olduguna inanmiyorum.

cok da kasmaya gerek yok bence, kisisel verileri korumak icin teknolojiden tamamen soyutlanmak lazim, bu devirde mucadele edilebilecek birsey degil. hangi biriyle edeceksin arama motorunu degistirmekle bitse keske.

bilisim kabiliyetinin bu kadar arttigi bir cagda, alo dedikten sonra, klavyeyi ekine aldiktan sonra mac bitiyor bence.

teknoloji devlerini gectim, saglik kayitlarin bile pek cok tip sirketinin eline gidiyor, totondaki kil dönmesine kadar biliyorlar, kendi pazarlama araclarjnda kullanıyorlar. kapitalist düzende verilerini gerçek anlamda koruman bence ütopik
Ben bir ütopyadan bahsetmiyorum burada.. Değişimden bahsediyorum.. O değişimi yaşayan benim gibi niceleri var burada da vardır.. Maksat sadece gizlilik değil.. 95-96 yıllarında disketlerde taşıdığımız oyunlardan bugün devasa çok oyunculu oyunlara evrildik.. Bundan sonraki süreçte karşımıza neler çıkacak kim bilir? Altavista'lardan bugün Google'a evrildiysek Google'dan Brave'lere evrilcez demek istiyorum.. Bunların yanında kişisel sınırlarını insanlar artık daha net belirliyor ve ona göre çizgisini çiziyor. Senin açından rahatsız edici bir durum olmayabilir ancak web dünyasıyla alakalı olmayan nice insan global şirketleri beslemeye devam ediyor bu onları daha da güçlü yaptığından hizmetleri sana cezbedici geliyordur, saygı duyarım kullan ya da kullanma bu kişisel tercih.. Benimkisi de öyle..

Kasmaya gerek yok derken var aslında.. Brave kullanmak teknolojiden soyutlanmak demek değildir.. Google'da tek başına teknolojiyi simgelemez.. Dropbox yerine Storj kullanmak teknolojiden uzak kalmak değil bilakis tercih meselesi ve bu alternatiflerin katkısı yanında senin bilgilerin umurlarında değil..

Sağlık kayıtları evet arşivlenir nedeni de öyküdür.. HAstalık öyküsü.. Doktor öykünü bilirse sana ona göre tedavi uygular.. Yani sağlık kayıtları bilişimin dışında da vardı..