1- Web AdSense geliri %15 stopaja dahil mi?
Bu tür bir gelir de kanunun lafzına göre sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden gerçekleşmektedir. Tebliğ ile kabul edilmemiş olsa da yasa gereği istisna kapsamındadır. Ancak vergi idaresi kabul etmeyecektir. Muhtemel uyuşmazlıkta mahkemelerin kabul etmesi olasıdır.

2- Artık varlık barışı yapamaz mıyım?
Varlık barışı yapılmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

3- 2019, 2020, 2021 incelenmeyen AdSense, AdMob gelirlerim de bu yasaya tabi mi?

Hayır, eski düzenleme geçerli, İncelemelerde KDV, GV ve geçici vergi çıkabilir.

4- %15 vergi için mükellefiyet kaydı açılıp SGK primi ödenecek mi?
Evet.

5- Hem Youtube hem Web Adsense gelirlerim var. Nasıl vergilendirilecek? Youtube 880.000 TL altı ise %15, Web AdSense ise beyanname ile vergilendirilecek. Ancak Web AdSense ile birlikte toplam gelir 880.000 TL altında ise bence Web AdSense'si de %15 le vergilendirin ileri de inceleme olursa dava açarsınız. Bu sadece Web Adsense kazancı olanlar için de geçerli.

6- Web sitesinin mobil app formatında açsam ne olur?
Mobil app olmadığı için değişen bir durum yok. Bu olmamış olsaydı ne olacaksa o olur.

7- Hem mobil hem web sitem var, (sözlük sitesi gibi) ne olacak? 880.000 TL'yi geçen gelirler için beyanname ile vergilendirme olur. Geçmiyorsa tamamını %15'le vergilendirip ileride inceleme olursa dava açmak mantıklı. Başta da dediğim gibi web siteleri de sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden çalışmaktadır.

8- Yıl içerisinde %15'le vergilendirilirken kazancım 880.000 TL'yi aşarsa ne olacak? Bu durumda vergi beyannamesi verilir ve %15 mahsup edilir.

9- Kazancım yıllık 2.000.000 TL AdMob geliri %15'le vergilendirmek için yıl içerisinde başka hesaplara alsam ne olur? Başka hesapların her biri %15'le vergilendirilir. Ancak bu durum inceleme ile ortaya çıkarsa gelirin gerçek sahibine cezalı vergiler salınır.

10- %15 vergi ödeyen kişiler stopaj yapacak mı? Mevcut düzenlemeye göre %15'le vergilendirilen kişiler kira, işçi ödemesinde stopaj yapacak. Bunun beyan edilmesi ise ayrı bir tartışma. Bu tür bir ödemeden kaçınmak mantıklı. İşin garip tarafı 880.000 TL üzeri kazanç elde edenler stopaj yapmayacak.

Başka güzel sorusu olan var mı?