Değerli forum üyeleri;

Tarafımıza PM yoluyla çok fazla soru geliyor bu konuyla ilgili olarak. Ana başlıklarla neden firma kurmayı ötelediğinizi ele alalım.

📌Firmayı şimdi açarsam geçmişimi incelerler mi?
Hayır. Şu arkadaş firma kurmuş geçmişine bir bakalım denmez, böyle bir uygulama yok. Fakat geçmişinizde ticari kazancınız varsa matrah arttırımı yaparak kafanızı rahat ettirebilirsiniz.

📌Firmayı genç girişimci teşviğinden faydalanmadan açacağım için bağkur ödemem olacak her ay, ben bunu karşılayamam.
Evet, teşvikten faydalanmıyorsanız her ay 1055 TL bağkur ödemeniz olacak, fakat eğer ödemeyi düşünmezseniz, 2-3 yılda bir çıkan bağkur aflarıyla borçlarınızı sildirme imkanınız oluyor. Mesela 7143 ve 7326 sayılı vergi ve sgk aflarıyla borç sildirmek mümkün şuan.

📌Üniversiteye gidiyorum kredim kesilir mi diye çekimserim?
Üniversite okuyan arkadaşlar devletten kredi alıyorsa , firma açılışı yaptığında bu kredi kesilmez. Fakat burs alıyorsa evet bu kesilecektir.

📌Firmayı şimdi kursam işler yolunda gitmezse hemen kapatabilirmiyim?
Şahıs firması kurduysanız evet 1 günde kolayca kapatabilirsiniz.

📌Firmayı açacağım ama aylık ne giderim olur onu bilmiyorum?
Kabaca iş yapmasanızda devlete aylık ortalama olarak ödeyeceğiniz vergi 120 TL civarıdır. Bunun dışında çalışacağınız müşavirinize aylık muhasebe ücretiniz olacak.

📌18 yaşın altındayım firma açabilirmiyim?
Evet , ailenizin muvafakatıyla birlikte kolayca açılabilir.

📌Firma açmazsam ne olur? Ne gibi durumlarla karşılaşırım?
Hem ticari gelir elde edip hem de yasalara aykırı olarak kayıt dışı çalışırsanız, ileride başınız çok ağrıyabilir. İncelemeye alınabilir ve altından kalkamayacağınız cezalarla karşılaşabilirsiniz.
Zararın neresinden dönersem kardır mantığıyla hareket edip maliye kapınızı çalmadan firmanızı açıp vergilerinizi düzenli olarak beyan etmelisiniz.

📌Daha detaylı bilgilendirme için PM den iletişime geçebilirsiniz.