SoulflyHB adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
Öncelikle herkese iyi bayramlar , kurs sertifkaları geçerli olan hangi siteleri önerirsiniz. Önerilerinizi bekliyorum.
Bir sertifikanın geçerliliği, kursun hangi siteden alındığından ziyade AKREDİTASYON ile ölçümlenebilir.

UDEMY'de alınan tüm eğitimler geçerlidir ama ne için?
100 Saat Yazılım Mühendisliği kursu alırsanız, alacağınız sertifika bu kursu aldığınıza dairdir. Kesinlikle bilip bilmemenizi garanti etmez.

YÖK'e bağlı bir üniversiteden 4 Yıllık Lisans Diploması alırsanız, bu diploma bu okulu gerekli kriterlere uygun biçimde bitirdiğinizi belirtir. İyi bir mühendis, öğretmen ya da "meslek erbabı" olduğunuzu garanti etmez.

Alacağınız sertifika bir ISO xxx Baş Denetçiliği ise eğitimi ISO vermiyor, Akredite Kuruluş da vermiyor, bunlardan yetki almış eğitmenlere sahip ve akredite eğitim vermeye yetkili kişi/kurumlar veriyor yani siz eğitimi bir bilenden alıyorsunzu aynı zamanda o bir bilen de o sertifikayı imzalıyor ve var ise akretitasyonu işliyor.

Çok tercih edilen, sorulan bir eğitim üzerinden örnek vereyim;

"Eğiticinin Eğitimi Programı"

Bugün youtube, udemy veya aklınıza gelecek herhangi bir kanaldan bu eğitimi alabilirsiniz.Hatta üniversitelerden, bu alanda uzman profesörlerden de alabilirsiniz. Ancak hiçbiri bir devlet otoritesinde maaşınıza etki etmez.

Peki ne yapmak lazım?

Akredite edilmiş bir kurumdan "Eğiticinin Eğitimi Programı" satın alıp, eğitimi yamamlayıp, sınav vb aşamaları tamamlamanız gerekiyor.

Ne işinize yarar?

Bu ya da bunun gibi ZORUNLU AKREDİTE eğitimler iyidir, ancak sadece iyidir.

Özetle;

Ne iş yapmak istiyorsunuz?
Hangi eğitimi almak istiyrsunuz?

... gibi birçok değişkene bağlı olarak önce kısa bir süre YOUTUBE, sonrasında UDEMY gibi platformlarda SERTİFİKA için değil ÖĞRENMEK için yol alın sonrasında zaten kariyer yolunuzu seçtiğinizde farklı alternatifler okudukça karşınıza çıkacaktır.

İnsanların uluslararası aldıkları diplomalar sadece kağıttan ibaretken, kendinizi SERTİFİKA KOLLEKSİYONERİ haline getirmemenizin altını çizer,

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim.

Bol Şans