MarioBros adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
Trendyol kendi sektöründe en güvenilir ve kalitelidir. Siz böyle şikayet ediyorsunuz da, birde kendinizi biz satıcılara sorun illallah ettik. Türkiye'nin her alanda müşteri portföyü leş gibi
Giden ürünleri keyfi iade edenlerimi dersiniz,iadeleri 2 büklüm yollayıp satılmıcak durumlarımı dersiniz say say bitmez. Valla az bi kendinize bakın arada ciddiyim, bizim ülke ne alışveriş yapmayı biliyor ne başkasına saygı duyuyor. Kısasa kısas.
Neden platformun sahibi gibi konuşuyorsunuz ki? Satıcı - Alıcı arasındaki bir durum bu. Bir noktada iki taraf da düşünceli ve iyi insanlar olabilir ya da tam aksi de olabilir. Ben olayın özelinde soru soruyorum, yaşayan var mı? diye. Bu kadar yükselmenin bir anlamı yok, Türkiyenin her alanında ve her konusunda bir ************** elbette olabilir. Hatta tüm dünya genelinde de.
Kısasa kısas düşüncesi de ticarette asla olmaması gereken, çocukça bir olgu. Sen müşteriyi yanıltıcı bir pazarlamayla ürün sattın mesela fotoğrafta model üzerinde ve ışıklarla desteklenmiş bir giysi diyelim. Müşteri beğendiği gibi çıkmayınca geri iade ediyorsa bir düşünmelisin; pazarlanan ürün gerçeği yansıtıyor mu? diye. O yüzden her şeyin şeffaf gelişmesi ve müşteri memnuniyeti en üst düzeyde tutulursa sen zaten rakiplerine fark atarak kazanırsın.

Müşteri velinimettir diye boşuna denmiyor.