orhansinane adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
Trendyol ************** olaylarını koruyor.

Trendyol tarafından traş makinası aldım ürün eksik geldi. Daha sonra trendyol ile iletişime geçtim. Eksik ürünün teminin edemediklerini söylediler, geri iade etmemi istediler. Geri iade gönderdim. Ürün daha sonra olduğu gibi geri gönderilmiş.

İade sebebi önce paket hasarlı dendi. Gönderirken fotoğraf çekmiştim onları ilettim. Satıcı yalan söylüyor diye bu sefer kişisel bakım ürünü iade alamayız dediler. Kutu açılıp geri kapatıldı kullanılmadı oysaki. Neyse eksik ürünü temin edin o zaman dedim. Eksik ürünüde temin etmediler.

Yani kısaca size kişisel bakım ürünü kategorisinden aldığınız herhangi bir üründe sadece tıraş makinası tarağı bile gönderseler. Trendyol için sorun yok. Bildiğiniz *********** ile teşkilat olup iş yapıyorlar.

Bu olaydan sonra Trendyol gözümden düşmüştür. Amazon varken ordan alışveriş yapmak büyük hata.
Geçmiş olsun hocam...

tamerakin adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
Teknoloji alışverişi şans işi derler. Sıfır ürün parası ödeyip kullanılmış ürün almak can sıkıcı olsa da satıcının yaklaşımına göre iadesi biraz sorun olabiliyor. Bu durum sadece Trendyol için değil diğerleri için de geçerli neticede onlar da çoğunlukla kendi satıcılarının tarafında oluyorlar.
Bu durumda satıcı eğer yeni ürün vermeye ve para iadesine yanaşmıyorsa Trendyol'dan ikinci el ürünle aradaki fiyat farkı kadar hediye çeki talep edilebilinir.
Bence durum doymuşlukla alakalı, çoğu insanın da videodaki arkadaş gibi lanet olsun diyip olayı kabulleneceğini bildikleri için uğraşmıyorlar...