Kısaca; önceden tanımlanmış bazı stratejilere göre otomatik olarak al/sat yapan bilgisayar programları şeklinde tanımlayabiliriz. OemianBot, kendi yapısı içinde tanımlı bir al/sat stratejisi bulundurmaktadır. Strateji içinde sadece ve sadece kendi buluşumuz olan OSI indikatörünü barındırmaktadır. Ve bu indikatör beklenen değerleri gösterdiğinde otomatik pozisyon açma özelliği devreye girer. İlk aşamada Long ve Short pozisyon açma üzerine strateji geliştirildi.
Algoritmik Trade avantajları için şunları belirtebiliriz:
Önceden tanımlı strateji üzerine otomatik al/sat yapıldığından dolayı ek olarak analiz gerektirmez ve otomatik alım sebebi ile uygun bir noktadan pozisyon açma işlemi gerçekleşmiş olur.
Bot 7/24 çalışacağı için uyurken, spor yaparken bile uygun al/sat fırsatları hep radarınızda olur ve bu fırsatlar değerlendirilerek en üst düzey kazanca ulaştırmak için size hizmet eder.
Algoritmik botlar piyasa üzerinde tamamen duygusuz hareket eder. Bu, daha profesyonel bir yaklaşımdır. Çünkü para piyasaları üzerinde işlem yapmak duygusuz olmayı gerektirir.
Piyasayı sürekli takip etmenize gerek kalmaz ve algoritmik trade imkanına sahip olmayanlara göre daha avantajlı bir konuma geçmenize olanak sağlar. Botların en büyük avantajları şu şekildedir;
  • Uzun Ömürlüdür. Botlar 7/24 çalışabilir, insanların uyuması (ve dinlenmesi) gerekir.
  • Hızlıdır. Robotlar, bir insanın düşünme süresi ve tepki süresi toplamından daha hızlı çalışır.
  • Duygusuzlardır. Robotlar, açgözlülük veya korku tarafından yönlendirilmez. Her zaman istatistiksel olarak kazanma olasılığı daha yüksek olanı yapacaklardır.
  • Kapasitesi Fazladır. Robotlar saniyede gigabaytlarca veriyi işleyebilir. İnsanlar bu zaman diliminde bu kadar çok veriyi işleyemezler.
OemianBot Yatırımcılara Ne Sunuyor?
OemianBot ilk olarak sadece piyasa üzerinde uygun olabilecek al/sat sinyallerini yatırımcılara sunmayı hedeflemektedir. Zaman içinde sinyal yapısına ilaveten otomatik al/sat pozisyon açma özelliği de eklendi. Ayrıca bot üzerinde yakalanan al/sat sinyalleri Telegram kanalı üzerinden paylaşılmaktadır.
OemianBot yapısında bulunan algoritma, piyasa üzerinde edinilmiş bazı deneyimlere göre hazırlanmıştır. Bu stratejiye göre piyasayı sürekli takip eder ve uygun pozisyonda devreye girerek otomatik olarak pozisyon açmanın yanı sıra yatırımcılara Telegram üzerinden sinyalleri de gönderir.
OemianBot, kripto para piyasası yatırımcılarına kullanışlı bir ara yüz desteği sunar. Bu sayede piyasa üzerinde yakalanmış olan sinyaller üzerinde filtreleme yapmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca ara yüz sayesinde bakiyelerinizi güncel olarak takip edebilirsiniz. Ara yüz üzerinde “Binance Balance” ekranı sayesinde Binance borsanızdaki vadeli işlemler bakiyenizi görebilirsiniz. Ek olarak “Available Balance” ile de kullanılabilir marjin bakiyenizi görebilirsiniz. Ara yüzde ayrıca açtığınız pozisyonları, pozisyon büyüklüğünü, giriş fiyatınızı, gösterge fiyatını, likidasyon fiyatını, PNL ve yüzdelik kar zarar durumunuzu takip edebilirsiniz. Bu sayede Binance borsasını aktif olarak takip etmenize gerek kalmaz. Gerekli olan her şey bot ara yüzü sayesinde sizlere sunulmaktadır.
Ayarlar sayesinde OemianBot aynı anda açılabilecek pozisyon limiti, pozisyon açacağımız miktar, kar almak istediğimiz yüzdelik miktarı, stop limit vb. birçok seçeneği sunmakta. İsterseniz de otomatik pozisyon açmak yerine manuel açıp stop limit, kar alma gibi özellikleri kullanabilirsiniz.
OemianBot ile Kazanç Durumu
Bilindiği üzere kripto para piyasaları riskli yatırım alanıdır. Hatta diğer riskli yatırım ürünlerine göre daha risklidir diyebiliriz. Bunun en belirgin sebepleri arasında kripto paraların regüle olmaması bulunmaktadır. Bu sebeple manipülasyona son derece açık durumdadır ki zaten zaman zaman bunu gözlemlemekteyiz. Hatta öyle ki pariteler üzerinde %80 – %90 gibi astronomik düşüşler yaşanabilmektedir. Durum böyle olunca özellikle acemi yatırımcılar ciddi zararlara maruz kalabilmektedir.
OemianBot kendi yapısında bulunan algoritmalar sayesinde piyasa üzerinde en az risk ile pozisyon açıyor olmasına karşın yine de her pozisyon için %100 kâr garantisi sunmaz. Genel anlamda açılan pozisyonların başarılı sonuçlandığı gözlemlenmiş olmasına rağmen geçmiş performans gelecek performansı garantilememektedir. Gerek OemianBot olsun gerekse piyasadaki farklı botlar olsun hepsi belirli ölçüde risk barındırır. Dolayısıyla bu noktada risk yönetimi tamamen yatırımcıya bırakılmıştır. Tamamını kaybetmeyi göze alabileceğiniz ve sizin için önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir meblağ ile bu piyasalarda bulunmak en mantıklı olandır.
OemianBot Sinyalleri Nasıl Oluşur?
Her yatırımcı doğal olarak para piyasalarında kâr amacıyla bulunur ve bunun için bazı yatırım planları yapabilir. Kimi yatırımcılar uzun vadeli yatırım planı yaparken kimileri daha kısa vadede kâr elde etmeyi amaçlar. Durum böyle olunca kullanılacak indikatörler ve formasyonlar hatta kontrol edilecek grafik zaman aralıkları da değişebilmektedir. Örneğin kısa vadeli yatırımcılar 4 saatlik, saatlik hatta 15 dakikalık grafiklere odaklanabilirler. Buna ilaveten kullanacakları indikatörler de farklı olacaktır. Örneğin “OSI” indikatörü kısa vadeli yatırım için kullanılabilecek bir indikatördür diyebiliriz.
OemianBot vadeli işlemleri kullanan yatırımcılar için sinyal oluşturur. Oluşan sinyaller çeşitli zaman aralıklarına göre üretilir. Bu zaman aralıkları kontrol edilerek OSI indikatörümüzden teyit alır ve sinyaller oluşur. Bu sayede yatırımcılar bütün piyasayı taramak yerine üretilmiş olan sinyallere istedikleri zaman aralığında bakarak fikir sahibi olabilmektedirler.
Özet;
Özet olarak OemianBot, kripto para piyasalarında yatırımcılara ciddi anlamda fayda sağlamasının yanında kâr garantisi vermemektedir. OemianBot yapısındaki algoritma her ne kadar iddialı olsa bile yatırımcıların risk yönetimini kendilerinin yapması beklenir. Bot ara yüzünden otomatik işlemler için bazı parametrelerin(pozisyon açılacak meblağ, kaldıraç) belirlenmesi mümkündür.
OemianBot sayesinde evde, işte, okulda, sporda veya uyurken bile borsaya bakmadan 7/24 otomatik alım satım yapabilirsiniz.
Gelişmiş ara yüz sayesinde borsalarda yapacağınız her türlü işlemi tek seferliğine tek tıkla ayarlayıp sorunsuz kullanabilirsiniz.
Son olarak şunu belirtmeliyiz ki; gerek kripto para piyasaları olsun gerekse farklı para piyasaları üzerinde yapılan işlemler için kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir para ile işlem yapmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.