Litvanya ve Hong Kong merkez bankalarının ikisi de Binance’e karşı uyarı açıklamaları yayınladı.

Litvanya Bankası, Binance’i Litvanya’da sağladığı lisanssız yatırım hizmetleri konusunda uyardı. Şirkete, kamuya açık bilgilerinin yanıltıcı olmadığından emin olmasını istedi. Bu arada, Hong Kong, Binance’in hisse senedi token teklifleri hakkında daha fazla endişe duyuyor.

Litvanya Merkez Bankası’ndan uyarı
Duyuruda uyarının önüne geçmek için , Litvanya Bankası, kripto varlıkla ilgili hizmetlerin düzenlenmediğini veya denetlenmediğini kaydetti. Halka açık bilgileri değerlendirdikten sonra Binance’i bir sanal para birimi değişimi operatörü ve bir sanal para cüzdanı operatörü olarak değerlendirdi.

Ancak şirketi, yatırım hizmetlerinin bir kısmının lisanssız olduğu konusunda uyardı. Örneğin Binance, müşterilerinin kripto varlıklarla ilgili türev finansal araçlara yatırım yapmalarını sağlar. Litvanya yasalarına göre, bu araçlar, hizmetlerin lisanslanması gereken finansal araçlar olarak kabul edilir. Yetkili, ülkedeki herhangi bir lisanssız faaliyeti izleyeceğini ve bulunursa bu tür hizmetlerin sağlanmasını durduracağını söyledi.

Hong Kong’un hisse senedi jetonları sorunu
Bu arada, Hong Kong’daki Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), Binance’in sunduğu hisse senedi belirteçlerinin yatırımcılarına açık olacağından endişe duyduğunu söyledi . SFC, Binance grubundaki hiçbir kuruluşun Hong Kong’da “düzenlenmiş faaliyet” yürütmek için lisanslı veya kayıtlı olmadığını hatırlattı.

Yetkililere göre, hisse senedi tokenlerinin Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği (SFO) kapsamında “menkul kıymetler” olarak kabul edilmesi muhtemeldir. Bulunursa, SFC’nin düzenleyici görevine tabidirler. SFC ayrıca, hisse senedi tokenlerinin “menkul kıymet” olarak kabul edildiği durumlarda, uygun lisanslama gerektirdiği konusunda da uyardı.

En son Binance sorunları
Görünüşe göre SFC’nin şu an için herhangi bir hisse senedi düzenlemesi ile ilgilenmesi gerekmeyecek. Bugün erken saatlerde Binance, hisse senedi token satışına son vereceğini duyurdu. Kripto borsası, onlara Ekim ayına kadar hizmet vermeye devam edeceklerini ekledi. Bu noktada, hisse senedi tokenlerini elinde tutmaya devam eden tüm müşteriler pozisyonlarını kapatılacaktır.

Bu haber, Binance’in İtalya‘da faaliyet göstermesini yasaklayacaklarını açıklayan düzenleyicilerin hemen ardından geliyor. Bu, İngiltere’nin Binance’in ülkesindeki faaliyetlerine kapıyı kapatmasından sonra geldi .
Kaynak : Kripto Haber