Konu bana ait olmadığı için belki bana düşmez ama yeri geldi, izah etmeye çalışayım. Bir yandan da bu algı kırılsın ve yapılan işler daha değerli olsun istiyorum.
Eğer isterseniz mesajı silebilirim.

Forumda genel olarak bir işe sadece maliyet düşünerek bakıldığından dolayı bu yanılgıya düşüyorsunuz. " - Daha mı uyguna geliyor?" sorunuzdan aynı akıma kapılmış olduğunuzu anlıyorum. Bu yaklaşımınız yanlış.
Kişiler arasındaki anlaşmazlıklar, şikayet konular, başarısız projeler vb. temelde bu sorunlu yaklaşımdan kaynaklanıyor. Fakat tamamen maliyete odaklanmış bir bakışla bunu görmek mümkün olmuyor.
Proje olarak baktığınız zaman önünüzde çözmeniz gereken birkaç problem var ve iş bitiminde sunmuş olduğunuz çözüm, genel olarak bu problemlerin çözümlerinin toplamı. Dolayısı ile geliştiricinin veya proje yöneticisinin işi aslında problem çözmek olduğu için, bu önündeki çözüm bekleyen problemleri ne kadar verimli şekilde çözerse o kadar başarılı bir proje ortaya çıkmış olacak. Burada gözetilmesi gereken şey uygulanacak çözümün ne derece projeye uygun, doğru ve verimli olacağı olmalı. Maliyet tabiki bir etken ama ilk planda maliyet olursa doğru sonucu almak mümkün olmayacak, bu kesin.

Örneğin; Bir proje içerisinde blog ihtiyacımız olsun veya kişisel web sitemiz ya da firmamızı tanıtan bir web sitesi. Burada gövde gösterisi yapmanın bir anlamı yok. Aksine boşa harcamamak gerecek çok değerli bir şey var, o da zaman. Zaman bir ekibin en değerli varlığı ve bunu ne kadar verimli kullanırsa o kadar değer üretir. Bu hem genel başarıya yansırken dolaylı yoldan aslında ekonomik yansımaları da olur. O başta gereksiz olan gövde gösterisini bu sayede projelere yansıtabilirsiniz.
Başka bir örnek; Birçok gelişmiş CMS uygulaması yaptım ama kişisel web sitemi tamamen statik tutabilirim. Siteye girdiğinizde " - Aaa, bu websitesi tamamen statik sayfalardan oluşuyor." diyebilir misiniz? Sizin görmediğiniz, bilmediğiniz bir yerde benim soğuk füzyonu icat etmiş olmam bir şey ifade eder mi?

Özetlemek gerekirse; Eğer WordPress veya başka bir yapı, ihtiyacı tam olarak karşılıyorsa kullanılmasında bir sakınca yok, tercih meselesi ayrı bir boyut. Önemli olan doğru çözümü üretmek. WordPress kullanan ajans CMS geliştiremiyor değildir, zamanın kıymetini biliyordur, bir analiz sonucu uygun çözümün bu olduğu kararını vermiştir diyebiliriz. Ayrıca geliştirici ekibi olmayan ajansların bu süreci partnerlerine bırakarak asıl işleri olan pazarlamaya odaklanmaları da bence en verimli çalışma modeli. Ayrıca WordPress kullanmak "WordPress kur geç" de değildir. Projeyi değersizleştirmez. Ama yazının başında belirttiğim yanlış bakış açısı ile bakılırsa WordPress kullanmayıp CMS de yazsanız ortaya değerli bir iş çıkmayacaktır.