cagataysahin adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
Evet gerçekten halkımız Norveçli Finlandiyalı gibi insanlar olsaydı, bu sistem bal gibi işe yarardı. Ne yazık ki ortadoğuluyuz.

Şöyle kendisini yerin dibinde gören insanlara kıl oluyorum.
Bi kere dünyayı değiştirmeye kendinden başlamalı insan...
Sen daha kendi insanını sevemezken, kendi insanına saygı duyamazken ,kalkmış diğer insanlardan bunu bekliyorsun!
Ortadoğu dediğin yer, bugünkü medeniyetin temelinin atıldığı yerler, felsefe olsun, astroloji olsun, matematik olsun, fizik, kimya,simya olsun.. Yani hamuru sağlam aslında..
Mayasını bozmak, halkları birbirine kırdırıp da, refah seviyesini kendi topraklarında yükseltmek isteyenlerin ilmik ilmik işledikleri planları sayesinde bu durumda şuan...
Para, sermaye gibi kavramlar dünya üzerindeki yağmur bulutları gibi sürekli yer değiştirirler, bugün onlarda ama yarın başka bi yerde olacaklar..
Mesele paran varken, refah seviyen yüksekken bunları yapmakta değil, mesele aç iken paylaşabilmekte.. Ve o çok hayranı olduğunuz avrupalıların da tarihlerine bakarsanız eğer, onlar da yoklukla sınandıkları yıllarda bizden kat ve kat kötü şeyler yaptıklarını göreceksin...
Evet devletin ve toplumun her kesimini sarmış olan bir ben merkeziyetçilik ve aç gözlülük var.
Ama bu demek değil ki devlette de toplumda da düzgün kimse kalmadı...
Şuraya o parayı çalarlar diyenlerin kaçı yerde bulduğu bir miktar parayı sahibini arayıp teslim eder? bulamazsa da onu en çok ihtiyacı olan insanlara dağıtır?
1000 kişi isek anda beş kişi.. geri kalanı yeni telefon alma, borcunu kapama derdine düşer...
O zaman önce kendimizden başlayalım sonra devlete yöneticilere vs kendi kendine sıra gelir zaten.
Senin bu dediğin olayın daha sürdürülebilir olanı proje olarak bende mevcut zaten senelerdir. Ama şuan bunun olabilmesi için benim bakan veya müsteşar olmam lazım ki sistemi kurayım öteki türlü dünyanın zenginleri gibi bizim zenginlerimiz de dolar, senet alıp çalışmadan para kazanmak varken bu işlere girmezler pek, girebilecek olanlarla da henüz tanışmadım, tanışırsam zaten ben yapamadım ama siz yapın derim.