BatuhanKZ adlı üyeden alıntı
yardımcı olabilirsen sevinirim , internete bir başlangıç için "netbeans" ın kütüphanesine eklemek için kütüphaneyi indireyim dedim ve 2 farklı OpenGL çeşitimi nedir artık , 2 farklı tür çıktı;
Ekran resmi: http://prntscr.com/ju8o5z

örnek olarak JOGL indirdim (java-open-graphic-library) olanı ve şöyle bir importlamasını gördüm;
import com.jogamp.opengl.*;
import com.jogamp.opengl.awt.GLCanvas;

böyle gördüm ama birde diğer kütüphane türü olan LWJGL - Lightweight Java Game Library olanı gördüm, galiba kullanım kodları farklı? (doğrumudur?)

ikisinin farkını çözemedim, herhangi bir kütüphane türünü indirsem ve googleden açtığım herhangi bir opengl dersinde kullanılan kodlarda farklılık olur mu?
mesela JOGL kütüphanesini projeme ekledim, ama internetten açtığım bir derste adam projesine LWJGL kullanarak başlamış anlatmaya, bir fark olur mu?

böyle bir farklılık olabileceğini düşündüm çünkü bir ders açtım ve import kodlarını adam şöyle yapmış;
import javax.media.opengl.GL;
import javax.media.opengl.GLAutoDrawable;
import javax.media.opengl.GLCanvas;
import javax.media.opengl.GLEventListener;
import javax.media.opengl.glu.GLU;
yani ben JOGL kütüphanesini ekleeyip başladım ama adam importları bu şekilde yapmış ..

Yani importları farklı şekilde yapsak ta, veya farklı yerden indirirsek te kodlar aynı olur mu, kodlarımız farklı olur mu?

Öncelikle hocam, emeğinize sağlık. Bu kadar değerli bir soruyu hakkını vererek cevaplamak isterdim ama bildiğim kadarı ile yanıtlayacağım. Kusura bakmayın, keske C++ deseydiniz belki biraz daha geniş anlatım yapabilirdim ama olsun sorun yok.

Öncelikle, iki farklı kütüphane var diyorsunuz hocam. Emin değilim ama sizin de dediğiniz gibi içerikleri, kodlama stilleri veya kullanımları değişiktir. Veya kullanım amaçları değişik olabilir. Bu kodlama içeriğine veys stillerine, fonksiyonlarına o kütüphanenin kendi sitesi varsa orada dokümantasyon vardır muhakkak, oradan erişip güzelce öğrenebilirsiniz veya eksik yerlerde bakıp kendi eksiklerinizi giderebilirsiniz. Eğer bu dokümantasyonda tutorials varsa, bu tutorials veya getting started kısımları ile başlayın derim. Daha donra topluluk tutoriallari veya derslerine geçin, ön bilgi açısından.

Daha sonra. Benim size önerim şu olabilir, topluluk tutoriallerine bakın mesela şöyle bir araştırma size yardımcı olabilir internette -eğer İngilizce konusunda iyiseniz yeterince- "How to create a empty window on Java with/using OpenGL/DirectX 3D?" bunun çıkan sonuçlarını inceleyin, büyük ihtiamlle karışık karışık kodlar ve farklı farklı kütüphaneler göreceksiniz doğal olarak her farklı örnekte. Ben de böyle bir arama ile başladım, örnekleri ve tutorialleri değerlendirmekte fayda var. Bir yerden başlayın, hangi kütüphane olduğu farketmez, ama yine de gidip kullanmak üzere olduğunuz kütüphanenin kendi sitesine girip, ne amaçla kullanıldığını yani oyun mu? istatistik grafikleri için mi? form pencelereli için mi? masaüstü programlar için mi? olduğuna dair ufak yazılara erişin, hangi amaçla kullandığını öğrenip "Bu bana uygun derseniz, onunla ilerleyin" pek fazla sorun çıkarmazlar. Ama en kaliteli ve önerilerini bulmaya çalışın. Biraz geniş çaplı araştırma yapmanız gerekebilir. "Using OpenGL with Java" araştırması da yardımcı olabilir. En basit araştıran bu olabilir hatta. Bunun dışında, önerebileceğim bir şey yok. Tutoriallari denemeye çalışın, eğer çalışmazsa biraz zorlayın olmadı başka kaynak bakın çünkü eski kodlar goreceksiniz fazlasıyla ve çoğu çalışıyor olmayabilecek.

Son olarak, Udemy'de kurs edinebilirsiniz eğer bu işi öğrenmek istiyorsanız. Ama ben, bunu öğrendikten sonra o degecegini sanmıyorum maalesef, bunlar sonuçta hammadde. Kolay gelsin