n3pix adlı üyeden alıntı
Rica ederim
yardımcı olabilirsen sevinirim , internete bir başlangıç için "netbeans" ın kütüphanesine eklemek için kütüphaneyi indireyim dedim ve 2 farklı OpenGL çeşitimi nedir artık , 2 farklı tür çıktı;
Ekran resmi: http://prntscr.com/ju8o5z

örnek olarak JOGL indirdim (java-open-graphic-library) olanı ve şöyle bir importlamasını gördüm;
import com.jogamp.opengl.*;
import com.jogamp.opengl.awt.GLCanvas;

böyle gördüm ama birde diğer kütüphane türü olan LWJGL - Lightweight Java Game Library olanı gördüm, galiba kullanım kodları farklı? (doğrumudur?)

ikisinin farkını çözemedim, herhangi bir kütüphane türünü indirsem ve googleden açtığım herhangi bir opengl dersinde kullanılan kodlarda farklılık olur mu?
mesela JOGL kütüphanesini projeme ekledim, ama internetten açtığım bir derste adam projesine LWJGL kullanarak başlamış anlatmaya, bir fark olur mu?

böyle bir farklılık olabileceğini düşündüm çünkü bir ders açtım ve import kodlarını adam şöyle yapmış;
import javax.media.opengl.GL;
import javax.media.opengl.GLAutoDrawable;
import javax.media.opengl.GLCanvas;
import javax.media.opengl.GLEventListener;
import javax.media.opengl.glu.GLU;
yani ben JOGL kütüphanesini ekleeyip başladım ama adam importları bu şekilde yapmış ..

Yani importları farklı şekilde yapsak ta, veya farklı yerden indirirsek te kodlar aynı olur mu, kodlarımız farklı olur mu?