Ben şimdi Java altında OpenGL kütüphanesini uğraş alanı edinip baya bi öğrensem (ki inşallah yaparım) güzel olur ama öğrenmeye başlamadan önce sizlere bir kaç sorum olacak,

1) Bu adını çoğunlukla duyduğumuz opengl kütüphanesi geleceğe yönelik midir, yoksa java,c++,vs.. diller için gündemde daha çok kullanılan ve bu kütüphane ile yapamadığımız şeyleri yapabileceğimiz bir büyük grafik classı , kütüphanesi varmıdır?

2) Bu kütüphaneyi gündemimizdeki hangi sistemlerde kullanabiliriz? Mesela oyun yapımında kullanılır fakat mario gibi basit oyunlar mı , mesela en gelişmiş neler yapılabilir? daha doğrusu hangi şirketler,oyunlarda grafik k. olarak kullanılmakta (minecraft,gta san andreas, counter strike, sanalika, vs. vs.) yoksa sadece basit flash oyunlarında mı işe yarar?

3) Öğrendiğimizde yapamayacağımız , geleceğe yönelik olmayan bir şey var mıdır? 1.soruda üstünden geçtiğim gibi .. mesela bu kütüphane ile şu , bu yapılmaz. Oyunlardaki şu özelliği bu kütüphane ile yapamazsın, vs. diyebileceğiniz?

ek olarak ek bilgisi olanlar bu konuda genel bilgi verirse sevinirim?