Şimdi iredmail de kurarsam yemede yanında yatın : D

Alan adını yönlendiremedim burda tıkandım kaldım

Arkadaşlar php 5.1 versiyonunda wordpress çalıştıramamıştım güncellemem gerekiyordu. Benim çalıştığım Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesinde Donanımda çalışan Mustafa abim geçen hafta php 5.1 5.3 yapmış adamcağız baya uğraşmış hafta sonunu zehir ettim adamın joomla kurulumu yaptı. Dns ayarını yaptım alan adını yönlendirdim. Herşey güzel gidiyordu sonra virtual host merak sardık. Yine üniversitemizin Rektörlük bölümünde çalışan bir abimizdende bu virtual host hakkında biraz bilgi aldım benim uğraşmamı istedi bende bir gece sabaha karşı uğraştım tabiki httpd dosyasında değişiklikler yapınca site açılmaz duruma geldi yedekte almadım. Bu gece tekrardan kurmamız gerekti ama php güncelleştirmekte bana düştü ben güncelleştirememiştim. Mustafa abim centos güncelleştirmem konusunda bilgi vermişti bende server format attım sonra sırasıyla php 5.1 5.3 yükselttim

İlk olarak

Alıntı
yum update
Yapıp yum kütüphanesini 5.5 ten güncel 5.9 yükselttim bunuda görüntülemek için

Alıntı
cat /etc/redhat-release
Sonra apache durdurmak için

Alıntı
service httpd stop
İşlemini yaptım
Standart kurulu php 5.1 sildim

Alıntı
yum remove php php-*
Sonra bu yum kurulumlarını sırayla yaptım

Alıntı
yum install php53.i386 -y
yum install php53-bcmath.i386 -y
yum install php53-cli.i386 -y
yum install php53-common.i386 -y
yum install php53-dba.i386 -y
yum install php53-devel.i386 -y
yum install php53-gd.i386 -y
yum install php53-imap.i386 -y
yum install php53-intl.i386 -y
yum install php53-ldap.i386 -y
yum install php53-mbstring.i386 -y
yum install php53-mysql.i386 -y
yum install php53-odbc.i386 -y
yum install php53-pdo.i386 -y
yum install php53-pgsql.i386 -y
yum install php53-process.i386 -y
yum install php53-pspell.i386 -y
yum install php53-snmp.i386 -y
yum install php53-soap.i386 -y
yum install php53-xml.i386 -y
yum install php53-xmlrpc.i386 -y
Sonra php 5.3 kurdum

Alıntı
yum install php53*
Sonra apache tekrar çalıştırdım

Alıntı
service httpd start
Artık php'miz 5.1 den 5.3 yükselmiş oldu arkadaşlar panel kullanımı bir fark ancak sıfırdan bir siteyi oluşturmak için gerekli olanları burda vermeye çalışıyorum maksat r10.net kütüphanesine fark yaratmak şimdiki hedefim virtualhost ayrıca bind dns server yapılandırmasıyla ilgili yine bu makale altında sizlere resimli anlatım yapacağım umarım kurtarıcı olur Burdan mustafa abime teşekkür ediyorum benim linux koçum gibi bişi kendisi

Centos 5.5'den 5.9 güncelleştirdiğimiz sürümde phpmyadmin güncelleştirmek için
sırasıyla

Phpmyadmin kuruyoruz

Alıntı
yum --enablerepo=remi install phpmyadmin
Winscp sunucuya bağlanıyoruz sırasıyla etc/httpd/conf.d/phpmyadmin içine giriyoruz

Alıntı

<Directory "/usr/share/phpmyadmin">
Order Deny,Allow
Deny from all
Allow from 127.0.0.1
</Directory>
siliyoruz gerikalanlar kalıyor onları silmiyoruz sonra kaydet diyoruz
yukarda phpmyadmin kurulumun devamını tatbik ediyoruz ve artık bağlandık phpmyadmin hazır

05.03.2014 Düzenleme

Selamlar bunuda göreceğim hiç aklıma gelmezdi türkiyenin en büyük forumunda bir makalem sabitlendi çok mutluyum inanın benim için boş boğaz diyenlerede kapak olsun

Centos maceramda tabi yavaş yavaş gelişiyor hep yapıpta paylaşamadım dns server kurulumu ve ayarlarını anlatacağım belki ismi başka bişide olabilir ama beni uyarırsanız düzeltirim kimse anasından doğma bilişimci olmuyor değilmi

İLK olarak webmin kurmamız gerekiyor çoğu işlemi webmin yapacağız çünkü internette kurulumları vardır ama ben konuya devam olsun diye burayada ekliyorum ben şu an centos 5.10 kullanıyorum uname-i yaparsanız sizde centosunuzun hangi bit oldunu görürsünüz

Alıntı
rpm -Uvh webmin-1.670-1.noarch.rpm
http://ip-adresim/10000

tarayıcıya yazıp webmin ulaşmış oluyoruz

Şimdi panel alacak paranız yoksa yada panele vercek paranız benim gibi böyle eyleşiyorsanız ve sitenizi aldığınız linux vps kurmak istiyosanız bunlar gibi pek çok alternatif var mesela plesk bir aylık demosu gibi yada c panel lisanslatmak gibi ama para vermim diyorsanız ve acemi iseniz wordpress sitenizi kurdunuz php 5.4 yükselttik yukardaki kurulumlardaki gibi şimdi ns1.site adresi.com yapmaya çalışıcaz bakalım başarılı olacammı o başka tabiki centos macera dolu olduğu için söz veremiyorum birlikte göreceğiz.

Alıntı
nsleri oluşturmak için bind dns server kurulumunu webminden kolayca yapabiliriz

Alıntı
Bind dns server kurulumunu yaptık şimdi nsleri oluşturacağız. Ben öyle bilişimci falan değilim mesleğim sağlık keskel alaka diceksiniz ama merak insanı centosa aşık ediyor. Bunu bir youtube videosunda bir pakistanlının videosunu zileyerek yapmıştım.

Arkadaşlar başlıyoruz tamam sustum

Create master zone Tıklıyoruz önümüze bu ekran gelecek
Ben kendi bilgilerime göre düzenlicem sizlerde kendi satın aldığınız alan adlarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bundan sonra sizin ns server olduğu için alan adlarınızı bu ns server yönlendirebilirsiniz bi nevi hostingci gibi bişi oluyorsunuz. Hostçular duymasın derimi yüzeler sonra

Altta Create tıklıyoruz. Aşadaki ekrana geliyoruz.

Yukardaki çıkan ekranda Adress yazan yere tıklıyoruz resimdeki gibi doldurun lütfen.

Sonra yine Create tıklıyoruz

Return to record types diyoruz

Açılan ekranda reserve Adress tıklıyoruz.

Return to record types tıklıyoruz

Açılan ekranda Edit Records File tıklıyoruz.

Return to record types tıklıyoruz

Return to zone list Tıklıyoruz

Bu seferlik bu kadar devamı yarın akşam devam edeceğim işallah muğaffak oluruz Şimdi uyumam lazım baybay.

Create master zone Tıklanır

Gerekli yerler resime göre doldurulur Create tıklanır

Reverse Address Tıklanır

Resimdeki Gibi Doldurulur ve Create Tıklanır

Çıkan sayfa tekrar resme göre doldurulur Create Tıklanır.

Return to record types Tıklanır

Return to record types Tıklanır

Return to zone list Tıklanır

Arkadaşlar şimdi network ayarlarını yapacağız yanlız centosların bazılarında aşadaki resimdeki gibi çıkmama oranı yüksek bunu önlemek için ve kuruluma devam etmek için setup demeden önce tekrardan ssh ekranımıza dönelim isterseniz aşada verecem kurulum komutunu kopyalayın ve enter basın

Alıntı
yum install setuptool system-config-securitylevel-tui authconfig system-config-network-tui ntsysv
Kurulumu yaptık

Text Mode Setup Utility 1.19.2 yükseltmiş olduk

sonra ssh ekranımızda sırasıyla

Alıntı
setup

Klavye yön tuşlarını kullanarak network konfigirasyonu işaretleyip enter basıyoruz

Sonra Edit Devices Tıklıyoruz ( Bu farklı sunucu firmalarında farklı isimler olabilir ama siz devices tıklayın yine)

Ayarları kendi sunucu ipniz ile ayarlamasını yapıyorsunuz Resimdeki gibi uygulayın

Ok Tıklıyoruz.

Edit DNS KOMFİGİRASYONu seçip enter basıyoruz

Arkadaşlar gerekli değişiklikleri resime göre tatbik ediyoruz siz ns1 yazarken sağdaki sayı konsoluna dokunmayın ekrandan atılaırsın o nedenle harf kısmına gelin ve ordan sayı tuşlarını kulanın.

ok tuşu ve tab basın ve ok tıklayın.

Tab ve yön tuşlarına basarak

save&quit deyin kaydedin

Selinux Devre dışı Bırakmak İçin ise

Alıntı
vi /etc/selinux/config
Alıntı
# This file controls the state of SELinux on the system.
# SELINUX= can take one of these three values:
# enforcing - SELinux security policy is enforced.
# permissive - SELinux prints warnings instead of enforcing.
# disabled - SELinux is fully disabled.
SELINUX=disabled
# SELINUXTYPE= type of policy in use. Possible values are:
# targeted - Only targeted network daemons are protected.
# strict - Full SELinux protection.
SELINUXTYPE=targeted
Gerekli ayarları yaptığımızı düşünerek tekrardan ssh ekranımıza geri dönüyoruz.

Alıntı
vi /etc/hosts
Arkadaşlar bazı arkadaşlarımız linux ilk defa haşır neşir olanlar bilmeyebildiklerini düşünerek bazı bilgiler vermek istiyorum. Şimdi biz linux sistem dosylarını düzenlerken bazı editörler kullanırız. Ben vi editörünü kullanıyorum. Bunu öğrenirken vi bana daha kolay gelmişti başka editörlerde kullanabilirsiniz illa benim kullandığım gibi yapmak zorunda değilsiniz.

Alıntı
Farzedelimki hosts dosyasını düzenlicez. Öncelikle insert tuşuna basınız. O zaman o kısma kopyala yapıştır yada yazı yazabilirsiniz. Yine işimiz bitincede Öncelikle ESC basınız sonra sırasıyla : wq ile bunu kaydeder çıkarsınız. Genellikle bu tarz bilgiler internette pek yok öğrenene kadar göbeğiniz çatlar ama nafile. Çoğu anlatımlarda vi editörü kullanımını anlatmaz. Kullanıcıyı temel bilgisi oldunu düşünür ancak anlatımlarda en basite indirip anlatmak gerekir çünkü bilen zaten bu yazıyı okumaz ama bilmeyen bilmek için okur.
Yukarıdaki linux bilen için küçük bilmeyenler için büyük bilgi paylaşımından sonra çalışmamamıza devam edelim isterseniz.