Görselliğe Önem Verenler Orjinal Sayfasından okusunlar
Websitenizi bir anahtar kelimede, arama motorlarında üst sıraya çıkarmak istiyorsunuz. Ve bu yüzden de seo yapmaya karar verdiniz. Çeşitli webmaster forumlarından, seo bloglarından yazılar okudunuz ve seo çalışmalarına başlamaya karar verdiniz. Buraya kadar herşey güzel. Bundan sonrasında birçok webmaster arkadaşımız yanlışlara başladı. Anahtar kelimede yükselmek için yapılan seo çalışmalarını birçok webmaster arkadaşımız sırf link building çalışmalarıyla olduğunu sanıyor. İşte bu yapılan yada en azından bilinen en büyük hatadır. Blog yorumlarında, tanıtım yazılarından ve text linklerden alacağınız backlinkler kesinlikle bir kelimede yükselmek için önemlidir ve gereklidir. Ama bunu yaparken içeriği ihmal eden çok webmaster arkadaşlarım oldu ve bu yüzden backlinkleri çok yüksek rakamlar olsa da rakiplerini geçemediler çünkü rakip siteler, anahtar kelimelerini gerek yazıları, gerekse de sitelerinde kullandılar. İşte biz buna "anahtar kelime yoğunluğu" diyoruz.
Mantığı Nedir?
Google ve diğer arama motorları sitenizin anasayfasında belirlemiş olduğunuz (meta-tag aracılığıyla) açıklama ve etiket kısımlarındaki anahtar kelimelere bakar. Sonra "acaba bu sitenin içeriği, gerçekten bu anahtar kelimeleri içeriyor mu?" sorusunu sorar kendine ve içeriklerinizi incelemeye başlar. Site genelinde ve yazı içinde anahtar kelimelerinizin yoğunluğu, diğer kelimelerin yoğunluğundan üstün olursa arama motorları "evet, bu site spam değil, tag ile içerik uyumlu" der ve sıralamanızı yükseltir.
Mesela ben "seo" kelimesinde ilk sayfada olmak istiyorum. Bu yüzden gerek kategorilerimin sonlarına, gerek titlelerime ve yazılarıma seo kelimesini hep ekliyorum. Tabi cümle yapısına uygun tekrarlarla.
Sürekli Anahtar Kelimemi Yazı İçinde Tekrarliyim O Zaman?
Spam site olmak istiyorsanız hiç durmayın. Seo tekniklerini uygularken, bilmeniz gereken en önemli kural şudur; Herşeyin fazlası sizi spam yapar.
Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?
İşte şu aralar hakkında en çok mail aldığım konulardan biri. Herneyse. Olay şu ki sitenizdeki sayfa, title, anahtar kelimelerinizde, açıklamalarınızda, meta etiketlerinizde, kategori isimlerinizde... kısacası arama motorlarının indexleyebileceği heryerdeki kelime tekrarı sayısına bakılır. Anahtar kelimeniz, diğer kelimelerden daha fazla tekrar edildiyse sorun yoktur ve seo çalışmalarınızda büyük bir ilerleme kaydeymişsiniz demektir.
Anahtar Kelime Yoğunluğunu Nasıl Kontrol Edebilirim?
Aslında bu pek çok seo kontrol araçları sitelerinde vardır. Ancak ben Google Webmaster Tools'daki anahtar kelime yoğunluğu hesaplayıcısını tercih ediyorum. Sonuçta hepimiz Google'da yükselmek için çalışıyoruz değil mi?
Ne yazıkki bu makalemi de sonlandırmam gerek artık. Umarım anahtar kelime yoğunluğu hakkında birşeyler kafanızda oluşmuştur. Bu arada yazımı beğendiyseniz RSS Takibinde bulunmayı unutmayın! Sormak istedikleriniz için yorumlar bölümümüzü kullanabilirsiniz.
Hepinize iyi çalışmalar!
Kaynak