Her yeni site açan arakadaşlar çok fazla sevinçli ve kararsızlardır. Ne yapmalıyım? nerden başlamalıyım? neyi yapmam gerekli? Ne yaparsam + puan alırım googleden? Nerden yaparsam kullanıcı kitlemi artırırım diye düşünür ve çoğu zaman yalnış bir işlem yaparak siteni googleye gömer ve bumm site bizlere ömür.

Bu yazımda "Yeni Site Sahiplerine" deneyimlerimden bahsedip önerilerde bulunacağım.

1-) Sitemizi açtık ve hemen googleye kayıt yaptık ve bir kaç gün geçtikten sonra google sitemi indexlemedi, google neden beni sevmiyor , google... diye sorular sorulmaya başlar.
Google sitenizi indexlemek için sizden zaman ister. İlk başlarda siteniz için yaptığınız işlemleri takip eder bir süre ve siteniz uygun görüldüğü zaman sitenize info vermeye ve indexleme başlar. Googlenin bu incelemesi bazen haftalar alır bazende 1-2 gün gibi bir sürede gerçekleşir. Belkide en önemli şey Sabırlı olmamız ve beklememizdir.

Peki Bu Bekleme Süresi içinde Neler Yapılmalıdır.

- Sitemizi her zaman güncel tutmalıyız. (içerik girişi yapılmalıdır)
- İçerik Girişleri; günde 1 ila 5 içerik girilmesi faydalı olacaktır. Çünkü fazla içerik girişinde google biraz huzursuzlanabilir. Ne oluyoo daha ilk gün 50 içerik girilmiş Google biraz daha bekler ve sizi inceler. Süreyi uzatırsınız.
- Gireceğiniz içerikler mutlaka özgün olsun. Sizin yazılarınız olsun.
- Sitenize Sitemap eklemeniz googlenin sizi daha hızlı incelemesini sağlayacak süreyi kısaltacak ve indexleme hızınızı yükseltecektir.

Yapılmaması Gerekenler

-Kesinlikle daha info ve index almadan link kasmaya başlamayınız. İnfoyu ve indexi aldıktan sonra her gün güncel tutuyorsanız sitenizi haftada 3 kaliteli link alırsanız size faydası olacaktır. Fazlasını biliyorsunuz zaten yeni açılan siteler için direk sandnox...
- Kesinlikle koypa içerikten uzak durmanız sizin için faydalı olacaktır. Kopya içerikli siteleri googlenin gözünde nasıl olduğunu biliyorsunuzdur zaten. Pek kıymekli gözüyle bakılmaz.

Sitemiz İnfo ve İndex Aldıktan Sonra

Sitemiz index aldıktan sonra genelde google siteyi hedef kelimede üstlere, ilk sayfalara hak görür ve atar, ilk etapta. Bir süre sonra Google siteyi kendi içinde gömer ve daha yaşlı olan ve tecrübeli siteleri öne atar. Hemen ilk sırala gelmenin sevinciyle sitede ani değişiklikler yapmamanız sitenin geleceği için önemlidir. İşiniz zaten bundan sonra başlıyor.

Google sizi tanıdı ve infonuzu verdi. Asıl iş yeni başlıyor demektir. Googlenin güvenini kazanmanız gerekmektedir. Çünkü google sizi her zaman izleyecektir ve işlemlerinize göre sitenize - ve + puanlar verecektir.

Peki Ne Yapmalıyım?

Üstte belirttiğim kriterleri (özgün içerik, güncellik ve haftada 3 link kaliteli link) ilk etaplarda işinize çok yarayacak ve googlenin güvenini kazandığınız zaman zaten google sitenizin hakkettiği yeri ve değerini size verecektir.

NOT: Kalın olarak "Kaliteli Link" diye altınız çiziyorum. Çöp siteler, spam siteler ve googleden banlı siteler link alırsanız. Sizinde haliniz tıpkı onların ki gibi olacaktır.

Vakit buldukça bu konu altında önerilerde (deneyimlerimden) bulunacağım ve ipuçlarını paylaşacağım.

Her yeni site, yeni bir seo demektir.
Selametle...