Daha önce bir makalemde, Wordpress'e yönelik yazılmış botların önüne geçmek için birkaç şey karalamıştım. Şimdiki makalem ise, Linux işletim sistemini kullanan veya .htaccess desteği olan sunucularda bulunan web siteleri içindir. (Wordpress altyapısını kullanan siteleri de dahil edebiliriz.)

Öncelikle web sitenizden içerik kopyalayan siteleri belirliyoruz. Bunun için kullandığım ve internetteki en sağlam kaynak diyebileceğim, copyscape'i kullanıyoruz.

http://www.copyscape.com adlı internet sitesine girip üst aramaya web sitenizin adresini yazıyorsunuz.
  1. Çıkan sonuçlar arasında sitenizdeki içeriği kopyalayanların sitelerin adresini alıyorsunuz. (Copyscape max 10 siteyi göstermekte.)
  2. http://whois.sc/siteadi.com bu şekilde domainin barındırıldığı IP adresini buluyoruz.
  3. İçeriği çalınan web sitenize FTP ile bağlanıyorsunuz.
  4. public_html veya http_docs klasörüne girip, .htaccess dosyasını bilgisayarınıza çekiyorsunuz. (Eğer .htaccess dosyası yoksa, boş bir not defteri açıp farklı kaydete tıklayıp ".htaccess" şeklinde isim verip kaydederek oluşturabilirsiniz.)
  5. Şimdi geldik en önemli kısıma .htaccess dosyasını açıp, içerisine sizin sitenizin içeriğini çeken web sitesinin IP adresini engelleyecek bir kod koyuyoruz. Bu kod aşağıdaki gibidir;
order allow,deny
deny from sitenin.ip.adresini.yazin
#deny from 123.123.123.123 şeklinde olacaktır. Satırın başına # işareti koymayacaksınız.
allow from all
Hepsi bu kadar, kolay gelsin


Kendi sitemdeki linki, burada.