Intel’de 2010 Ocak ve Şubat’ı zorlu geçecek; zira yeni Intel Atom platformu olan Pineview dışında, Clarkdale ve Arrandale‘ın da tanıtımları yapılacak. Tanıtımların, muhtemelen Las Vegas’ta düzenlenen CES (Consumer Electronics Show)’de yapılacağı düşünülüyor.
Clarkdale‘lar, çift çekirdekli, Westmere mimarili, 4 MB Cache ve Dual DDR3 bellek kontrolörü içeren işlemciler; ama en büyük özellikleri, IGP, yani grafik işlem ünitesinin işlemci üzerinde olması. Arrandale ise, aynı işlemcinin mobil versiyonu. Ancak düşünülenin aksine, iki ünite aynı silikon üzerinde olmayacak: işlemci 32nm litografi ile, GPU ise 45nm ile üretilecek. Sadece aynı kılıf içinde olup, işlemci soketine oturacaklar.
Masaüstü işlemcisi olan Clarkdale, Core i3, Core i5 ve Pentium olarak piyasaya çıkacak ve 3.46 Ghz’lik hızlara ulaşabilecek. İşlemcilerin 73 Watt TDP’ye sahip olacağı düşünülüyor. Aslında bu düşük bir rakam sayılmaz. Halihazırda, 65 Watt TDP’ye sahip Core 2 Quad işlemciler mevcut. Intel’in IGP’leri de performanssızlar; enerji tüketimleri de düşük. Zaten 900 Mhz IGP ile gelecek olan Core i5 661 modelinin TDP değerleri açıklanmadı.
İşlemciler, LGA1156 soketi ile uyumlu olacaklar.
Arrandale işlemcilerin ise Core i7 620M, Core i7 640LM, Core i7 620LM, Core i7 640UM ve Core i7 620UM olması bekleniyor; Core i5′ler ise 540M ve 520M olacaklar. Arrandale ve Clarkdale işlemcilerde bellek kontrolörü işlemci üzerinde olduğundan, kuzey köprüsüne de ihtiyaç kalmıyor. PCH denen bir yonga (Platform Controller Hub) sabit disk kontrolü, ağ arabirimleri, PCI kontrolörü gibi işlemleri üstleniyor.


kaynak :http://www.turkax.com/westmere-clarkdale-ve-arrandale-ces-2010da